17 Οκτωβρίου, 2023
05 Μαΐου, 2024
09/04/2024

Ο Kalinoski... έκλεψε την φωτιά από τον Προμηθέα κι έστειλε την Unicaja σε ακόμη ένα Final Four

MIES (Ελβετία) – Η Unicaja είναι η πρώτη ομάδα που κλείνει θέση στο Final Four του Βελιγραδίου. Οι παίκτες του Ibon Navarro… σκούπισαν τον Προμηθέα στα Προημιτελικά, χάρη σε μία κυριαρχική εμφάνιση στο δεύτερο μέρος του Game 2.

Η ισπανική ομάδα επικράτησε με 90-83 στην Πάτρα, επιβεβαιώνοντας το ότι αποτελεί την πιο… καυτή ομάδα της Ευρώπης αυτή τη στιγμή. Αυτή ήταν η 12η νίκη της Unicaja στο φετινό BCL, ενώ καμία άλλη ομάδα δεν έχει περισσότερες από 10. Κι όλα αυτά την ίδια στιγμή που είναι στην κορυφή της Liga Endesa.

Σημείο-κλειδί: Προμηθέας και Unicaja… αντάλλαζαν χτυπήματα στο πρώτο ημίχρονο, αλλά ο,τι κι αν είπε ο κόουτς Navarro στους παίκτες του στη διάρκεια της ανάπαυλας φαίνεται πως δούλεψε. Η ομάδα του κράτησε τον Προμηθέα μόλις στους 11 πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο και πήρε τον έλεγχο του αγώνα.

Η Unicaja πάτησε ακόμη περισσότερο το γκάζι στο τέταρτο δεκάλεπτο, με διαδοχικά τρίποντα του Tyler Kalinoski να φέρνουν τη διαφορά στο +17, πέντε λεπτά πριν από το φινάλε. Κάπως έτσι, η δουλειά είχε γίνει για την ομάδα από την Μάλαγα.

Ήρωας του αγώνα: Τίποτα πιο γλυκό από ατομικό ρεκόρ σεζόν για το BCL σε ματς που σφραγίζει εισιτήριο για το Final Four. Αυτό συνέβη για τον Kalinoski, που μέτρησε 23 πόντους σε μόλις 20 λεπτά συμμετοχής, με 8/15 σουτ, μεταξύ των οποίων 5/10 τρίποντα.

Άξιος αναφοράς κι ο David Kravish που τέλειωσε τον αγώνα με 15 πόντους, 5 ριμπάουντ και 4 ασίστ, σε ένα ματς που η Unicaja ήταν στο +22 όσο αυτός βρισκόταν στο παρκέ.

Τα στατιστικά που ξεχώρισαν: Τα 14 λάθη δεν είναι πάντα σημείο αναφοράς, αλλά η Unicaja εκμεταλλεύτηκε εξαιρετικά αυτό τον αριθμό λαθών του Προμηθέα, παίρνοντας 20 πόντους από αυτά.

Συμπέρασμα: Ο Προμηθέας είχε την φλόγα και ο Hunter Hale πραγματοποίησε ακόμα μία… τρελή εμφάνιση με 31 πόντους, 9/13 σουτ συνολικά και 6/8 τρίποντα. Ο Jaime Echenique μέτρησε 16 πόντους, ο Anthony Cowan προσέθεσε άλλους 14, αλλά όλα αυτά δεν αρκούσαν στην ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου.

Όπως και να έχει, η φετινή παρουσία στα Προημιτελικά ήταν η πρώτη για την ελληνική ομάδα στην ιστορία της στο BCL.

Η Unicaja έγινε η πρώτη ομάδα που φτάνει στο φετινό Final Four. Δεν σκοπεύει να συμβιβαστεί με κάτι λιγότερο από τον τίτλο του BCL. Δύο βήματα έχουν απομείνει.