19 Σεπτεμβρίου, 2017
06 Μαΐου, 2018
07/03/2018
Game Report

Ο καυτός Delininkaitis έδωσε στην Neptunas τη νίκη στο πρώτο ματς με την SIG Strasbourg

ΚΛΑΪΠΕΔΑ (Basketball Champions League) - Ο Tomas Delininkaitis έκανε ρεκόρ σεζόν με 19 πόντους και 5 τρίποντα οδηγώντας τη Neptunas Klaipeda στο 73-68 επί της SIG Strasbourg για το πρώτο ματς της φάσης των 16 του Basketball Champions League

Ο πολύπειρος Λιθουανός παίκτης έβαζε συνεχόμενα σουτ και βοήθησε τους γηπεδούχους, οι οποίοι έφτασαν να προηγούνται ακόμη και με 14 πόντους στο πρώτο ημίχρονο, αλλά έμεινα πίσω στο δεύτερο μέρος. Πάντως, πήραν μία σημαντική νίκη και θα έχουν αβαντάζ πέντε πόντων την επόμενη εβδομάδα επί γαλλικού εδάφους.

"Το παιχνίδι ήταν πολύ σκληρό," είπε ο Delininkaitis. "Είμαι πολύ χαρούμενος που πήραμε αυτή τη νίκη, ήταν πολυ σημαντική για την ομάδα μας. Αυτή η περίοδος τριών εβδομάδων που προηγήθηκε ήταν πολύ δύσκολη για εμάς και με αυτή τη νίκη θα νιώσει όλη η ομάδα καλύτερα ψυχολογικά."

Η Neptunas, που τελικά χρειάστηκε να δυσκολευτεί πολύ για να εξασφαλίσει θέσει στα Play-Offs, θα επιχειρήσει να πάρει ένα αποτέλεσμα στο Στασβούργο που θα της δίνει το εισιτήριο για την επόμενη φάση κόντρα σε CEZ Nymburk ή AEK.

Ο David Logan είχε 3/5 προσπάθειες για τρίποντο και συνολικά 19 πόντους για την Strasbourg, που βρήκε ρυθμό στο δεύτερο δεκάλεπτο μέσω καλής άμυνας κι έκλεισε το πρώτο μέρος στο -4.

Ένα από τα τρίποντα του Logan ήρθε στα τέλη της τρίτης περιόδου για τη μεγαλύτερη διαφορά των φιλοξενούμενων, 53-47.

Η Neptunas όμως αντέδρασε με καλάθια από τους Seibutis και Delininkaitis μειώνοντας σε 53-52. Ο Miro Bilan είχε 1/2 βολές στη συνέχεια και ο 35χρονος Delininkaitis χτύπησε και πάλι από μακριά για τους γηπεδούχους.

Το τελευταίο προβάδισμα της SIG ήρθε με βολές του Leloup, αλλά ακολούθησε φάουλ του Zack Wright στον Renaldas Seibutis που επιχειρούσε τρίποντο. Με 3/3 έβαλε ξανά μπροστά τους Λιθουανούς. Οι γηπεδούχοι επικράτησαν τελικά με πέντε πόντους.

"Συνήθως κυριαρχούμε στα πρώτα δεκάλεπτα των αγώνων, αλλά αυτό δε συνέβη σήμερα," τόνισε ο Logan.

"Είμαστε διαφορετική ομάδα εντός έδρας και πιστεύω πως θα είμαστε έτοιμοι την επόμενη εβδομάδα."

Ο πλέι μέικερ της SIG Dee Bost κέρδισε φάουλ προς το τέλος της αναμέτρησης, αλλά δεν πατούσε καλά και τις βολές εκτέλεσε αντί για τον ίδιο ο Leloup.