17 Οκτωβρίου, 2023
05 Μαΐου, 2024
07/02/2024
Review

Η ανασκόπηση της Τετάρτης: Νίκη - δήλωση από την Jerusalem, η βαρύτερη ήττα για την Tenerife

MIES (Ελβετία) – Σαν να μην έφτανε η παρουσία της στην κορυφή των Power Rankings και η πρωτιά στον Όμιλο της Φάσης των 16, η Hapoel Bank Yahav Jerusalem αποφάσισε να στείλει την Τετάρτη ένα ακόμη πιο ηχηρό μήνυμα στο Basketball Champions League.

Η περσινή φιναλίστ… διέλυσε την δις πρωταθλήτρια Lenovo Tenerife 85-61 στο Βελιγράδι, υποχρεώνοντάς την στη βαρύτερη ήττα της στο BCL. Μέχρι τώρα, η μεγαλύτερη εις βάρος της διαφορά ήταν το -22 σε αγώνα με την Hereda San Pablo Burgos το 2021.

Αυτές είναι οι δύο μοναδικές φορές που οι Ισπανοί έχουν ηττηθεί με διαφορά μεγαλύτερη των 20 πόντων στα 132 παιχνίδια τους στη διοργάνωση.

Ο τρόπος με τον οποίο έπαιξε η Hapoel θύμισε λίγο την Tenerife. Ο κόουτς Ηλίας Καντζούρης θα είναι περήφανος για την ατσάλινη άμυνα της ομάδας του, που κράτησε τους φιλοξενούμενους στους 6 πόντους στην πρώτη περίοδο και στους 22 στην ανάπαυλα, αμφότερα ιστορικά χαμηλά για την Tenerife.

Η επίθεση ήταν επίσης στο σωστό τέμπο. Όταν οι Levi Randolph και Speedy Smith ευστόχησαν σε διαδοχικά τρίποντα στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, το ταμπλό έγραψε το εντυπωσιακό 29-11 υπέρ της Jerusalem.

Η Tenerife δεν μπορούσε να βρει λύσεις επιθετικά σε κανένα σημείο του αγώνα και είχε 1/16 τρίποντα στο ημίχρονο.

Πλέον, η Jerusalem είναι η μοναδική αήττητη ομάδα στον Όμιλο K. Πήρε 21 πόντους από τον Levi Randolph – χρειάζεται μόλις 4 ακόμη για να γίνει ο τρίτος παίκτης με 1,000 πόντους στην καριέρα του στο BCL μετά τους Vojtech Hruban και Giorgi Shermadini – ενώ ο Brynton Lemar προσέθεσε 17 ερχόμενος από τον πάγκο.

Η Tenerife πήρε 29 πόντους από τον Kyle Guy που είχε 11/24 σουτ εντός πεδιάς, αλλά η ομάδα του υποχώρησε στο 2-1.

"Όταν έχεις ένα νικηφόρο σερί, υπάρχει πίεση και όλοι θέλουν να σε κερδίσουν. Μία τέτοια ήττα σε επαναφέρει στη γη και σε κάνει να δουλέψεις πιο σκληρά, βλέποντας λάθη που ενδεχομένως σου διέφευγαν," είπε ο Marcelinho Huertas.

Στο άλλο ματς για τον Όμιλο K, ανάμεσα σε Pinar Karsiyaka και Περιστέρι bwin, στην Σμύρνη, το τέμπο ήταν αρκετά ταχύτερο.

Οι εξέδρες ήταν γεμάτες και το κοινό παθιασμένο. Υπήρχαν 15 εναλλαγές στο προβάδισμα, καθώς και το 14ο double-double του ρέκορντμαν Joe Ragland με 18 πόντους και 11 ασίστ.

Και φυσικά υπήρχε ο γνωστός ήρωας των γηπεδούχων.

Ο Vitto Brown έχει δώσει αρκετές σπουδαίες παραστάσεις στις τέταρτες περιόδους των αγώνων της Karsiyaka από το 2022 κι έπειτα. Αυτή τη φορά έβαλε 11 από τους 23 πόντους του στο τέταρτο δεκάλεπτο και οδήγησε την ομάδα του Ufuk Sarica σε μία ακόμη εντός έδρας νίκη, με 93-88.

Ο Darrun Hilliard έβαλε 18 πόντους με πέντε τρίποντα, ο Kenan Sipahi είχε επίσης 18, ο Vernon Carey 15 με 11 ριμπάουντ, ενώ ο Errick McCollum ήταν επίσης διψήφιος με 10 πόντους.

Το Περιστέρι συνεχίζει χωρίς νίκη, ενώ η Karsiyaka θα χρειαστεί μία ή και δύο νίκες εκτός έδρας μετά τη διακοπή για να μείνει ζωντανή στο κυνήγι της πρόκρισης στα Προημιτελικά.

GAMES GAME POINTS POINTS
# Team P W L % For Agt +/- FA AA
1 JLM Hapoel Bank Yahav Jerusalem 3 3 0 100 245 210 35 81.7 70 6
2 LNTF Lenovo Tenerife 3 2 1 66.7 256 250 6 85.3 83.3 5
3 KSK Pinar Karsiyaka 3 1 2 33.3 264 277 -13 88 92.3 4
4 PERI Peristeri bwin 3 0 3 0 231 259 -28 77 86.3 3

Οι περσινοί τροπαιούχοι δεν έχουν τέτοια θέματα. Η Telekom Baskets Bonn δίνει έμφαση στην άμυνά της και κράτησε την JDA Bourgogne Dijon μόλις στους 62 πόντους, για να πανηγυρίσει ένα σπουδαίο διπλό με σκορ 72-62.

Ηταν η δεύτερη καλύτερη αμυντική επίδοση για τους Γερμανούς στο BCL. Είχαν δεχθεί 61 πόντους τον Δεκέμβριο του 2017, σε ματς με την Sidigas Avellino.

Ο Christian Sengfelder ήταν εξαιρετικός στην τέταρτη περίοδο κι έβαλε πέντε σερί πόντους σε καθοριστικό σημείο, κλείνοντας το ματς με 13 συνολικά

Ένα γκολ-φάουλ του Brian Fobbs γκρέμισε τις ελπίδες της Dijon, ενώ ο Harald Frey δημιούργησε ξανά για τους συμπαίκτες του μετρώντας 2 πόντους και 9 ασίστ σε λιγότερα από 20 λεπτά συμμετοχής.

Η Dijon έπαιξε χωρίς τον David Holston, βρήκε 18 πόντους από τον Ahmad Caver, αλλά μοιάζει να βρίσκεται σε μπελάδες. Έχει χάσει ήδη δύο εντός έδρας ματς για την Φάση των 16 και θα πρέπει να τα καταφέρει μακριά από το σπίτι της στη συνέχεια.

1 BONN Telekom Baskets Bonn 3 3 0 100 241 213 28 80.3 71 6
2 LUD MHP RIESEN Ludwigsburg 3 2 1 66.7 264 242 22 88 80.7 5
3 JDA JDA Bourgogne Dijon 3 1 2 33.3 240 254 -14 80 84.7 4
4 GALA Galatasaray EKMAS 3 0 3 0 249 285 -36 83 95 3

Για τον Όμιλο I, η Tofas Bursa συνέχισε το αήττητο εντός έδρας σερί της στην Φάση των. Επικράτησε με 84-71 κόντρα στην Cholet κι έφτασε τις έξι σερί νίκες εντός έδρας για τους 16 του BCL.

Ο Caleb Homesley πρωταγωνίστησε με 22 πόντους και 6/10 τρίποντα, ενώ ο Austin Wiley ήταν ξανά εξαιρετικός με 16 πόντους και 10 ριμπάουντ, επιτρέποντας στην Tofas να κερδίσει χωρίς ιδιαίτερα ζόρια.

Ο Neal Sako είχε 13 πόντους και 17 ριμπάουντ για την Cholet που υποχώρησε στο 1-2, μία νίκη πίσω από την Tofas και δύο από την αήττητη Unicaja.