05 Μαΐου, 2024
05/03/2024
Review

Η Holon άντεξε κόντρα στον... 40άρη Kuzminskas μετά από τρεις παρατάσεις - η Unicaja πλησιάζει στα Προημιτελικά

MIES (Ελβετία) – Η δράση για την Φάση των 16 επέστρεψε την Τρίτη. Τα δύο ματς επί ελληνικού εδάφους προσέφεραν πολλές συγκινήσεις, ενώ η Unicaja περιμένει τα αποτελέσματα της Τετάρτης για να δει αν προκρίνεται ήδη στα Προημιτελικά.

Νωρίτερα, η Galatasaray EKMAS είχε νικήσει την πρωταθλήτρια Telekom Baskets Bonn.

Η AEK BETSSON BC γνώριζε πως θέλει μία νίκη για να μείνει ζωντανή στο κυνήγι μίας θέσης στα Προημιτελικά, έχοντας ξεκινήσει την Φάση των 16 με ρεκόρ 0-3. Ο Mindaugas Kuzminskas έδειξε πρόθυμος να κάνει ο,τι περνά από το χέρι του για να δώσει το… φιλί της ζωής στους πρωταθλητές του 2018 καταγράφοντας και ρεκόρ σεζόν στο BCL.

Ο Kuzminskas σημείωσε 40 πόντους και έγινε ο έκτος παίκτης που σημειώνει 40+ πόντους στην ιστορία της διοργάνωσης. Ο τελευταίος που τα είχε καταφέρει ήταν ο Braian Angola με 41 τον Ιανουάριο του 2023. Παράλληλα, αποτέλεσε ρεκόρ περιόδου ξεπερνώντας τους 33 πόντους που είχε βάλει ο Muhammad-Ali Abdur-Rahkman της Darussafaka Lassa.

Κι όμως αυτό δεν ήταν αρκετό.

Το τρίτο ματς στην ιστορία του BCL με τρεις παρατάσεις

Hapoel Holon και AEK πρωταγωνίστησαν στο τρίτο ματς στην οκταετή ιστορία της διοργάνωσης που κρίνεται στις τρεις παρατάσεις. Τα προηγούμενα δύο ήταν τον Οκτώβριο του 2016 (Rosa Radom v ΠAOK) και τον Οκτώβριο 2017 (Umana Reyer Venezia v Banvit). Το ματς της Τρίτης στην Αθήνα είχε συνολική διάρκεια δύο ωρών και 45 λεπτών.

Και οι δύο ομάδες είχαν τις ευκαιρίες τους να κλειδώσουν τη νίκη. Η ΑΕΚ σπατάλησε διαφορά τεσσάρων πόντων στο τέλος της τέταρτης περιόδου, ενώ η Holon δεν κατάφερε να διατηρήσει το +3 που είχε στα τελευταία 10 δευτερόλεπτα της πρώτης παράτασης.

Η μεγαλύτερη ανατροπή σημειώθηκε στην δεύτερη παράταση, όταν ο Drew Crawford οδήγησε την Holon από το -8 (100-92) στο ισόπαλο 100-100, στέλνοντας το ματς σε τρίτο έξτρα πεντάλεπτο

Στην τελευταία παράταση δεν υπήρξε δράμα. Η Holon κράτησε το ματς σε απόσταση ασφαλείας και ο Shahar Amir ήταν ο ήρωας αυτού του σημείου βγάζοντας εκτός θέσης των Ζώη Καράμπελα στην τελευταία άμυνα.

Το ματς έληξε με 112-108, η Holon ανέβηκε στο 2-2 και η ΑΕΚ έπεσε στο 0-4, μένοντας οριστικά εκτός συνέχειας.

Ο Crawford ξεχώρισε για την Holon με 19 πόντους, αλλά οι Ισραηλινοί βρήκαν διψήφιο αριθμό πόντων από οκτώ παίκτες τους, σε ένα ματς που οι CJ Harris και Justin Smith ήταν εκτός. Ο Jordan McRae προσέθεσε 27 για την AEK ως συμπαραστάτης του Kuzminskas.

Ο Hunter Hale έδωσε τη νίκη στον Προμηθέα

Και το άλλο ματς στην Ελλάδα ήταν θρίλερ. Η UCAM Murcia πήγε στην Πάτρα ως η πιο… καυτή ομάδα του BCL αυτή τη στιγμή, με σερί οκτώ νικών.

Είχε την ευκαιρία να φτάσει για πρώτη φορά σε σερί εννιά νικών, αλλά ο Προμηθέας δεν ήταν πρόθυμος να την αφήσει να γράψει ιστορία.

Σε ένα ματς με 11 εναλλαγές στο προβάδισμα, καμία ομάδα δεν μπορούσε να ξεφύγει και φάνηκε από νωρίς ότι όλα θα κριθούν στο τέλος.

Ο κόουτς Ηλίας Παπαθεοδώρου έδωσε το χρίσμα στον Hunter Hale κι εκείνος ανταποκρίθηκε. Με το σήμα κατατεθέν pullup δίποντο έγραψε το τελικό 79-78 κι έγινε ο ήρωας της ομάδας. Ο Rodions Kurucs είχε την τελευταία ευκαιρία για να δώσει τη νίκη στην UCAM, αλλά δεν τα κατάφερε.

Ο Hale τέλειωσε το ματς με 14 πόντους, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 3 κλεψίματα. Ο Jaime Echenique μέτρησε 17 πόντους σε 18 λεπτά συμμετοχής, αλλά ο πρώτος σκόρερ της ομάδας ήταν ο Anthony Cowan με 22 πόντους και 4/6 τρίποντα.

Ο Dustin Sleva πέτυχε 19 πόντους για την ομάδα του Sito Alonso, που μπορεί να κρατήσει ως θετικό ότι διατήρησε το πάνω χέρι στην ισοβαθμία με τον Προμηθέα.

Η Unicaja θα στηρίζει την Tofas

Η Unicaja έκανε από νωρίς τη δουλειά με την SIG Strasbourg, φτάνοντας στο 47-28 στην ανάπαυλα και δεν χρειάστηκε να κοιτάξει ξανά πίσω.

Το κοινό της απόλαυσε μία παράσταση με τελικό σκορ 91-62 και κάπως έτσι η Unicaja ανέβηκε στο 4-0 για την Φάση 16.

Οι οικοδεσπότες του περσινού Final Four έχουν 5-0 εντός έδρας φέτος, ενώ έχουν πετύχει 80+ πόντους και έχουν δεχθεί λιγότερους από 75 πόντους σε αυτά τα πέντε ματς.

Ο Kendrick Perry έμεινε εκτός, αλλά ο Ibon Navarro έδωσε τα ηνία επιθετικά στους Jonathan Barreiro και Tyson Carter.

Αμφότεροι είχαν από 10 πόντους στο πρώτο ημίχρονο, ολοκλήρωσαν το ματς με 17 και η ομάδα τους είχε συνολικά 13 κλεψίματα έναντι μόλις 4 της SIG.

Και η Unicaja και η Strasbourg περιμένουν με αγωνία το ματς Cholet Basket v Tofas Bursa την Τετάρτη. Πιθανή νίκη της Tofas θα στείλει την Unicaja στα Προημιτελικά και την SIG Strasbourg εκτός συνέχειας.