14 Μαΐου, 2023
16/02/2023
Review

Ισπανική μέρα στο BCL: Murcia και Manresa πανηγύρισαν εντυπωσιακές νίκες

MIES (Ελβετία) – Ενώ οι περισσότερες από τις ομάδες του BCL βρίσκονται σε διάλειμμα, την Τετάρτη διεξήχθησαν κάποιοι από τους εξ αναβολής αγώνες της 3ης αγωνιστικής της Φάσης των 16. UCAM Murcia και BAXI Manresa ήταν ασταμάτητες στη διάρκεια της βραδιάς και προστάτευσαν τις έδρες τους κόντρα σε Darussafaka Lassa και Bahcesehir College, αντίστοιχα.

Η UCAM Murcia είναι γνωστή για την δυναμική που επιδεικνύει εντός έδρας. Με το 96-87 επί της Darussafaka Lassa έφτασε τις 15 σερί νίκες στο BCL στο Palacio de los Deportes.

Ο κόουτς Sito Alonso είδε τους παίκτες του να εκτελούν με 15/30 πίσω από τη γραμμή του τριπόντου και αυτό δεν είναι παράλογο, όταν ένας παίκτης σαν τον Thaddus McFadden… ζεσταίνεται. Ο MVP του Final 8 του 2020 είχε 15 πόντους πριν από το ημίχρονο και 24 στο 24ο λεπτό του αγώνα.

Ωστόσο, η Dacka κατάφερε να τον περιορίσει στο υπόλοιπο του αγώνα και ο Αμερικανός ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 26 πόντους και 6/10 τρίποντα.

Ο McFadden πήρε μεγάλη βοήθεια κι από τον James Anderson που απείχε ένα ριμπάουντ και τρεις ασίστ από το triple-double, κλείνοντας το παιχνίδι με 19 πόντους, 9 ριμπάουντ και 7 ασίστ. Διψήφιος για τους νικητές ήταν και ο Nemanja Radovic με 10 πόντους.

Από πλευράς ηττημένων, ο Gabriel Olaseni μέτρησε 19 πόντους, αλλά η Darussafaka παραμένει σε δύσκολη θέση έχοντας πια ρεκόρ 0-3.

GAMES STREAK GAME POINTS POINTS
# Team P W L % Last 5 For Agt +/- FA AA
1 LNTF Lenovo Tenerife 3 3 0 100   243 190 53 81 63.3 6
2 UCAM UCAM Murcia 3 2 1 66.7   251 244 7 83.7 81.3 5
3 BILB Surne Bilbao 3 1 2 33.3   223 243 -20 74.3 81 4
4 DSK Darüssafaka Lassa 3 0 3 0   221 261 -40 73.7 87 3

Στο άλλο ματς της ημέρας, η BAXI Manresa έσβησε το κακό ξεκίνημά της στο παιχνίδι πηγαίνοντας από το -9 στο +18 απέναντι στην Bahcesehir College. Το ματς ολοκληρώθηκε με σκορ 90-72, και οι περσινοί φιναλίστ ανέβηκαν στο 2-1, ακριβώς πάνω από την Rytas Vilnius και κάτω από την Telekom Baskets Bonn.

Ο κόουτς Pedro Martinez πρέπει να… έτριξε τα δόντια των παικτών του στο ημίχρονο, αφού οι παίκτες του είχαν 31 πόντους στην τρίτη περίοδο. Οι γηπεδούχοι κέρδισαν την περίοδο με +16 και ξέφυγαν καταφέρνοντας να μην απειληθούν μέχρι το φινάλε.

Ο Devin Robinson ήταν πρώτος σκόρερ της ομάδας με 18 πόντους, ο Jerrick Harding τον ακολούθησε με 16, ενώ οι Juampi Vaulet και Martinas Geben προσέθεσαν από 12. Πάντως, καθοριστικός για την Manresa ήταν και ο Dani Perez, παρ’ όλο που δεν σκόραρε στην αναμέτρηση.

Ο Perez μοίρασε 13 ασίστ, ισοφαρίζοντας το ατομικό του ρεκόρ στο BCL, ενώ ισοφάρισε και την καλύτερη επίδοση δημιουργίας για παίκτη που έμεινε άποντος σε αγώνα της διοργάνωσης. Ο Tim Frazier της ΑΕΚ είχε επίσης 13 ασίστ, χωρίς να σκοράρει, νωρίτερα στη σεζόν.

Ο Conor Morgan έκανε ντεμπούτο στο BCL με 16 πόντους ερχόμενος από τον πάγκο για την BKSK, ο Jamar Smith προσέθεσε 15, αλλά χωρίς τον Jerry Boutsiele, τα πράγματα ήταν δύσκολα για την ομάδα της Κωνσταντινούπολης. Η Manresa κέρδισε τη μάχη των πόντων στο ζωγραφιστό με διαφορά 22 πόντων.