06 Μαΐου, 2018
14/11/2017

H Banvit αντέδρασε μετά το κακό ξεκίνημα και νίκησε την Estu

ΜΠΑΝΤΙΡΜΑ (Basketball Champions League) - Η Banvit ξεπέρασε το άσχημο ξεκίνημα και τον "καυτό" Sylven Landesberg για να επιστρέψει στις νίκες στο Basketball Champions League το βράδυ της Τρίτης.

Αν και προερχόταν από την ήττα-έκπληξη με 49-48 στην έδρα της Rosa Radom την προηγούμενη εβδομάδα, η ομάδα του Sasa Filipovski έμεινε πίσω με 14 πόντους στην πρώτη περίοδο κόντρα στην Estu, αλλά έκανε την αντεπίθεσή της και κατάφερε να πάρει προβάδισμα μέχρι το ημίχρονο και τελικά να επικρατήσει με 82-80.

Ο Andy Rautins, στο τέταρτο παιχνίδι του για το Basketball Champions League με την Banvit από όταν πήγε στην ομάδα, έδωσε σκορ από την περίμετρο. Έχει 6/11 πίσω από τα 6.75 και τέλειωσε το ματς με 18 πόντους, 7 ριμπάουντ και 3 ασσίστ

Παρά το γεγονός πως βρέθηκε πίσω με 27-14 στην πρώτη περίοδο με τον Landesberg να μετρά 14 πόντους για τους φιλοξενούμενους, η Banvit σκόραρε τους 17 πρώτους πόντους στην δεύτερη.

Το μακρινό σουτ του Rautins έβαλε μπροστά τους γηπεδούχους με 30-27 και προστέθηκε ακόμη ένα για το 36-30.

Η Estudiantes πέρασε ξανά μπροστά με 50-48 με ένα από τα 6 τρίποντα του Landesberg νωρίς στο δεύτερο ημίχρονο. Τέλειωσε το ματς ως πρώτος σκόρερ με 31 πόντους.

Ένα σουτ του Angelo Caloiaro από την περιφέρεια έβαλε την Banvit μπροστά με 5:49 να μένουν για το τρίτο δεκάλεπτο και έμεινε μπροστά μέχρι το τέλος.

Οι γηπεδούχοι βρήκαν τις απαραίτητες λύσεις προς το τέλος για να φτάσουν στην 4η νίκη τους στο Basketball Champions League. Η Estu έχασε για τρίτη φορά σε έξι αγώνες της κανονικής περιόδου.

Ο Adonis Thomas είχε 17 πόντους και 8 ριμπάουντ για την Banvit και ο αρχηγός Gasper Vidmar προσέθεσε 15 πόντους και 8 ριμπάουντ.