04 Οκτωβρίου, 2022
14 Μαΐου, 2023
19/04/2023

Η Bonn λύγισε την Strasbourg στο τρίτο ματς και προκρίθηκε για πρώτη φορά στο Final Four του BCL

BONNΗ (Γερμανία) - Η SIG Strasbourg ταξίδεψε στην Γερμανία χωρίς του δύο MVP της - Marcus Keene και Matt Mitchell - αλλά πάλεψε και για τα 40 λεπτά. Η Telekom Baskets Bonn ήταν όμως πιο δυνατή και επικράτησε στο καθοριστικό ματς με 83-77 για να κλείσει τη σειρά.

Η Bonn έφτασε για πρώτη φορά στο Final Four του BCL κι έγινε η τρίτη γερμανική ομάδα που τα καταφέρνει, μετά τις MHP RIESEN Ludwigsburg (2018 και 2022) και Brose Bamberg (2019).

Σημείο-κλειδί:
Το παιχνίδι περιλάμβανε εννιά εναλλαγές στο προβάδισμα στις πρώτες τρεις περιόδους και ακόμη τρεις στα πρώτα 90 δευτερόλεπτα της τέταρτης. Από εκείνο το σημείο όμως, η Bonn αποφάσισε να φέρει το ματς στα μέτρα της. Ανέβασε το τέμπο κόντρα στην Strasbourg με το rotation οκτώ παικτών και πόνταρε στην κόπωσή της.

Το επί μέρους 13-2 στο ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου έφερε την κατάσταση στα χέρια των Γερμανών. Η Strasbourg προσπάθησε να επιστρέψει αλλά δεν τα κατάφερε. Με την υποστήριξη 6,000 φιλάθλων τους στην Telekom Dome, οι γηπεδούχοι έγραψαν το 2-1 στη σειρά.

Ήρωας του αγώνα: Ο TJ Shorts, ξανά. Με τον Marcus Keene να μην βρίσκεται στο παρκέ, ο πόιντ γκαρντ της Telekom Baskets Bonn κυριάρχησε απέναντι στην άμυνα του Luca Banchi και της ομάδας του.

Η SIG προσπάθησε να τον σταματήσει με το ύψος του Rodions Kurucs, το άνοιγμα χεριών του Paul Lacombe, τη δύναμη του DeAndre Lansdowne, και την επιθετικότητα του Lucas Beaufort, αλλά ο Shorts είχε συνεχώς απάντηση στα προβλήματα και ολοκλήρωσε τον αγώνα με 24 πόντους, 6/14 σουτ εντός πεδιάς, 12/13 βολές και 6 ασίστ.

Η Bonn ήταν στο +10 στα 30 λεπτά που αγωνίστηκε ο Αμερικανός. Ο Shorts έχει μετρήσει 20+ πόντους και 5+ ασίστ σε επτά αγώνες του BCL, περισσότερους από κάθε άλλον παίκτη σε μία σεζόν της διοργάνωσης.

Τα στατιστικά που ξεχώρισαν: Η Strasbourg σπατάλησε ευκαιρίας στο πρώτο ημίχρονο, όταν και είχε 10 επιθετικά ριμπάουντ και 46 πόντους, αλλά δεν κατάφερε να φτιάξει μεγαλύτερο προβάδισμα από το +2. Αντιθέτως, η Bonn έμεινε κοντά και αξιοποίησε το βάθος της στη συνέχεια.

Οι πόντοι από τον πάγκο ήταν 32-14, οι πόντοι από το ζωγραφιστό 40-26 και η Bonn επωφελήθηκε.

Συμπέρασμα: Η Telekom Baskets Bonn παίζει περίφημα και ο Tuomas Iisalo είναι βασικός υποψήφιος για Προπονητής της Χρονιάς, όπως και ο TJ Shorts για MVP. Είναι ακόμη στην κορυφή της γερμανικής λίγκας με μόλις δύο ήττες σε 28 ματς και έφτασε στο Final Four κάνοντας ακόμη ένα βήμα προς το… χρυσάφι.

Από την άλλη, η SIG Strasbourg χρειάστηκε να τα βάλει με την τύχη της σε όλη τη διάρκεια της σεζόν. Ο Matt Mitchell ήταν ο καλύτερος παίκτης στο ξεκίνημα της σεζόν στο BCL, αλλά ταλαιπωρείται από σοβαρό τραυματισμό πριν καν την έναρξη της Φάσης των 16. Ο Marcus Keene βγήκε μπροστά στη συνέχεια, αλλά τραυματίστηκε πριν από το σπουδαίο Game 3, όπου τελικά ολοκληρώθηκε η σεζόν της Strasbourg.