Με ψυχραιμία στις βολές, η Ventspils επικράτησε στην έδρα της Capo D' Orlando
ΚΑΠΟ ΝΤ' ΟΡΛΑΝΤΟ (Basketball Champions League) - Η Ventspils πήρε τη νίκη με 79-68 στην έδρα της Capo D' Orlando την Τρίτη μπαίνοντας στην πρώτη τετράδα του ομίλου Β.
Αυτή η νίκη ανέβασε το ρεκόρ της λετονικής ομάδας στο 6-7, με τους ΠΑΟΚ και Elan Chalon (αμφότεροι στο 5-7) να παίζουν το βράδυ της Τετάρτης.
It was a must-win situation for them, and @BKVentspils delivered big time in 4QT vs @OrlandinaBasket! #BasketballCL
— #BasketballCL (@BasketballCL) January 30, 2018
📊https://t.co/51nw5qY7On pic.twitter.com/3NqLN2fM0F
Η ομάδα της Σικελίας, που είχε νικήσει στο πρώτο ματς των δυο ομάδων στις 14 Νοεμβρίου, προερχόταν από βαριές ήττες εκτός έδρας από ΠΑΟΚ και Iberostar Tenerife και εντός έδρας από Neptunas Klaipeda, αλλά βρέθηκε να προηγείται ακόμη και με 9 πόντους.
Ωστόσο, η Ventspils, που έμεινε κοντά λόγω της εξαιρετικής ευστοχίας της (22/23) από τη γραμμή των βολών, βρήκε ρυθμό και από τη γραμμή του τριπόντου στην τελευταία περίοδο φτάνοντας στην κομβική νίκη.
Αξίζει να σημειωθεί πως οι φιλοξενούμενοι είχαν 5/7 τρίποντα στο τελευταίο δεκάλεπτο.
Ο Emmanuel Ubilla έκανε εξαιρετική εμφάνιση για την Ventspils και τέλειωσε το ματς με 20 πόντους, 7 ασίστ και 5 ριμπάουντ. Μάλιστα, πέτυχε 9/9 βολές από τη γραμμή της φιλανθρωπίας.
Ο Rihards Lomazs ήταν επίσης εντυπωσιακός με 3/4 τρίποντα και 15 πόντους. Επίσης, είχε 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 2 κλεψίματα.