19 Σεπτεμβρίου, 2017
06 Μαΐου, 2018
04/04/2018

Ο Sears οδήγησε την MHP Riesen Ludwigsburg στο Final Four με νίκη στην έδρα της Bayreuth

OBERFRANKENHALLE (Basketball Champions League) -Η MHP Riesen Ludwigsburg έγινε η πρώτη γερμανική ομάδα που θα συμμετάσχει στο Final Four του Basketball Champions League νικώντας με 89-77 στην έδρα της medi Bayreuth και φτάνοντας στο συνολικό 170-163.

Ο Justin Sears αναδείχθηκε στην τέταρτη περίοδο, όπου σημείωσε 13 από τους 15 πόντους του, με την Ludwigsburg να ανατρέπει τελικά το -5 του πρώτου αγώνα αφού πήρε τον έλεγχο στο τέταρτο δεκάλεπτο. Μάλιστα, κατάφερε να εξουδετερώσει τον Gabe York που είχε 2/9 σουτ και 10 πόντους λιγότερους από τον φετινό μέσο όρο του.

Ο Kerron Johnson είχε 16 πόντους, 3 ριμπάουντ και 3 ασίστ για την Ludwigsburg με τους Elgin Cook και Adika Peter-McNeilly να προσθέτουν από 12 σε ένα ματς που οι φιλοξενούμενοι σούταραν με 50%.

"Νομίζω ότι ήμασταν απίστευτα μαχητικοί," είπε ο Thomas Walkup. "Το να αντιμετωπίζεις μία καλή ομάδα με μειονέκτημα πέντε πόντων είναι δύσκολο, αλλά παλέψαμε εντυπωσιακά, κάναμε ο, τι μπορούσαμε, τα δώσαμε όλα κα όλοι οι παίκτες έβαλαν μεγάλα σουτ. Είναι πολύ όμορφο συναίσθημα να φεύγουμε από εδώ με τη νίκη."

Ο προπονητής της Ludwigsburg John Patrick σχολίασε:

"Αξίζουν τα εύσημα στην Bayreuth που μας είχε κερδίσει στην έδρα μας, αλλά μάλλον σήμερα ένιωσε την ίδια πίεση που είχαμε νιώσει κι εμείς στο πρώτο ματς. Συνεχίσαμε να παλεύουμε, βάλαμε κάποια μεγάλα σουτ και κάποιες κομβικές άμυνες στην τέταρτη περίοδο, ενώ ελέγξαμε και τα ριμπάουντ.

"Είμαι περήφανος για όλους τους παίκτες της ομάδας."

Η medi Bayreuth είχε ως κορυφαίο με 19 πόντους τον James Robinson, ενώ 18 πόντους και 8 ριμπάουντ είχε ο Assem Marei με τον De'Mon Brooks, να είναι επίσης διψήφιος μετρώντας 12 πόντους.

"Νομίζω ότι πολεμήσαμε σκληρά," δήλωσε ο Marei. "Θα μπορούσαμε να είμαστε πιο προσεκτικοί, αλλά τελικά φάνηκε πως είχαν περισσότερη ενέργεια και ήταν πιο επιθετικοί από εμάς. Είναι σπουδαία ομάδα και γι' αυτό είναι και στην τρίτη θέση του πρωταθλήματός μας. Παλέψαμε όσο καλύτερα μπορούσαμε."

Ο προπονητής Raoul Korner πρόσθεσε:

"Αρχικά θέλω να συγχαρώ την Ludwigsburg για την πρόκριση στο Final Four και να της ευχηθώ τα καλύτερα. Είμαι σίγουρος που θα εκπροσωπήσει πολύ καλά το πρωτάθλημά μας.

"Θέλω να συγχαρώ και την ομάδα μου για την πολύ καλή της πορεία στη διοργάνωση. Βγήκαμε αλώβητοι από τον πιο δύσκολο όμιλο, αφήσαμε πίσω ομάδες όπως η πρωταθλήτρια Ιταλίας Venezia, αποκλείσαμε την Estudiantes, μια καλή ισπανική ομάδα. Στους 16 αφήσαμε εκτός ένα από τα τρία μεγάλα φαβορί, την Besiktas, αλλά σήμερα δεν τα καταφέραμε.

"Παλέψαμε, δεν κάναμε όσο καλή εμφάνιση θα έπρεπε όμως. Η Ludwigsburg ήταν λίγο καλύτερη σήμερα. Μας πονά ο αποκλεισμός, θέλαμε να γράψουμε άλλο ένα κεφάλαιο στην ιστορία μας, αλλά πρέπει να παραδεχθούμε την ανωτερότητα των αντιπάλων μας που άξιζαν να προκριθούν."

Η medi Bayreuth προηγήθηκε νωρίς με 16-8, πριν οι φιλοξενούμενοι τρέξουν επί μέρους 12-4 και τον Sears να ισοφαρίζει στους 20 πόντους με το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Ένα λέι απ του Walkup διαμόρφωσε το 31-24 για τη Ludwigsburg, ο Johnson τον ακολούθησε, αλλά η διαφορά δεν διατηρήθηκε, με τους γηπεδούχους να επιστρέφουν και να μειώνει σε 43-42 με τη λήξη του ημιχρόνου.

Ένα τρίποντο του Evans άνοιξε τον δρόμο για την Ludwigsburg που μεγάλωσε τη διαφορά, 59-51, προς το τέλος της τρίτης περιόδου.

Με ψυχραιμία και καλές επιθέσεις απάντησε η Bayreuth που βρήκε τρεις πόντους από τον Wachalski για το 62-60 στο φινάλε της τρίτης περιόδου κι ενώ ένα τρίποντο του Evans θεωρήθηκε εκπρόθεσμο.

Στην τέταρτη περίοδο, ο Sears ανέλαβε δράση. Με έξι σερί πόντους έδωσε στην Ludwigsburg προβάδισμα 11 πόντων, το μεγαλύτερο στο παιχνίδι με τέσσερα λεπτά να μένουν για τη λήξη. Τότε δεν υπήρχαν αμφιβολίες σχετικά με το ποια ομάδα θα συνεχίσει στην τελική φάση της διοργάνωσης.

Η Ludwigsburg θα βρεθεί στο Final Four με AS Monaco, UCAM Murcia και AEK και θα περιμένει την κλήρωση για να μάθει τον προσεχή αντίπαλό της.