19 Σεπτεμβρίου, 2017
06 Μαΐου, 2018
07/11/2017

Τέταρτη σερί νίκη για την Besiktas με βροχή τριπόντων κόντρα στον Άρη

ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥΠΟΛΗ (Basketball Champions League) - Η Besiktas Sompo Japan έφτασε στην τέταρτη συνεχόμενη νίκη της, επικρατώντας με 83-61 του Άρη το βράδυ της Τρίτης.

Η Besiktas ήταν ασταμάτητη από την περιφέρεια, καθώς είχε 15/30 τρίποντα και βελτίωσε το ρεκόρ της σε 4-1 φέτος, ξεπερνώντας την ήττα της πρεμιέρας.

Ο Ryan Boatright πραγματοποίησε σεμιναριακή εμφάνιση έχοντας 21 πόντους και 7 ασίστ, ενώ ο Jon Diebler χρειάστηκε μόλις 13 λεπτά για να πετύχει 16 πόντους, μετρώντας 4/6 τρίποντα.

Οι φιλοξενούμενοι πάντως μπήκαν καλύτερα στο πρώτο κομμάτι του παιχνιδιού, αφού έφτασαν να προηγούνται μέχρι και με 10 πόντους στην πρώτη περίοδο και μπήκε με σκορ 22-15 στο δεύτερο δεκάλεπτο, παρά τους 8 γρήγορους πόντους του Diebler για την Besiktas.

Η Besiktas αφυπνίστηκε στη δεύτερη περίοδο και πέτυχε 25 πόντους, την ώρα που κράτησε τον Άρη στους 11. Ο DJ Strawberry πέτυχε δύο μεγάλα τρίποντα, ενώ ο Diebler ανέβασε το λογαριασμό τους στους 10 πόντους.

Ο Diebler ευστόχησε σε αμαρκάριστο σουτ για το προβάδισμα 13 πόντων και υποχρέωσε τον Άρη να πάρει time out. Η διαφορά όμως δεν καλύφθηκε μέχρι να μπουν οι δύο ομάδες στην τελευταία περίοδο.

Ο Άρης με δύο σερί σουτ μείωσε σε 65-56, επτά λεπτά πριν το τέλος, αλλά αυτή ήταν η τελευταία αναλαμπή. Ο DJ Strawberry απάντησε άμεσα με νέο τρίποντο, η διαφορά αυξήθηκε στους 14 και από εκείνο το σημείο και μετά η Besiktas είχε τον απόλυτο έλεγχο.

Με αυτή την ήττα, ο Άρης υποχώρησε σε αρνητικό ρεκόρ, έχοντας 2-3.

Ο Γιάννης Αθηναίου ήταν ο κορυφαίος για τον Άρη με 18 πόντους και 6 ασίστ, ενώ διψήφιος ήταν και ο Keith Benson με 10 πόντους.