04 Οκτωβρίου, 2022
14 Μαΐου, 2023
12/04/2023

Η ΑΕΚ υπερασπίστηκε την έδρα της κι έστειλε τη σειρά ξανά στην Ιερουσαλήμ

ΑΘΗΝΑ (Ελλάδα) - Η AEK πέτυχε την ευρύτερη νίκη της (+16π.) στο φετινό Basketball Champions League με το 94-78 στο Game 2 των Προημιτελικών με Hapoel Bank Yahav Jerusalem, ισοφαρίζοντας έτσι τη σειρά σε 1-1.

Αυτή ήταν η πρώτη φετινή εκτός έδρας ήττα για την Jerusalem στο BCL, καθώς οι Ισραηλινοί έτρεχαν σερί έξι νικών ως αυτό το σημείο της σεζόν. Απείχαν μία νίκη από το να έχουν το μεγαλύτερο σερί στη διοργάνωση.

Σημείο-κλειδί:
Το παιχνίδι δεν είχε μεγάλες διαφορές στην πρώτη περίοδο, μέχρι η ΑΕΚ να τρέξει ένα σερί 11-0, που της έδωσε τα ηνία μέχρι και το 47-37 της ανάπαυλας.

Η AEK διατήρησε το προβάδισμα για ολόκληρο το δεύτερο ημίχρονο, καθώς η Jerusalem κατάφερε να πλησιάσει μόνο μέχρι τους οκτώ πόντους.

Ήρωες του αγώνα: Ο Akil Mitchell συνέχισε να παίζει σε επίπεδα MVP για την AEK, μετρώντας 14 πόντους, 7 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 5 κλεψίματα σε αυτό το ματς.

Αν κι έμεινε άποντος στο Game 1 κι έχασε και τις έξι προσπάθειες που πήρε, ο Brynton Lemar ήταν εντυπωσιακός αυτή τη φορά και είχε 24 πόντους, 8/12 προσπάθειες εντός πεδιάς και 3/4 τρίποντα.

Ο 28χρονος γκαρντ πέτυχε 14 από τους πόντους στο πρώτο ημίχρονο.

Τα στατιστικά που ξεχώρισαν: Τα προβλήματα της Jerusalem από τη γραμμή των βολών την πλήγωσαν και σήμερα, καθώς είχε 17/29 προπσάθειες. Η ΑΕΚ είχε επίσης ποσοστό 46.4% στα τρίποντα και πήρε 12 περισσότερους πόντους από την Jerusalem από τη γραμμή του τριπόντου.

Συμπέρασμα: Η σειρά είναι τώρα ισόπαλη στο 1-1 και οι ομάδες θα αναμετρηθούν ξανά στην Ιερουσαλήμ την Τετάρτη 19 Απριλίου, για να κριθεί το ποια ομάδα θα προκριθεί στο Final 4.

View this post on Instagram

A post shared by AEK B.C. (@aekbc)

Ο Zach Hankins είχε μόλις 3 πόντους απόψε για τους ηττημένους, οι οποίοι είχαν ως πρωταγωνιστή τον Levi Randolph με 28 πόντους, 3 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα και 10/13 σουτ εντός πειδάς.