06 Μαΐου, 2018
31/01/2018
Game Report

Ο εντυπωσιακός ΠΑΟΚ άνοιξε το δρόμο για τη συνέχεια νικώντας την Neptunas

ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ (Basketball Champions League) - Ο ΠΑΟΚ έβγαλε νοκ-άουτ από το πρώτο ημίχρονο την Neptunas Klaipeda την Τετάρτη και ανέβασε σημαντικά τις πιθανότητες πρόκρισης στη Φάση των 16.

Ο Phillip Alexander Goss Jr έβαλε 19 από τους 29 πόντους του πριν την ανάπαυλα, ενώ οι νεαροί Αντώνης Κόνιαρης και Βασίλης Χαραλαμπόπουλος ήρθαν από τον πάγκο για να δώσουν βοήθεια στην ελληνική ομάδα που νίκησε με 91-70.

Ανεβαίνοντας στο 6-7, ο ΠΑΟΚ εξασφάλισε πως θα μπει στη μάχη της 14ης αγωνιστικής με την Ventspils (επίσης 6-7) έχοντας ελπίδες πρόκρισης στα Play-offs. Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου είχε νικήσει στο πρώτο παιχνίδι τη λετονική ομάδα με 83-76.

Κόντρα στη Neptunas, ο ΠΑΟΚ είχε τον απόλυτο έλεγχο κι έμοιαζε ασταμάτητος, ειδικά στην επίθεση, και προηγήθηκε με 58-32 στο ημίχρονο. Είχε 70.97% εντός πεδιάς και 7/9 τρίποντα. Την ώρα που ο Goss είχε 7/8 εντός πεδιάς και 3/3 τρίποντα, οι Χαραλαμπόπουλος και Κόνιαρης ήταν επίσης εξαιρετικοί.

Ο Χαραλαμπόπουλος, το αστέρι των μικρών Εθνικών ομάδων της Ελλάδας, είχε 5/5 σουτ και 12 πόντους στο ημίχρονο. Μάλιστα, τέλειωσε μία φάση με ένα εντυπωσιακό κάρφωμα που έδειξε την αυτοπεποίθηση που είχαν οι γηπεδούχοι.

Ο Κόνιαρης ήταν εξίσου αποδοτικός, με 6 πόντους και 5 ασίστ πριν από το φινάλε του ημιχρόνου.

Ο ΠΑΟΚ έβαλε μόλις 13 πόντους στην τρίτη περίοδο, αλλά όλα είχαν κριθεί. Μετά την ήττα με 13 πόντους στο πρώτο παιχνίδι, ο ΠΑΟΚ κατάφερε απόψε να πάρει και το πάνω χέρι σε πιθανή ισοβαθμία.