19 Σεπτεμβρίου, 2017
06 Μαΐου, 2018
27/03/2018

Η medi Bayreuth έκλεψε τη νίκη από την Ludwigsburg στο πρώτο παιχνίδι

ΛΟΥΝΤΒΙΓΚΣΜΠΟΥΡΓΚ (Basketball Champions League) - Η medi Bayreuth έκλεψε τη νίκη στο πρώτο ματς των Προημιτελικών με την MHP Riesen Ludwigsburg επικρατώντας με 86-81.

Αν και ήταν πίσω σχεδόν σε όλα το ματς, η Bayreuth είχε προβάδισμα για λιγότερα από οκτώ λεπτά του συνολικού αγώνα. Τα κατάφερε όμως όταν όλα κρίνονταν.

Με την Ludwigsburg στο +9 και επτά λεπτά να μένουν, η Bayreuth έτρεξε σερί 11-0 που σφραγίστηκε με ένα γκολ-φάουλ από τον Assem Marei οδηγώντας την ομάδα του στην επικράτηση.

Ο Nate Linhart κουβάλησε την ομάδα του στην τέταρτη περίοδο, αφού σημείωσε 10 από τους 14 πόντους του στο παιχνίδι.

Πέντε παίκτες είχαν διψήφιο αριθμό πόντων για τους φιλοξενούμενους που είχαν για πρώτο σκόρερ τον Gabe York με 18 παρά το κακό του ξεκίνημα. O James Robinson πρόσθεσε 14 πόντους, ενώ οι De'Mon Brooks και Assem Marei μέτρησαν από 13 πόντους.

Ο Thomas Walkup ήταν εξαιρετικός για την Ludwigsburg έχοντας 19 πόντους, 5 ριμπάουντ και 5 ασίστ, την ώρα που ο Adika Peter-McNeilly είχε 13 και Kerron Johnson 12 πόντους με 9 ασίστ.

"Νομίζω ότι ήταν ένα πολύ καλό παιχνίδι και από τις δυο ομάδες," είπε ο προπονητης της medi Bayreuth Raoul Korner.

"Πρέπει να συγχαρώ τους παίκτες μου. Για εμάς, το κλειδί ήταν να ελέγξουμε τα επιθετικά ριμπάουντ. Νομίζω ότι κάναμε καλύτερη δουλειά σε αυτό το κομμάτι, στο δεύτερο ημίχρονο.

"Τα λάθη παραμένουν ένα θέμα, αλλά είναι πολύ δύσκολο να τα αποφύγεις απέναντι σε μία τόσο επιθετική ομάδα. Τα παιδιά άντεξαν, πλησιάζαμε προς το τέλος και κάποιοι πήραν πρωτοβουλίες. O Nate είναι ένα παράδειγμα, καθώς μας οδήγησε στην τελευταία περίοδο με πόντους αλλά και καλές άμυνες.

"Καταφέραμε να επιστρέψουμε και αυτό ήταν το κλειδί. Τα λάθη θα γίνονται σε τέτοια ματς. Μείναμε προσηλωμένοι σε κάθε κατοχή και νομίζω πως βάλαμε τους εαυτούς μας σε καλή θέση για το δεύτερο παιχνίδι."

Ο Thomas Walkup της Ludwigsburg παρέμεινε αισιόδοξος για τη συνέχεια, παρά την ήττα.

"Πρέπει να τους απονείμουμε τα εύσημα γιατί ήρθαν εδώ κι έπαιξαν σκληρά," ανέφερε.

"Τώρα εμείς πρέπει να κάνουμε το ίδιο στην έδρα τους. Οι πέντε πόντοι είναι ένα πλεονέκτημα για τους αντιπάλους, αλλά μπορούμε να τους καλύψουμε. Πρέπει να πάμε στο ματς με συγκέντρωση κι ένταση στο παιχνίδι μας."

Η Ludwigsburg ήταν μπροστά με 18-10 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου, που ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να δυσκολεύονται να βρουν σκορ. Ο Walkup διαμόρφωσε διψήφια διαφορά με τρίποντο, αλλά ο Assem Marei απάντησε με κάρφωμα στο τέλος του δεκαλέπτου.

Ένα καλό ξεκίνημα στη δεύτερη περίοδο επέτρεψε στην Bayreuth να μειώσει, με τον James Robinson να ευστοχεί νωρίς σε τρίποντο.

Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να πιέζουν, έτρεξαν σερί 6-0 και μείωσαν σε 24-21, πέντε λεπτά πριν από το ημίχρονο. Η Ludwigsburg called πήρε time out, ο Peter-McNeilly έβαλε τρίποντο, αλλά η Bayreuth έμενε κοντά.

Με απίστευτο καλάθι του Gabe York η Bayreuth πέρασε μπροστά, 28-27, αλλά η Ludwigsburg έκλεισε το πρώτο ημίχρονο με 14-5 επί μέρους και βρέθηκε να προηγείται με 41-33 στην ανάπαυλα.

Στην τρίτη περίοδο, το προβάδισμα άλλαζε συνεχώς χέρια, αλλά προς το τέλος της, ο Peter-McNeilly σημείωσε ακόμη ένα τρίποντο και η Ludwigsburg ήταν μπροστά με 62-57 στο τέλος της τρίτης περίοδου.

Όταν ο Walkup έβαλε τρίποντο κι έφτασε τους 15 πόντους, η Ludwigsburg πήρε διαφορά εννιά πόντων, 69-60, με οκτώ λεπτά να μένουν για το τέλος. Έμοιαζε πως οι γηπεδούχοι έχουν καταφέρει να πάρουν οριστικά τον έλεγχο.

Όμως, η Bayreuth είχε διαφορετική άποψη, έτρεξε το σερί της και έκλεισε καλύτερα το παιχνίδι με τον Linhart να μετρά 10 πόντους στην περίοδο.