13 Σεπτεμβρίου, 2021
01 Ιανουαρίου, 2022
14/09/2021
Review

O Juskevicius καθάρισε για την Parma-Parimatch - Το 33-3 της Prometey απέκλεισε την οικοδέσποινα

ΣΟΦΙΑ (Βουλγαρία) - Δύο παιχνίδια διεξήχθησαν την Τρίτη για τα Προκριματικά του Basketball Champions League. Το ένα κρίθηκε στο τέλος και το άλλο πριν καν το ημίχρονο, με την εκκωφαντική δεύτερη περίοδο της BC Prometey να κόβει τη φόρα της οικοδέσποινας.

Ήταν ένα ζευγάρι διαφορετικών σχολών, με την Levski να παρατάσσει μία απολύτως βουλγαρική ομάδα κόντρα σε δυνατά ονόματα ξένων παικτών της BC Prometey. Έμοιαζε πως το παιχνίδι θα είναι κλειστό, μόλις η Levski προηγήθηκε με 14 πόντους στο ξεκίνημα, αλλά ο Ronen Ginzburg μάλλον είπε κάτι ιδιαίτερο στους παίκτες του πριν από τη δεύτερη περίοδο κι εκείνοι μετέτρεψαν το υπόλοιπο της αναμέτρησης σε περίπατο.

Η Prometey ήταν απίθανη στην δεύτερη περίοδο, την οποία ολοκλήρωσε με το απίστευτο επιμέρους 33-3! Θα ήταν 33-0 για τους Ουκρανούς, αλλά ο Ventsislav Petkov έβαλε τρίποντο με τη λήξη του ημιχρόνου για τους μόνους πόντους της Levski στο δεκάλεπτο, διαμορφώνοντας το 48-30. Δεν θα μπορούσε να υπάρξει ανατροπή και το ματς ολοκληρώθηκε με σκορ 96-56.

”Ξεκινήσαμε μέτρια, δεν παίζαμε άμυνα, δεν είχαμε ενέργεια. Η Levski έκανε ακριβώς αυτό που ήθελε στο πρώτο δεκάλεπτο. Ο προπονητής ομως μας μίλησε και αρχίσαμε να παίζουμε το μπάσκετ που ξέρουμε,” ανέφερε ο DJ Stephens.

Ο αθλητικός φόργουορντ είχε τρία καρφώματα και 11 πόντους στην συγκεκριμένη περίοδο και δεν χρειάστηκε να παίξει πάνω από 16:21, με αποτέλεσμα να ξεκουραστεί για τη συνέχεια του προκριματικού τουρνουά.

”Έχουμε πολύ καλή ομάδα. Κρατήσαμε τον μεγαλύτερο κορμό από πέρσι και προστέθηκαν κάποια εξαιρετικά κομμάτια. Πρέπει να είμαστε επιθετικοί στην άμυνα και να βρίσκουμε εύκολους πόντους στο τρανζίσιον. Θα συγκεντρωθούμε πλέον στην Opava, που σίγουρα αποτελεί αξιόλογο αντίπαλο,” προσέθεσε ο Stephens.

Tο γεγονός πως η Opava θα είναι η αντίπαλος της Prometey ίσως να είναι καλό για εκείνη. Ο κόουτς Ginzburg είναι προπονητής της Εθνικής Τσεχίας κι έχει περάσει μεγάλο μέρος της καριέρας του εκεί, με αποτέλεσμα να μπορούμε να πούμε ότι ξέρει πολλά για το μπάσκετ στην χώρα.

”Ξέρω καλά την Opava, ουσιαστικά είναι σαν να είμαι Τσέχος. Πρόκειται για μία πολύ καλή ομάδα με χημεία. Αυτά τα τουρνουά είναι πάντα ύπουλα, δεν κερδίζουν πάντα οι καλύτερες ομάδες, αλλά οι καλύτερα προετοιμασμένες,” εξήγησε ο Ginzburg.

Ο Sean Evans είχε 18 πόντους και 14 ριμπάουντ για την Prometey κόντρα στην Levski. Ο D'Angelo Harrison σημείωσε 16 πόντους σε 18 λεπτά, ενώ ο Viacheslav Petrov ήταν επίσης διψήφιος με 13. Για την Levski, ο Ventsislav Petkov είχε 19 points και ο Tsvetomir Chernkojev 10.

”Στην αρχή δείξαμε μέρος των δυνατοτήτων μας, αλλά ένα ματς διαρκεί 40 λεπτά και δεν ήμασταν σε θέση να αντέξουμε το ρυθμό των αντιπάλων,” δήλωσε ο Chernokojev.

Στον άλλον Ημιτελικό, η Le Mans θα αντιμετωπίσει την Parma-Parimatch. Οι Ρώσοι πανηγύρισαν τη νίκη με 79-76 κόντρα στην Hapoel Eilat χάρη στο δυναμικό τελείωμα στο ματς από τον Λιθουανό γκαρντ, Adas Juskevicius.

Η Hapoel Eilat ήταν μπροστά με 71-69, μπαίνοντας στο τελευταίο λεπτό, έπειτα από επιθετικό ριμπάουντ και καλάθι του Justin Patton, αλλά ο Juskevicius είχε την ιδανική απάντηση. Παρά το γεγονός πως είχε 0/4 τρίποντα μέχρι εκείνο το σημείο, ο Λιθουανός ντρίμπλαρε και έβαλε μεγάλο σουτ για το 72-71 υπέρ των Ρώσων, 30” πριν από το φινάλε.

Ο Bryon Allen, που τα πήγε περίφημα από τη μεριά του, έβαλε δύο βολές για το νέο προσπέρασμα της Eilat, 13” πριν τη λήξη, και έφτασε η στιγμή για ακόμα ένα σουτ του Juskevicius. Διείσδυσε, πήρε την επαφή και έφτασε μέχρι το γκολ-φάουλ για το νέο προβάδισμα της Parma.

Eλπίδα για νέα ανατροπή δεδομένων δεν υπήρξε για την Hapoel, αφού ο Marcel Ponitka έκανε κλέψιμο στην επαναφορά και ο Eigirdas Zukauskas κέρδισε αντιαθλητικό φάουλ.

Ο Zukauskas ολοκλήρωσε τον αγώνα με 19 πόντους και 11 ριμπάουντ, ο Juskevicius είχε 16 πόντους, ενώ ο Artsiom Parakhouski μέτρησε 12 πόντους και 7 ριμπάουντ σε 18 λεπτά για την ομάδα του Kazys Maksvytis.

Η εμφάνιση του Bryon Allen με τους 28 πόντους του δεν στάθηκε αρκετή για τους Ισραηλινούς.