13 Σεπτεμβρίου, 2021
01 Ιανουαρίου, 2022
18/09/2021
Review

Οι πρωταθλητές Ουκρανίας σφράγισαν το τελευταίο εισιτήριο για την Κανονική Περίοδο

ΣΟΦΙΑ (Βουλγαρία) - Η BC Prometey έκανε θόρυβο με τις καλοκαιρινές μεταγραφές της κι αυτές άρχισαν ήδη να αποφέρουν καρπούς. Οι πρωταθλητές Ουκρανίας έκλεισαν θέση στη φάση των Ομίλων με το 67-65 κόντρα στην Parma-Parimatch.

Ο κόουτς Ronen Ginzburg μάλλον δεν θα ήθελε το ματς να γίνει ντέρμπι, αλλά όταν έχεις παίκτες σαν τους DJ Stephens και D'Angelo Harrison, νιώθεις άνετα σε τέτοιες περιστάσεις.

Η Prometey ήταν μπροστά με σκορ 41-28 στην ανάπαυλα, χάρη σε 12 πόντους του Harrison από την πρώτη κιόλας περίοδο. Ωστόσο, ο Kazys Maksvytis βρήκε ένα τρόπο με τη σκληρή άμυνα της ομάδας του και οι παίκτες άρχισαν να περιορίζουν την παραγωγικότητα της Prometey, με αποτέλεσμα να επιστρέψουν στη διεκδίκηση της νίκης με την έναρξη του τέταρτου δεκαλέπτου.

Η Parma-Parimatch προηγήθηκε μάλιστα με 54-49 στα πρώτα λεπτά της τελευταίας περιόδου. Τότε, ο Harrison ανέλαβε δράση, έβαλε δύο τρίποντα για το 57-57, πέντε λεπτά πριν από το τέλος, και με ένα λέι απ στο transition έβαλε ξανά την Prometey και ο Maksvytis κάλεσε τάιμ άουτ.

Όταν η Parma σταμάτησε τον Harrison, ο DJ Stephens ανέλαβε δράση και έβαλε διαδοχικά τρίποντα, δείχνοντας ότι μπορεί να κάνει περισσότερα πράγματα από το να καρφώνει, διαμορφώνοντας το 67-59 και κλειδώνοντας τη νίκη της Prometey.

Ακόμη κι όταν η Parma είχε μια τελευταία ευκαιρία να κάνει το ματς ενδιαφέρον, ο Stephens έκανε καθοριστικό κλέψιμο. Με την απαιτούμενη εμπειρία, οι Ουκρανοί πρωταθλητές διαχειρίστηκαν το χρόνο που απέμενε.

”Αντιμετωπίσαμε μία πολύ καλή ομάδα. Κάναμε εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο, αλλά κουραστήκαμε στο δεύτερο και δεν καταφέραμε να κλειδώσουμε νωρίτερα τη νίκη. Στο τέλος, όμως, κουράστηκαν και οι αντίπαλοι. Δείξαμε χαρακτήρα και είμαι πολύ χαρούμενος γι΄αυτό,” δήλωσε ο κόουτς της Prometey, Ginzburg.

”Ήταν ένα πολύ κλειστό ματς, αλλά τελικά το άσχημο ξεκίνημα ήταν κι αυτό που μας στοίχισε. Χρειάστηκε να σπαταλήσουμε πολλή ενέργεια για να επιστρέψουμε, ισοφαρίσαμε, αλλά η Prometey ήταν πιο αποδοτική στο φινάλε. Ίσως ήμασταν κουρασμένοι, ίσως αγχωμένοι, αλλά δεν παίξαμε με την ποιότητα που μπορούμε. Δυστυχώς, δεν θα συνεχίσουμε στο Basketball Champions League," σχολίασε ο προπονητής της Parma-Parimatch, Maksvytis.

Tο δίδυμο των Harrison και Stephens είχε αθροιστικά 40 πόντους και 9/18 τρίποντα. Σε ένα ματε με χαμηλό σκορ, αυτοί οι 40 πόντοι ήταν χρυσάφι για την Prometey, ενώ η Parma-Parimatch πήρε 15 πόντους από τον Evgeny Voronov.

Η Prometey είναι η δεύτερη ουκρανική ομάδα που θα βρεθεί στους ομίλους του BCL, έπειτα από την Khimik Yuzhne τη σεζόν 2016-17. Ginzburg, Harrison, Stephens και η υπόλοιπη ομάδα θα βρεθούν στον Όμιλο Α, μαζί με τις Dinamo Sassari, Lenovo Tenerife και MHP Riesen Ludwigsburg.