04 Οκτωβρίου, 2022
14 Μαΐου, 2023
21/12/2022
Review

Όμιλος F: Το μεγάλο δεύτερο ημίχρονο της Limoges οδήγησε την Manresa στην Φάση των 16

MIES (Eλβετία) - Η SL Benfica τα είχε όλα στα χέρια της, όταν βρέθηκε στο +10 στο ημίχρονο του αγώνα με την Limoges CSP, αλλά κατέρρευσε στην τρίτη περίοδο. Από την άλλη, η BAXI Manresa έκανε το καθήκον της στην Ρίγα και τελικά κατέλαβε την πρωτιά στον όμιλο.

BAXI Manresa και SL Benfica ολοκλήρωσαν την Κανονική Περίοδο με ίδιο ρεκόρ (4-2), αλλά οι Ισπανοί είχαν το πάνω χέρι στη μεταξύ τους ισοβαθμία. Έτσι, η Manresa πέρασε απευθείας στην Φάση των 16, ενώ Benfica και Limoges θα δοκιμαστούν σε σειρές Play-In.

Μεγάλη ανατροπή στην Πορτογαλία

Η SL Benfica ήταν μπροστά με 40-30 στο τελευταίο λεπτό του πρώτου ημιχρόνου του αγώνα με την Limoges CSP. Όλα έμοιαζαν τέλεια, ο Terrell Carter είχε ήδη 15 πόντους και η ομάδα μόλις 4 λάθη σε 20 λεπτά, ενώ η Limoges είχε πετύχει μόλις ένα τρίποντο.

Ωστόσο, μία διαφορετική Limoges επέστρεψε από τα αποδυτήρια χάρη στις οδηγίες του Massimo Bulleri, που είναι assistant coach, αλλά αντικατέστησε σήμερα τον ασθενή Massimo Cancellieri.

Ο,τι κι αν είπε ο Bulleri στους παίκτες, έπιασε τόπο. Οι Γάλλοι κράτησαν τους γηπεδούχους μόλις στους πέντε πόντους στην τρίτη περίοδο και ολοκλήρωσαν το δεύτερο ημίχρονο με επί μέρους 47-19! Το τελικό σκορ ήταν 79-59, με την Limoges να κλείνει την Κανονική Περίοδο με ρεκόρ 3-3 αν και ξεκίνησε τη σεζόν με τρεις ήττες.

Σε ένα ενδιαφέρον στατιστικό, η Limoges πήρε μόλις δύο πόντους από τον πάγκο, τους δύο τελευταίους της στο παιχνίδι, από τον 20χρονο Mohamed Sidibe. Ο Bryce Jones ήταν ασταμάτητος με 26 πόντους, ο Desi Rodriguez άξιος συμπαραστάτητς με 20 και 8 ριμπάουντ, ενώ ο Wilfried Yeguete είχε πολύπλευρη συνεισφορά με 5 πόντους, 10 ριμπάουντ και 9 ασίστ.

Ο Carter ολοκλήρωσε τον αγώνα με τους 15 πόντους που είχε από το πρώτο μέρος για την Benfica. Πάντως, οι Πορτογάλλοι θα έχουν αβαντάζ έδρας στα Play-In, όπου θα αντιμετωπίσουν την Darussafaka. Η Limoges CSP θα χρειαστεί να κάνει τουλάχιστον μία εκτός έδρας νίκη στη δική της σειρά με την MHP RIESEN.

Θρίλερ στο φινάλε στην Ρίγα

Tο γεγονός πως η Limoges CSP βοηθούσε την BAXI Manresa παραλίγο να πληγώσει την περσινή φιναλίστ, που έδειξε να χαλαρώνει στα τελευταία λεπτά του αγώνα με την VEF Riga σπαταλώντας μία διαφορά 11 πόντων στο τελευταίο πεντάλεπτο.

Ο Kristers Zoriks καθοδήγησε την αντεπίθεση των πρωταθλητών Λετονίας, έχοντας 24 πόντους, 9 ασίστ και πολλά μεγάλα σουτ μετά από ντρίμπλα. Όταν ο Maris Gulbis έβαλε το δεύτερο τρίποντό του στο ματς για να μειώσει στους 2 ένα λεπτό πριν το τέλος, όλα έμοιαζαν ότι η Riga θα πάει την ανατροπή μέχρι τέλους.

Μόλις ο Jerrick Harding αστόχησε για την Manresa, το κοινό στην Ρίγα εκστασιάστηκε. Όλοι ήξεραν ότι το τελευταίο σουτ θα πάει στον Zoriks, αλλά τελικά το τρίποντό του δεν βρήκε στόχο.

Το ματς έληξε με 82-80 υπέρ της Manresa, που θα βρεθεί στον Όμιλο J της Φάσης των 16 μαζί με την Telekom Baskets Bonn και δύο ακόμη ομάδες που θα προκύψουν από τα Play-In.

Ο Marcis Steinbergs τα πήγε περίφημα στην πατρίδα του, αφού πρωταγωνίστησε για την Manresa με 21 πόντους. Μεγάλο παιχνίδι πραγματοποίησε ο Nysier Brooks για την VEF Riga, μετρώντας 24 πόντους και 15 ριμπάουντ.