06 Μαΐου, 2018
23/01/2018
Game Report

Η medi Bayreuth πήρε τη νίκη και την ισοβαθμία με την Estudiantes

TΟΡΕΧΟΝ (Basketball Champions League) - Η medi Bayreuth κατάφερε να γυρίσει από το -13 και νίκησε με 76-68 την Movistar Estudiantes στην Ισπανία, το βράδυ της Τρίτης.

Η διαφορά της νίκηες έδωσε μάλιστα στη γερμανική ομάδα το αβαντάζ στην ισοβαθμία με την Estudiantes στον όμιλο C.

Ήταν μία αξιοσημείωτη νίκη για την Bayreuth, δεδομένου πως είχε μόλις 30% από τη γραμμή των βολών, αλλά και μία νοοτροπία νικητή και 45% από τη γραμμή του τριπόντου - πέτυχε μάλιστα δυο τρίποντα στο τελευταίο λεπτό με τους James Robinson και Nate Linhart - που της επέτρεψε να επιστρέψει στο δεύτερο ημίχρονο και να πάρει τη νίκη.

"Νομίζω πως αυτό ήταν ένα από τα κλειδιά," είπε ο προπονητής της Bayreuth Raoul Korner. "Το να σταματήσουμε τον αιφνιδιασμό και να παίξουμε παιχνίδι μισού γηπέδου.

"Από την άλλη, είχαμε μόλις 30% στις βολές, ενώ στο τρίποντο είχαμε τουλάχιστον 45%.

"Είναι λοιπόν λίγο παράξενο, αλλά ακόμη καλύτερο το ότι κερδίσαμε το παιχνίδι."

Ο Steve Wachalski ξεχώρισε στην καλή ομαδική παρουσία με 16 πόντους, ο De'Mon Brooks είχε 14 και ο James Robinson 12 για τους φιλοξενούμενους.

"Ήταν ένα πολύ δύσκολο παιχνίδι," ανέφερε ο Brooks. "Η Estudiantes είναι πολύ καλή ομάδα, με βαθύ ρόστερ και καλά προπονημένη. Έτσι ξέραμε ότι θα απαιτηθεί συνεισφορά από όλους τους παίκτες μας για τη νίκη.

"Ο προπονητής είχε ένα εξαιρετικό πλάνο και καταφέραμε να το εκτελέσουμε στο τέλος."

Η Estudiantes είχε τον Sylven Landesburg με 13 πόντους, ενώ επίσης διψήφιος ήταν ο Goran Suton με 10.

Η Bayreuth ξεκίνησε εξαιρετικά, με 7-0, αλλά οι γηπεδούχοι αντέδρασαν με επί μέρους 17-6 μέχρι το τέλος της πρώτης περιόδου.

Ένα τρίποντο από τον Brizuela διαμόρφωσε το ισόπαλο 11-11, πριν από το κλέψιμο και το lay up του Suton που έδωσε στην Estudiantes το πρώτο της προβάδισμα.

Στα μέσα του δεύτερου δεκαλέπτου, ένα τρίποντο του Brown διαμόρφωσε διψήφια διαφορά για την Estudiantes, 32-22. Ένα timeout δούλεψε για την Bayreuth που μείωσε σε 39-34.

Η Bayreuth ξεκίνησε καλύτερα στο τρίτο δεκάλεπτο. O Linhart βρήκε τον Marei που ισοφάρισε σε 48-48, αλλά η Estudiantes ανέκτησε τον προβάδισμα με 58-53 στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Η Bayreuth ισοφάρισε δύο λεπτά μετά το ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου με τρίποντο του Wachalski, αλλά δεν πήρε το προβάδισμα μέχρι το lay up του Robinson, τρία λεπτά πριν από το φινάλε. Ο Robinson προσέθεσε ένα μεγάλο τρίποντο, ενώ 22" πριν το τέλος ο Linhart έβαλε ακόμη ένα για να κλειδώσει τη νίκη της ομάδας του.