13/05/2023
Diccon Lloyd-Smeath's Champions League Insider

Τακτική Ανάλυση: Ο ημιτελικός Unicaja - Telekom Baskets Bonn

ΜΑΛΑΓΑ (Ισπανία) - Ο προπονητής της Unicaja, Ibon Navarro, άλλαξε το γνωστό του σχήμα σε μία προσπάθεια να εκμεταλλευτεί το βάθος της ομάδας του και το γεγονός ότι η Telekom Baskets Bonn θα έπρεπε να ξεκουράσει ορισμένους από τους παίκτες της κάποια στιγμή. Ως εκ τούτου, ο Dario Brizuela ήρθε από τον πάγκο με στόχο να βρεθεί απέναντι στο δεύτερο rotation των Γερμανών.

Είδαμε ένα γνωστό σχήμα από την Bonn, καθώς ο Tuomas Iisalo δεν είχε πρόβλημα να δει τον T.J. Shorts απέναντι στον ψηλότερο Jonathan Barreiro. Αυτό δεν επιτρέπει απλά στον Tyson Ward να αναλάβει τον αντίπαλο βασικό χειριστή και να χρησιμοποιήσει το μέγεθός του για να παρέμβει στα σκριν στην μπάλα, αλλά επίσης κάνει τους αντιπάλους να επιτίθενται στον Shorts με έναν παίκτη που δεν ήθελαν να μοιάζει ως πρώτη επιλογή.

Δύο φορές στην πρώτη περίοδο, η Unicaja θέλησε να επιτεθεί στον Shorts στο post με τον Barreiro, αλλά έμεινε με άδεια χέρια και στις δύο περιπτώσεις. Ενώ αυτές οι δύο χαμένες επιθέσεις δεν επηρέασαν ιδιαίτερα την έκβαση του ματς, η Bonn πήρε μία ψυχολογική ώθηση και βρήκε την ευκαιρία να εκμεταλλευτεί ένα αμυντικό σχήμα, όπως θα δούμε και στην πρώτη φάση με τον Krazter να υποχωρεί στο ζωγραφιστό για να καλύψει το πόιντ γκαρντ του.

Η Bonn θέλησε επίσης να εδραιώσει την παρουσία του Shorts στην επίθεση. Δείτε πώς βάζει πίσω του τον Perry με ένα 'drag' κι έπειτα ο Kratzer χρησιμοποιεί ένα 'Gortat' screen για να αποτρέψει τον αμυντικό του από τον να βοηθήσει στον Shorts καθώς επιτίθεται στη ρακέτα.

Αν και τα πράγματα πήγαιναν όπως ήθελε η Bonn, η Unicaja είχε καυτό ξεκίνημα. Η φάση παρακάτω είναι χαρακτηριστική σε όλη τη διάρκεια της σεζόν για την Unicaja.

Ο Yankuba Sima αλλοίωσε ένα σουτ στην άμυνα, έπειτα έτρεξε στο παρκέ γρηγορότερα από κάθε άλλο ψηλό της Bonn και πάσαρε ξανά στον Osetkowski πριν η άμυνα να οργανωθεί. Η ταχύτητα των ψηλών της Unicaja έδινε λύσεις όλη τη χρονιά.

Οι αλλαγές στο σχήμα του Navarro απέδωσαν, καθώς ο Brizuela μπήκε στο παρκέ κι έβαλε οκτώ γρήγορους πόντους.

Σε αυτό το σημείο, το κοινό των πρασίνων ήταν ενθουσιασμένο. Αυτή όμως ήταν και η τελευταία φορά που είδαμε τους ψηλούς της Unicaja και τον Brizuela να κυριαρχούν ταυτόχρονα.

Δεν ζορίστηκαν μόνοι οι ψηλοί των Ισπανών στην επίθεση. Το χαμηλό σχήμα της Bonn οδήγησε την Unicaja σε βεβιασμένα μακρινά σουτ και οι παίκτες του Navarro είχαν συνολικά 7/34 τρίποντα.

Επιθετικά, τα χαμηλά σχήματα του Iisalo απέδιδαν καρπούς. Μέχρι το ημίχρονο, οι Γερμανοί ήταν μπροστά με 41-31 και φάσεις σαν αυτή του Finn Delany έδειχναν πώς μπορούσε να αξιοποιεί τα αβαντάζ της.

Tο σύστημα που έτρεξε η Bonn στο πρώτο βίντεο και ο τρόπος που ο Delany έπιασε την μπάλα εν κινήσει και άρχισε να ντριμπλάρει είναι πράγματα που η Bonn κάνει καλά όλη τη χρονιά.

Η Unicaja βρήκε ένα τρόπο να επιστρέψει στην τρίτη περίοδο. Ο Melvin Ejim άρχισε να κάνει αισθητή την παρουσία του και στις δύο πλευρές του παρκέ και είδαμε μία αλληλουχία στιγμών που κέρδισε φάουλ στο σουτ στη μία πλευρά του παρκέ και στη συνέχεια ο Alberto Diaz κέρδισε επιθετικό φάουλ στην άλλη πλευρά.

Το κοινό μπήκε ξανά στο ματς και το μομέντουμ άλλαξε χέρια, ειδικά όταν ο Shorts έκατσε στον πάγκο για μερικές ανάσες. Ένας τραυματισμός του Karsten Tadda μίκρυνε το rotation του Iisalo κι έδωσε ακόμη περισσότερες ευθύνες στα χέρια του Shorts και Sebastian Herrera.

Ο κόουτς Iisalo διαχειρίστηκε αυτά τα λεπτά ξεκούρασης για τους πόιντ γκαρντ του σχεδόν ιδανικά.

Ο Shorts τέλειωσε το ματς 21 πόντους και 7 ασίστ δείχνοντας αρκετές φορές να ελέγχει απόλυτα το ματς. Φάσεις σαν την παρακάτω, όπου επιτέθηκε στον Will Thomas, έδειχναν ότι ο Shorts είχε πάντα μία απάντηση. Στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου, η Bonn ήταν ξανά μπροστά με 57-50.

Πάντως, όλοι ξέρουν ότι μία ομάδα σαν την Unicaja, μπροστά στο κοινό της και με την αυτοπεποίθηση που έχει ως Κυπελλούχος Ισπανίας, δεν επρόκειτο να παραδοθεί.

Ο Kendrick Perry έπαιξε με καρδιά και τέλειωσε το ματς με 12 πόντους και 7 ασίστ. Στην τέταρτη περίοδο, ρωγμές άρχισαν να εμφανίζονται στο αμυντικό πλάνο της Bonn.

Δείτε πώς ο Perry περιμένει την αβεβαιότητα του Delany στην pick-and-roll άμυνα, ώστε να βρει την κατάλληλη στιγμή για να επιτεθεί και να βρει τον Ejim. Σχεδόν από το πουθενά, η διαφορά έπεσε στον πόντο.

Όπως συνέβαινε σε όλο το ματς, η Bonn έβρισκε απαντήσεις στα σερί της Unicaja και έφτασε ξανά στο +9, δύο λεπτά πριν από το τέλος. Ούτε τότε παραδόθηκε, όμως, η Unicaja.

Το παρακάτω σύστημα από τον Ibon Navarro έδωσε μία τελευταία ελπίδα στους Ανδαλουσιάνους.

Η Unicaja έστειλε τον Shorts στη γραμμή των βολών και, ως δια μαγείας, αστόχησε και στις δύο, αφήνοντας ανοικτό το παράθυρο της έκπληξης.

Το σουτ του Perry, όμως, δεν βρήκε στόχο και η Bonn έγινε η πρώτη γερμανική ομάδα που φτάνει σε τελικό.