04 Οκτωβρίου, 2022
14 Μαΐου, 2023
21/12/2022
Review

Όμιλος G: Η Sassari υποχρέωσε την Unicaja στην πρώτη της ήττα, αλλά ο ΠΑΟΚ προκρίθηκε

MIES (Ελβετία) - Η Dinamo BDS Sassari έσβησε και το τελευταίο αήττητο της Κανονικής Περιόδου, νικώντας στην έδρα της Unicaja. Ωστόσο, ο ΠΑΟΚ mateco νίκησε επίσης στη δική του εκτός έδρας αναμέτρηση με την Dijon και κράτησε τη Sassari εκτός συνέχειας.

Η Unicaja ήξερε εδώ και δύο εβδομάδες ότι θα τερματίσει στην κορυφή του ομίλου, ενώ η JDA Bourgogne Dijon κλείδωσε τη δεύτερη θέση την περασμένη εβδομάδα. Dinamo BDS Sassari και ΠΑΟΚ mateco ολοκλήρωσαν τον όμιλο με ρεκόρ 2-4, αλλά ο ΠΑΟΚ είχε κερδίσει τους Ιταλούς στο ένα ματς με 20 πόντους και είχε ηττηθεί στο άλλο με 4 έχοντας έτσι το πάνω χέρι στην ισοβαθμία, που του χάρισε την τρίτη θέση και την πρόκριση.

Πρώτη ήττα για την Unicaja

Όλα έμοιαζαν σαν ρουτίνα για την Unicaja στο Palacio de Deportes Jose Maria Martin Carpena, καθώς με 28 πόντους ήδη από την πρώτη περίοδο είχε ήδη μία διαφορά 15 πόντων προς το τέλος του ημιχρόνου. Ερχόμενη όμως από ένα δύσκολο ματς με την Barcelona για την ισπανική λίγκα κι έχοντας κλειδώσει την πρωτιά, έμοιαζε να μένει από δυνάμεις προς το τέλος του αγώνα.

Η Dinamo BDS Sassari αποδείχθηκε έτοιμη να το εκμεταλλευτεί και με επί μέρους 29-12 στην τέταρτη περίοδο, έφτασε στην επικράτηση με 92-82 στην Μάλαγα. Δεν υπάρχουν πολλές ομάδες που μπορούν να πετύχουν τέτοια νίκη, αλλά αυτή ήρθε κάπως αργά για την ιταλική ομάδα.

Ο Jamal Jones πέτυχε 21 πόντους, ο Gerald Robinson είχε 17 με 7 ασίστ, ενώ διψήφιοι ήταν και οι Filip Kruslin (15), Eimantas Bendzius (14), De'Shawn Stephens (13) καιChris Dowe (12). Η ομάδα πλέον μπορεί πλέον να αφοσιωθεί στο πρωτάθλημα Ιταλίας, αφού η πορεία στο BCL ολοκληρώθηκε.

Ο Ibon Navarro χρησιμοποίησε 11 διαφορετικούς παίκτες, μοιράζοντας το χρόνο. Κανείς δεν έπαιξε περισσότερο από τον Kendrick Perry (25 λεπτά), 9 ακόμη παίκτες έπαιξαν τουλάχιστον 17, με τον Tyson Carter να είναι πρώτος σκόρερ έχοντας 14 πόντους.

Η Unicaja μπορεί πλέον να απολαύσει έναν μήνα χωρίς ευρωπαϊκές υποχρεώσεις καθώς έχει προκριθεί απευθείας στον Όμιλο Κ της Φάσης των 16. Ξέρει ήδη μία από τις αντιπάλους της, την Galatasaray Nef.

Copy-paste στην Ντιζόν

Την ίδια στιγμή, η JDA Bourgogne Dijon και ο ΠΑΟΚ mateco έδωσαν ένα παρόμοιο ματς στην Γαλλοί. Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν πολύ καλά και βρέθηκαν στο +16 στην δεύτερη περίοδο, αλλά προερχόμενοι από το δύσκολο ματς με την Cholet για το πρωτάθλημα Γαλλίας και έχοντας εξασφαλίσει την δεύτερη θέση στον όμιλο, φάνηκε σαν να μένουν από δυνάμεις προς το φινάλε.

Ο ΠΑΟΚ mateco ηταν έτοιμος να εκμεταλλευτεί αυτή τη συνθήκη κι έτρεξε επί μέρους 28-15 στην τέταρτη περίοδο, φτάνοντας στην επικράτηση με 74-69 στην Ντιζόν.

Για τον ΠΑΟΚ, αυτή η νίκη αποδείχθηκε φιλί ζωής καθώς του έδωσε τη δυνατότητα να προκριθεί στις σειρές Play-In.

Jalen Riley και Jaylen Hands είχαν από 17 πόντους, ενώ ο Yannick Franke τους ακολούθησε προσθέτοντας 16 πόντους για τους Θεσσαλονικής. Για τους ηττημένους, ο Gavin Ware πέτυχε 23 πόντους 11/14 εντός πεδιάς, ενώ ο Jonathan Rousselle φλέρταρε με το double-double μετρώντας 12 πόντους και 9 ασίστ.

Η JDA Bourgogne Dijon θα έχει αβαντάζ έδρας στην επόμενη φάση, ενώ ο ΠΑΟΚ mateco ξέρει πως θα χρειαστεί τουλάχιστον μία εκτός έδρας νίκη για να περάσει στους 16. Αμφότερες οι ομάδες θα χρειαστεί να περιμένουν 24 ώρες, για να δουν ποιος θα τερματίσει 2ος και ποιος 3ος στον Όμιλο Η.