19 Σεπτεμβρίου, 2017
06 Μαΐου, 2018
17/01/2018

Τέλος στο αρνητικό σερί της Gaziantep με νίκη στην παράταση επί της Neptunas

ΓΚΑΖΙΑΝΤΕΠ (Basketball Champions League) - Η Gaziantep χρειάστηκε την παράταση το βράδυ της Τετάρτης, αλλά τελικά νίκησε για πρώτη φορά μετά τις 18 Οκτωβρίου στο Basketball Champions League κόντρα στην Neptunas Klaipeda, 98-94.

Ο Victor Rudd πέτυχε 31 πόντους και ο Sean Armand 19 με την τουρκική ομάδα να ανεβαίνει στο 3-8 στον όμιλο B, έχοντας πολύ λίγες ελπίδες πρόκρισης στα πλέι οφ, ενώ η 3η Neptunas έπεσε στο 6-5.

Οι γηπεδούχοι είχαν υποστεί συντριβή στο πρώτο ματς στη Λιθουανία, 114-73, και παρουσιάστηκαν πολύ βελτιωμένοι μετά τις πρόσφατες προσθήκες του σέντερ Robert Carter και των γκαρντ Patrick Miller και Kadir Bayram.

Οι πάσες του Miller βοήθησαν τους συμπαίκτες του πάρα πολύ. Είχε 7 ασίστ, καθώς και 13 πόντους.

Η Gaziantep έμοιαζε έτοιμη να καθαρίσει την Neptunas από το πρώτο ημίχρονο, φτάνοντας σε διαφορά 16 πόντων, αλλά οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να παλεύουν. Η λιθουανική ομάδα κυριάρχησε στην τέταρτη περίοδο με 27-14 και είχε μάλιστα μία ευκαιρία να πάρει το ματς στην τελευταία κατοχή.

Ο Edgaras Zelionis, που ήταν πρώτος σκόρερ της ομάδας του με 28 πόντους, επιχείρησε το σουτ στη λήξη, αλλά αστόχησε και το παιχνίδι πήγε στην παράταση.

Ο Kazys Maksvytis όμως έβαλε δύσκολα στην ομάδα αφού δέχθηκε δύο τεχνικές ποινές και αναγκάστηκε να αποχωρήσει από το παρκέ.

Αυτό επέτρεψε στους γηπεδούχους να πάνε στη γραμμή των βολών διευρύνοντας τη διαφορά. Το παιχνίδι παρέμεινε ισορροπημένο πάντως, ενώ ο Armand διαμόρφωσε το τελικό σκορ με δυο βολές.