14 Μαΐου, 2023
22/03/2023
Review

Η Tenerife επέστρεψε από το -11 - Ο Jelinek έλαμψε για την Murcia

MIES (Eλβετία) - Lenovo Tenerife και UCAM Murcia ήξεραν ότι θα προκριθούν ως πρώτη και δεύτερη αντίστοιχα από τον Όμιλο L ανεξαρτήτως αποτελεσμάτων στην 6η αγωνιστική της Φάσης των 16. Ωστόσο, αμφότερες φρόντισαν να κλείσουν με νίκη τον όμιλο, πριν κοιτάξουν την κλήρωση της Παρασκευής.

Οι πρωταθλητές υποδέχθηκαν την Darussafaka Lassa, που παρατάχθηκε χωρίς τα αστέρια της, Gabe Olaseni και Dogus Ozdemiroglu. Αν κι έπαιζε με αρκετούς νέους παίκτες, η Dacka ήταν καλύτερη στο πρώτο μέρος και βρέθηκε ακόμη και στο +11.

Ωστόσο, ο κόουτς Txus Vidorreta δεν άφησε την ομάδα του να φύγει με ήττα από την Φάση των 16. Μία διαφορετική Tenerife επέστρεψε από τα αποδυτήρια και το κοινό λάτρεψε την ενέργεια που έβγαλε στο παρκέ ο Leandro Bolmaro. Οι γηπεδούχοι πλησίασαν και προσπέρασαν τελικά την Darussafaka στο τέταρτο δεκάλεπτο.

Η κρίσιμη στιγμή ήρθε στο τελευταίο λεπτό, όταν η Darussafaka είχε μία ευκαιρία να ισοφαρίσει ή να προσπεράσει, αλλά ο Giorgi Shermadini έκανε το κλέψιμο, έτρεξε το παρκέ και έβαλε το θαυμαστικό με κάρφωμα.

Η Tenerife νίκησε με 75-71, ολοκλήρωσε την πορεία της στον όμιλο με ρεκόρ 5-1, ενώ η Darussafaka έμεινε στην τρίτη θέση με ρεκόρ 2-4. Ο Bolmaro είχε 15 πόντους και η Tenerife ήταν στο +12 με εκείνον στο παρκέ. Ο Shermadini τέλειωσε τον αγώνα με 13 πόντους σε 14 λεπτά, ο Marcelinho Huertas ήρθε από τον πάγκο κι είχε 11 πόντους και 7 ασίστ και τέλος ο Fran Guerra μέτρησε 10.

Ο Matt Mooney είχε 10 πόντους για την ομάδα του Selcuk Ernak, ενώ ακόμη τρεις παίκτες σταμάτησαν στους 9, σε ένα ματς που 10 από τους 11 παίκτες της Dacka κατάφεραν να σκοράρουν στο San Cristobal de La Laguna.

Περίπου την ίδια ώρα, στην βόρεια Ισπανία, η μονομαχία ανάμεσα σε Surne Bilbao και UCAM Murcia ήταν τόσο κλειστή που περιλάμβανε 11 εναλλαγές στο προβάδισμα, χωρίς καμία εξ αυτών να μπορεί να πάρει διψήφιο προβάδισμα. Σε ένα παιχνίδι των σερί, οι φιλοξενούμενοι επικράτησαν τελικά με σκορ 71-67.

Ο David Jelinek έκανε το καλύτερο παιχνίδι του στο BCL με 16 πόντους και τέσσερα τρίποντα, ένα εκ των οποίων στο τελευταίο λεπτό. Ο Nemanja Radovic έπιασε τα συνηθισμένα στάνταρ του με τρώντας 12 πόντους, 11 ριμπάουντ και 3 κλεψίματα.

Ο Travis Trice ήταν ο μοναδικός άλλος διψήφιος με 10 πόντους για την ομάδα του Sito Alonso, που θα είναι σίγουρα ικανοποιημένος από την αμυντική παρουσία της ομάδας του. Για πρώτη φορά σε διάστημα πέντε ετών, η Murcia κράτησε τους αντιπάλους της κάτω από τους 70 πόντους σε διαδοχικά ματς. Το 2018, είχε ένα σερί τριών τέτοιων ματς.

Η Bilbao πήρε 14 πόντους, τόσο από τον Michale Kyser, όσο κι από τον Adam Smith κι ελπίζει πως θα επιστρέψει στην διοργάνωση την ερχόμενη σεζόν.

"Η φιλοδοξία μας είναι να επιστρέψουμε του χρόνου στο BCL. Θα επικεντρωθούμε στη ACB τώρα, προκειμένου να εξασφαλίσουμε μία θέση," είπε ο κόουτς Jaume Ponsarnau μετά το ματς.

Η ομάδα του έχει αυτή τη στιγμή ρεκόρ 10-13 στην Liga Endesa και είναι στην 11η θέση, τρεις νίκες πίσω από την 8η.