04 Οκτωβρίου, 2022
14 Μαΐου, 2023
05/04/2023

Keene και Strasbourg θριάμβευσαν εκτός έδρας σταματώντας το σερί 11 νικών της Bonn

BONNΗ (Γερμανία) - Η SIG Strasbourg σόκαρε το κοινό της Telekom Dome, φτάνοντας στη νίκη με 77-76 επί της Telekom Baskets Bonn με τον Marcus Keene ήρωα του αγώνα. Σε μία πραγματική μάχη κορυφαίων πόιντ γκαρντ, είχε τον τελευταίο λόγο.

Η Strasbourg έκανε το 1-0 και μπορεί να φτάσει στο Final Four για δεύτερη φορά στην ιστορία της στο BCL με νίκη την επόμενη εβδομάδα. Η Bonn θα επιχειρήσει να φέρει ξανά τη σειρά στη Γερμανία.

Σημείο-κλειδί:
 Καμία ομάδα δεν κατάφερε να πάρει διψήφιο προβάδισμα στην αναμέτρηση και αμφότερες βρέθηκαν μέχρι τους 8 πόντους αβαντάζ. Το πραγματικό… δράμα ξεκίνησε στην τέταρτη περίοδο. Υπήρχαν πέντε εναλλαγές στο προβάδισμα μέχρι την έναρξη της κι έξι από εκείνο το σημείο και μετά.

Η Telekom Baskets Bonn ένιωθε ότι αγκάλιασε τη νίκη όταν βρέθηκε στο υπέρ της 74-66 με τρία λεπτά να απομένουν. Ωστόσο, ο Tim Frazier σκόραρε με λέι απ και ο Marcus Keene τον ακολούθησε με τέσσερις σερί πόντους για σερί 6-0 της Strasbourg.

Κάπως έτσι φτάσαμε στο… θρίλερ του τελευταίου λεπτού, όπου η Bonn έχασε κάποιες βολές και την ευκαιρία να πάρει προβάδισμα ασφαλείας. Ο Keene είχε τη δυνατότητα να γίνει ήρωας και μείωσε στους δύο με δύσκολο λέι απ.

Έπειτα από μία χαμένη προσπάθεια του Leon Kratzer για την Bonn, ο Keene ζήτησε απομόνωση και έβαλε το τρίποντο που αποδείχθηκε νικητήριο, καθώς ο TJ Shorts δεν βρήκε καλό σουτ προ των DeAndre Lansdowne και Rodions Kurucs στην τελευταία επίθεση της Bonn.

Ήρωας του αγώνα: Ο Keene τα βρήκε σκούρα στη δημιουργία κάνοντας επτά λάθη, αλλά παρέμεινε συγκεντρωμένος στις πιο κρίσιμες στιγμές.

Ολοκλήρωσε τον αγώνα με 26 πόντους, 13 εκ των οποίων στην τελευταία περίοδο και 9 στα τελευταία δύο λεπτά. Ο 27χρονος γκαρντ είχε 11/19 σουτ εντός πεδιάς, 2/2 βολ΄πες καθώς και 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Τα στατιστικά που ξεχώρισαν: Η SIG Strasbourg είχε προβάδισμα δύο πόντων στο ημίχρονο και αυτό ήταν πολύ σημαντικό δεδομένου πως είχε 2/10 τρίποντα ως εκείνο το σημείο. Στο δεύτερο μέρος είχε 4/7 τρίποντα και κάπως έτσι έκλεψε το αβαντάζ έδρας.

Συμπέρασμα: Η Telekom Baskets Bonn ηττήθηκε στο BCL για πρώτη φορά μετά την πρεμιέρα της σεζόν, όταν είχε χάσει από την UNAHOTELS Reggio Emilia. Το σερί 11 νικών της είναι το τρίτο μεγαλύτερο στην ιστορία της διοργάνωσης, αλλά πλέον αποτελεί παρελθόν.

Ο TJ Shorts είχε 24 πόντους, 6 ασίστ και 5 ριμπάουντ, αλλά κανείς άλλος βασικός δεν είχε διψήφιο αριθμό πόντων για την ομάδα του Tuomas Iisalo.

Η Strasbourg επιστρέφει στην έδρα της ως η μόνη ομάδα που έκανε break στα πρώτα ματς των Προημιτελικών. Όλα είναι στα χέρια της πλέον και μία νίκη την ερχόμενη εβδομάδα θα την στείλει για δεύτερη φορά στα Ημιτελικά της διοργάνωσης.