19 Σεπτεμβρίου, 2017
06 Μαΐου, 2018
30/01/2018

Η EWE Baskets νίκησε την Juventus Utena μένοντας στο κυνήγι της 2η θέσης του ομίλου Α

ΟΥΤΕΝΑ (Basketball Champions League) - Η EWE Baskets δυσκολεύτηκε, αλλά νίκησε με 77-73 στην έδρα της Juventus Utena αυξάνοντας τις πιθανότητές της για την κατάληψη της 2ης θέσης στον όμιλο A.

Έχοντας ήδη κλείσει θέση στη φάση των 16, η γερμανική ομάδα είχε ηγέτη από νωρίς των Rickey Paulding που έβασε 15 από τους 27 πόντους του στην πρώτη περίοδο..

Πάντως, το τελικό αποτέλεσμα δεν είχε κριθεί μέχρι τα τελευταία λεπτά.

Με την ομάδα του πίσω με 67-65, ο Paulding πήρε φάουλ σε προσπάθεια τριών πόντων και ευστόχησε και στις τρεις βολές για το προσπέρασμα.

Ο Arvydas Siksnius, που ήταν εξαιρετικος για τους γηπεδούχους, απάντησε με ένα λέι απ βάζοντας ξανά μπροστά την ομάδα του, 69-68.

Το παιχνίδι επεφύλασε ακόμη πέντε αλλαγές προβαδίσματος με το τρίποντο του Philipp Schwethelmστο τελευταίο λεπτό να διαμορφώνει το 75-73 βάζοντας οριστικά μπροστά τους φιλοξενούμενους.

Έπειτα από την άστοχη προσπάθεια του Anthony Ireland, ένα σημαντικό σφύριγμα υπήρξε στην άλλη πλευρά. Ο Paulding έκανε τη διείσδυση και κέρδισε φάουλ από τον LaRon Dendy. Ο Paulding έβαλε και τις δυο βολές διαμορφώνοντας έτσι το τελικό 77-73.

Έτσι, οι φιλοξενούμενοι επικράτησαν μολονότι έπαιζαν χωρίς τους ψηλούς τους, Rasid Mahalbasic και Maxime De Zeeuw.

Η EWE Baskets δεν θα τα είχε καταφέρει χωρίς τη σπουδαία συνεισφορά του Armani Moore που είχε 5 από τα 6 κλεψίματά του στο πρώτο μέρος, ενώ μέτρησε επίσης 15 πόντους, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 τάπα. Ο Mickey McConnell ήταν επίσης κομβικός με κρίσιμα σουτ, 11 πόντους και 9 ασίστ.

"Είμαι πολύ χαρούμενος για τη νίκη σε αυτό το γήπεδο και περήφανος για το πώς έπαιξε η ομάδα μου," είπε ο προπονητής EWE Baskets Mladen Drijencic.

"Παίζαμε χωρίς τους δύο ψηλούς μας. Τώρα, στο επόμενο παιχνίδι, έχουμε την ευκαιρία να πάρουμε τη 2η θέση σε έναν πάρα πολύ δύσκολο όμιλο και να έχουμε πλεονέκτημα έδρας στα Play-Offs. Είμαι εξαιρετικά περήφανος."

Η EWE Baskets θα υποδεχθεί την UNET Holon για την επόενη αγωνιστική.