19 Σεπτεμβρίου, 2017
06 Μαΐου, 2018
07/02/2018

Η Bonn διέλυσε τις ελπίδες της Avellino για Play-Offs

BONNΗ (Basketball Champions League) - Η Telekom Baskets Bonn τέλειωσε τις ελπίδες πρόκρισης που είχε η Sidigas Avellino νικώντας την με 79-74 το βράδυ της Τετάρτης.

Αν και βρισκόταν πίσω με οκτώ πόντους έξι λεπτά πριν από το τέλος, η Bonn έτρεξε σερί 11-0 με κορυφαίο τον Tomislav Zubcic και τελικά έκλεψε τη νίκη από τους φιλοξενούμενους.

Ούτε η Avellino ούτε η Bonn θα παίξουν στα Play Offs, με την Bonn να έχει ήδη αποκλειστεί και παράλληλα να βγάζει εκτός συνέχειας τους Ιταλούς με αυτό το αποτέλεσμα. Η Zielona Gora τερμάτισε 4η στον όμιλο D παρά τη δική της ήττα από την CEZ Nymburk.

Zubcic και Martin Breunig ξεχώρισαν για την Bonn με 17 πόντους έκαστος, ενώ ο δεύτερος πρόσθεσε 10 ριμπάουντ και αμφότεροι αστόχησαν αθροιστικά σε πέντε σουτ. Ο Josh Mayo πρόσθεσε 11 πόντους, ενώ ο Konstantin Klein είχε 10 πόντους και 4 ασίστ.

Για την Avellino, ο Thomas Scrubb είχε 16 πόντους και 7 ριμπάουντ με τους Jason Rich και Bruno Fitipaldo να προσθέτουν από 11.

Καμία ομάδα δεν κατάφερε να πάρει μεγάλο προβάδισμα στο ξεκίνημα, αφού αυτό άλλαζε συνεχώς χέρια. Ένα λέι απ του Andrea Zerini μείωσε στους δύο για την Avellino καθώς η Bonn προηγούνταν με 21-19.

Παρόμοιο ήταν το σκηνικό και στη δεύτερη περίοδο. Ο Fitipaldo έβαλε το πρώτο τρίποντο του δεκαλέπτου, πριν ακολουθήσουν τρεις αλλαγές προβαδίσματος σε ένα λεπτό.

Ο Bartolo σκόραρε με τη λήξη του πρώτου μέρους και η Bonn μείωσε σε 40-39

Έτσι συνέχισαν οι ομάδες και στο δεύτερο μέρος. Ο Fitipaldo ευστόχησε σε τρίποντο με το φινάλε της τρίτης περιόδου και οι δυο ομάδες μπήκαν στο τέταρτο δεκάλεπτο με το ισόπαλο 57-57.

Η Avellino έτρεξε σερί 9-0 για τον 68-60 και, έξι λεπτά πριν το τέλος, όλα έδειχναν πως η πλάστιγγα γέρνει υπέρ της.

Ωστόσο, η Bonn απάντησε με δικό της 11-0 παίρνοντας τον έλεγχο.

Όταν ο Ndiaye αστόχησε ολομόναχος και ο Zubcic τιμώρησε την Avellino στην άλλη πλευρά, δίνοντας στην Bonn προβάδισμα τριών πόντων, αλλά και το μομέντουμ που την οδήγησε στη νίκη.

Η Telekom Baskets Bonn τέλειωσε τη Regular Season με 5-9, ενώ η Sidigas Avellino υποχώρησε στο 6-8.