19 Σεπτεμβρίου, 2017
06 Μαΐου, 2018
28/03/2018

Η AEK πήρε αβαντάζ εννιά πόντων έναντι της Strasbourg στο πρώτο παιχνίδι

ΑΘΗΝΑ (Basketball Champions League) - Η AEK πήρε σημαντική νίκη με 78-69 επί της SIG Strasbourg το βράδυ της Τετάρτης στην Ελλάδα.

Οι γηπεδούχοι διατήρησαν την πειθαρχία τους κι έσφιξαν την άμυνά τους, καταφέρνοντας έτσι να επιστρέψουν και βρεθούν ένα βήμα πιο κοντά στην πρόκριση.

Ο Kevin Punter οδήγησε την ΑΕΚ με 15 πόντους και είχε συνεισφορά και στις δυο πλευρές του παρκέ, με τους Dusan Sakota και Μanny Harris να προσθέτουν από 12 πόντους έκαστος. Ο Παναγώτης Βασιλόπουλος είχε 9, αλλά και δύο πολύ καθοριστικά τρίποντα πριν το τέλος της τρίτης περιόδου.

"Δεν μπορούμε να πανηγυρίσουμε, αυτά ήταν τα πρώτα 40 λεπτά κι έρχονται άλλα 40," είπε ο προπονητής της ΑΕΚ Dragan Sakota.

"Ήμασταν αρκετά καλοί για να νικήσουμε, ίσως όχι τόσο για να πάρουμε ακόμη μεγαλύτερη διαφορά.

"Στην τέταρτη περίοδο πάντως δείξαμε χαρακτήρα. Είχαμε βρεθεί από το +13 στο -5, αλλά καταφέραμε να πάρουμε ξανά διψήφια διαφορά που είναι κάτι δύσκολο απέναντι σε καλές ομάδες."

Για την Strasbourg, Zack Wright και Louis Labeyrie πέτυχαν από 15 πόντους και τον Levi Randolph να σημειώνει και τους 12 πόντους στο πρώτο ημίχρονο. Οι φιλοξενούμενοι θέλουν μεγαλύτερη υποστήριξη από τους συνήθεις υπόπτους για να επανέλθουν στο δεύτερο παιχνίδι.

"Ήταν μία δύσκολη ατμόσφαιρα για εμάς," δήλωσε ο Wright μετά τον αγώνα.

"Έχουν μία πολύ καλή ομάδα. Ξέραμε ότι το ματς θα είναι δύσκολο και ξεκινήσαμε άσχημα. Για δυόμιση περιόδους είχαμε τον έλεγχο, αλλά στο τελευταίο δεκάλεπτο τον χάσαμε και πήραν το προβάδισμα. Είναι σημαντικό πως κρατήσαμε την απόσταση κάτω από τους 10 πόντους.

"Θα μπορούσαμε να έχουμε χάσει ένα τέτοιο παιχνίδι με 15, 20 πόντους. Επομένως είμαστε απογοητευμένοι, αλλά και χαρούμενοι που επιστρέφουμε στην έδρα μας με διαφορά 9 πόντων."

Η ΑΕΚ κυριάρχησε στο ξεκίνημα και είχε προβάδισμα 14-2 στο ξεκίνημα βάζοντας το ρυθμό και στις δυο πλευρές του παρκέ και τις βάσεις για τη νίκη.

Δεν ήταν μόνο η αμυντική επίδοση της AEK, αλλά και η αδυναμία της Strasbourg να βάλει εύκολα καλάθια. Ωστόσο, οι παίκτρες της ξύπνησαν και το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με σκορ 23-15.

Στη δεύτερη περίοδο, η ΑΕΚ συνέχισε με τον ίδιο τρόπο, έφτασε να έχει προβάδισμα 13 πόντων μάλιστα, 28-15 με κλέψιμο και καλάθι από τον Βασίλη Ξανθόπουλο.

Η Strasbourg προσπαθούσε να απαντήσει, αλλά ο Mike Green έδωσε ξανά σκορ στην ΑΕΚ για το 41-33 του ημιχρόνου.

Η τρίτη περίοδος ξεκίνησε με επί μέρους 14-7 από την Strasbourg που είχε πρωταγωνιστές των Labeyrie και τον Dee Bost που πέτυχε τρίποντο για το πρώτο προβάδισμα της ομάδας του με 46-47.

Η AEK πήγαινεε σε ατομικές προσπάθειες και Strasbourg είχε προβάδισμα με 57-55 μπαίνοντας στην τελευταία περίοδο, αφού είχε βάλει 24 πόντους στο δεκάλεπτο και είχε κρατήσει την ΑΕΚ στους 14.

Δυο τεράστια τρίποντα από τον Βασιλόπουλο, όμως, έβαλαν ξανά την ΑΕΚ σε θέση οδηγού.

Ακολούθησαν αρκετές αλλαγές στο προβάδισμα, αλλά ήρθε ένα σερί 10-0 της ΑΕΚ που έβαλε τους γηπεδούχους οριστικά σε θέση οδηγού. Τέλικα, η νίκη ήρθε και τώρα θα κριθούν όλα στον επαναληπτικό.