19 Σεπτεμβρίου, 2017
06 Μαΐου, 2018
12/12/2017

Η Elan Chalon άντεξε στην αντεπίθεση της Neptunas

CHALON (Basketball Champions League) - H Elan Chalon απώλεσε διαφορά 15 πόντων κόντρα στη Neptunas Klaipeda, αλλά κατάφερε να επικρατήσει τελικά με 86-81.

Μετά την ήττα της στο πρώτο ματς της Λιθουανίας με 75-73, η Chalon μπήκε καυτή στο παρκέ έχοντας 9 τρίποντα στο πρώτο ημίχρονο.

Τέσσερα εξ αυτών σημειώθηκαν από τον Pierre Antoine Gillet, που απουσίαζε στη νίκη της προηγούμενης εβδομάδας στην έδρα της Gaziantep λόγω διαστρέμματος.

Στο τελευταίο του τρίποντο μάλιστα, ο Gillet κέρδισε και φάουλ. Έβαλε τη βολή και χάρισε τέσσερις πόντους στην ομάδα του.

Η Neptunas, της οποίας οι σταρ Arnas Butkevicius και Mindaugas Girdziunas αποχώρησαν από την ομάδα για τη δυνατή Lietuvas Rytas, έκανε την αντεπίθεσή της στο δεύτερο ημίχρονο. Ο Juan Palacios άφησε πίσω το άσχημο πρώτο ημίχρονο και πρωταγωνίστησε στη συνέχεια. Τέλειωσε το ματς ως πρώτος σκόρερ με 18 πόντους και 8 ριμπάουντ.

Δύο καλάθια του σε 30 δευτερόλεπτα, έδωσαν προβάδισμα για τους φιλοξενούμενους με 79-78 κι ενώ απέμεναν τρία λεπτά παιχνιδιού.

Ο Lance Harris εμφανίστηκε όμως για να σώσει τη Chalon. Με την μπάλα στη δεξιά γωνία, ο Harris παρά το στενό μαρκάρισμα του αντιπάλου του κατάφερε να κάνει το step back και να πετύχει το τρίποντο του έβαλε την ομάδα του μπροστά.

Αμέσως μετά, ο Renaldas Seibutis έκανε λάθος στη διάρκεια της ντρίμπλας του, ενώ ακολούθησε ένα ακόμη λάθος από τον Palacios που δεν κατάφερε να βρει τον ελεύθερο Laurynas Beliauskas στη γωνία.

Ο Darrin Dorsey είχε 5/6 βολές στο τελευταίο λεπτό οριστικοποιώντας τη νίκη για την Elan Chalon, της οποίας ήταν και πρώτος σκόρερ με 16 πόντους.

Με τη δεύτερη σερί νίκη της στο Basketball Champions League, η γαλλική ομάδα ανέβασε το ρεκόρ της στο 4-4, ενώ η Neptunas που προερχόταν από τη βαριά ήττα στην έδρα της Ιberostar Tenerife υποχώρησε στο 5-3.