19 Σεπτεμβρίου, 2017
06 Μαΐου, 2018
14/11/2017

Το σουτ του Αθηναίου έδωσε στον Άρη τη νίκη επί της Avellino

ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ (Basketball Champions League) - Ο Γιάννης Αθηναίου πέτυχε ένα σουτ από μέση απόσταση, εκτός ισορροπίας, που ήταν τελικά το χτύπημα που χρειαζόταν ο Άρης για τη νίκη με 59-56 επί της Sidigas Avellino το βράδυ της Τρίτης.

To τρίποντο του Jason Rich με τη λήξη δεν βρήκε στόχο, την ώρα που ζητούσε φάουλ, ενώ και οι δύο ομάδες έχουν πλέον ρεκόρ 3-3 στον όμιλο D.

Ο Gary Bell οδήγησε τον Άρη με 16 πόντους, ο Παναγιώτης Βασιλόπουλος είχε 15, με τους περισσότερους να έρχονται στο πρώτο δεκάλεπτο, ενώ ο Αθηναίου ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 9 πόντους και 5 ασίστ.

"Νομίζω πως ήταν ένα πολύ ενδιαφέρον παιχνίδι," είπε ο προπονητής του Άρη, Παναγιώτης Γιαννάκης.

"Είχαμε μεγάλη πίεση, καθώς στα προηγούμενα πέντε παιχνίδια δεν είχαμε τα αποτελέσματα που θα θέλαμε. Το πρόγραμμα για την ομάδα ήταν πάρα πολύ δύσκολο, είχαμε πολλά ταξίδια και κάποιους τραυματισμούς. Έτσι δεν είχαμε χρόνο για να δείξουμε πρόοδο.

"Πρέπει να συγχαρώ τους παίκτες μου, σε κάθε ματς βγάζουμε μεγαλύτερη ένταση και επίσης προσπαθούμε να έχουμε περισσότερο καθαρό μυαλό σε σχέση με πριν. Ήταν ένα δύσκολο παιχνίδι για εμάς, ήμασταν πίσω, αλλά δεν χάσαμε τη συγκέντρωση και την πειθαρχία μας. "

Ο Άρης τα έβγαλε πέρα απέναντι στον εξαιρετικό Hamady Ndiaye, που έπαιζε συνεχώς πάνω από τη στεφάνη φτάνοντας σε σημαντικό αριθμό θεαματικών καρφωμάτων. Τελείωσε τον αγώνα με 16 πόντους και 7/8 σουτ, ενώ τον ακολούθησε με διψήφιο αριθμό πόντων (16) ο Jason Rich.

"Ήταν ένα πολύ δυνατό ματς," σχολίασε ο προπονητής της Avellino, Stefano Sacripanti.

"Παίξαμε καλό μπάσκετ για 30-35 λεπτά, αλλά στα τελευταία λεπτά δεν εκτελέσαμε σωστά τις επιθέσεις, πήραμε άσχημα σουτ και δεν σκοράραμε όταν είχαμε καλές προϋποθέσεις."

Το άσχημο ξεκίνημα των δύο ομάδων συνοδεύτηκε με ένα εντός παιδιάς καλάθι στα πρώτα τρία λεπτά της αναμέτρησης. Οι δύο ομάδες ολοκλήρωσαν την πρώτη περίοδο ισόπαλες στους 12 πόντους, ενώ ο Βασιλόπουλος ξεχώριζε για τον Άρη με 8 πόντους και 4 ριμπάουντ στο πρώτο δεκάλεπτο.

Καμία από τις δύο ομάδες δεν μπορούσε να ξεφύγει στην δεύτερη περίοδο και υπήρξαν πολλές ισοπαλίες και αλλαγές προβαδίσματος. Οι φιλοξενούμενοι πάντως προηγούνταν με 27-25 στο φινάλε του πρώτου μέρους.