04 Οκτωβρίου, 2022
14 Μαΐου, 2023
27/10/2022

Η Holon υπερασπίστηκε την έδρα της και παρέμεινε αήττητη

ΧΟΛΟΝ (Ισραήλ) - Με τη νίκη της επί της Galatasaray Nef με 82-73 στο ματς της εβδομάδας, η Hapoel Atsmon Holon είναι η μοναδική ομάδα με ρεκόρ 3-0 στον Όμιλο C, μετρώντας πια επτά διαδοχικές εντός έδρας νίκες στο Basketball Champions League.

Πριν από το συγκεκριμένο σερί, η Holon δεν είχε φτάσει ποτέ στο παρελθόν σε περισσότερες από τέσσερις διαδοχικές νίκες. Παράλληλα, μετρά τέσσερις νίκες στα πέντε τελευταία παιχνίδια της κόντρα σε τουρκικές ομάδες, ενώ είχαν προηγηθεί τέσσρις ήττες.

Σημείο-κλειδί: Η Galatasaray υποχρέωσε τους γηπεδούχους σε 5 λάθη στην πρώτη περίοδο και δεν έκανε κανένα από τη μεριά της, έχοντας το προβάδισμα με 18-12. Η Holon απάντησε στο δεύτερο δεκάλεπτο με επί μέρους 29-17 και ήταν μπροστά με 41-35 στην ανάπαυλα, σκορ που σφραγίστηκε από τρίποντο του Hayden Dalton, από ασίστ του Joe Ragland, που έκανε σχεδόν τα πάντα.

Αν και βρέθηκε ακόμη και στο -13 στην τρίτη περίοδο, η Galatasaray πλησίασε στους 5, αλλά η Holon γρήγορα μεγάλωσε την απόστασή της στο +9 με την έναρξη του τέταρτου δεκαλέπτου. Η Galatasaray έτρεξε επί μέρους 11-5 πλησιάζοντας σε απόσταση τριπόντου, αλλά δεν μπόρεσε το κάτι παραπάνω, με την Holon να κάνει δυναμικό φινάλε στο ματς μπροστά στο ενθουσιώδες κοινό της.

Ήρωες του αγώνα: Το περιφερειακό δίδυμο της Holon με Ragland (15 πόντοι, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ) και Erick Green (22 πόντοι, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ) είχε αθροιστικά 37 πόντους και 8 ασίστ από τις 15 συνολικά της ομάδας. Η Holon ήταν στο +15 όσο ο Ragland βρισκόταν στο παρκέ.

Μετά από τα τρία πρώτα ματς της σεζόν, ο Green μετρά 3 εύστοχα τρίποντα ανά ματς και έχει το εντυπωσιακό 56.2% πίσω από τη γραμμή.

Τα στατιστικά που ξεχώρισαν: Η Holon ευστόχησε στο 51.9% των τριπόντων της, ενώ η Galatasaray είχε αντίστοιχα μόλις 26.2%. Παράλληλα, η τουρκική ομάδα έχασε αρκετές ευκαιρίες από τη γραμμή των βολών, από όπου είχε 12/19 προσπάθειες. Αυτά τα χαμηλά ποσοστά έκαναν τη διαφορά στο τελικό αποτέλεσμα.

Συμπέρασμα: Η Holon έχει ρεκόρ 3-0 και βρίσκεται μόνη στην κορυφή του Ομίλου C. Για πρώτη φορά σε έξι σεζόν παρουσίας στη διοργάνωση, ξεκινά την πορεία της με τρεις νίκες, ενώ η Galatasaray γνώρισε την πρώτη φετινή της ήττα στη διοργάνωση, έχοντας ως πρωταγωνιστή τον Dee Bost, που ολοκλήρωσε τον αγώνα με 17 πόντους, 5 ασίστ, 4 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα. Οι Τούρκοι έχουν πλέον ρεκόρ 2-1.

Οι δύο ομάδες θα τεθούν ξανά αντιμέτωπες, επί τουρκικού εδάφους όμως, την Τετάρτη 23 Νοεμβρίου.

Είπαν:

”Ξεκινήσαμε κάπως άσχημα το παιχνίδι. Στην δεύτερη περίοδο όμως γίναμε πιο δημιουργικοί. Έπειτα βρήκαμε καλύτερο ρυθμό και στην άμυνά μας. Ένας από τους στόχους μας ήταν η περιφερειακή άμυνα. Είμαι χαρούμενος για το πώς λειτούργησε το ψηλό μας σχήμα με τους Kenny Kadji και Marvin [Jones] και τον Chris [Johnson] ή τον Hayden [Dalton] στο 3." - Guy Goodes, προπονητής Hapoel Atsmon Holon

”Η άμυνα ήταν το κλειδί. Ελέγξαμε τα ριμπάουντ στο δεύτερο ημίχρονο και ήμασταν ομαδικοί. Εγώ με τον Joe Ragland είμαστε το καλύτερο περιφερειακό δίδυμο στη διοργάνωση και θα συνεχίσουμε να το δείχνουμε. Θέλουμε να το αποδείξουμε ξανά και ξανά. Ο Joe είναι τόσο ομαδικός παίκτης. Βρήκε τους συμπαίκτες του κι ήλεγξε το ρυθμό." - Erick Green, Hapoel Atsmon Holon

”Νομίζω ότι ξεκινήσαμε το παιχνίδι πολύ καλά. Είχαμε μεγάλη ένταση στην άμυνα, ακολουθήσαμε το πλάνο μας, αλλά στη συνέχεια χάσαμε το μυαλό ματς. Νομίζω ότι η διαφορά έγινε στο μακρινό σουτ. Δημιουργήσαμε αρκετά ελεύθερα σουτ, τα οποία χάσαμε, ενώ οι αντίπαλοί μας ευστόχησαν σε αρκετά δύσκολα.” - Ανδρέας Πιστιόλης, προπονητής Galatasaray Nef

”Θεωρώ ότι εκτέλεσαν το πλάνο τους πολύ καλά. Κάναμε πολλά λάθη, χάσαμε πολλά τρίποντα. Ξέρουμε ότι μπορούμε να βελτιωθούμε και θα πρέπει να είμαστε έτοιμοι περιμένοντας το επόμενο ματς." - Braian Angola, Galatasaray Nef