3η Προκριματική Φάση, πρώτοι αγώνες - Σύνοψη

MIES (Basketball Champions League) - Έγινε ακόμη ένα βήμα προς τους ομίλους του Basketball Champions League την Δευτέρα με τα πρώτα παιχνίδια για την 3η Προκριματική Φάση.

Εδώ μπορείτε να δείτε τι συνέβη εν όψει των ρεβάνς της Πέμπτης:

Karhu Basket vs Nanterre 92

Η Nanterre 92 δεν άφησε περιθώρια αμφισβήτησης με το 91-54 επί της Karhu Basket το βράδυ της Δευτέρας στην Φινλανδία.

Με την Karhu να μένει στο παιχνίδι για ένα ημίχρονο, η Nanterre έκανε εκπληκτική εμφάνιση στο δεύτερο μέρος που ολοκληρώθηκε με επί μέρους 60-17 και της έδωσε ένα αβαντάζ 37 πόντων εν όψει της ρεβάνς.

Ο Haukur Palsson με 18 πόντους ήταν ο κορυφαίος από τους πέντε διψήφιους για την γαλλική ομάδα με τον Dominic Waters να μετρά 14 πόντους, 4 ριμπάουντ και 5 ασίστ και τον Adas Juskevicius 13 πόντους, 6 ριμπάουντ και 7 ασίστ.

Ο Durrell Summers ξεχώρισε για τους γηπεδούχους με 18 πόντους, ενώ ο Michael Moser προσέθεσε 15.

Nizhny Novgorod vs Pardubice
Η Nizhny Novgorod πήρε τον έλεγχο από την δεύτερη περίοδο και έφτασε στο πειστικό 92-84 επί της Pardubice το βράδυ της Δευτέρας.

Ο Dmitrii Uzinskii είχε 17 πόντους για τους γηπεδούχους με τον Roderick Odom να προσθέτει 15 πόντους, 9 ριμπάουντ και 4 ασίστ. Η Nizhny προηγήθηκε με 15 πόντους, αλλά χρειάστηκε να αναχαιτίσει την αντεπίθεση της Pardubic.

O Donovan Jackson ήταν απολαυστικός με 30 πόντους και 5/9 τρίποντα, αλλά δεν αρκούσε στην Pardubice που θα χρειαστεί νίκη με διαφορά μεγαλύτερη των 8 πόντων στην ρεβάνς για να περάσει στους ομίλους.

Polski Cukier Torun vs Medi Bayreuth

Polski Cukier Torun και Media Bayreuth θα μπουν στο δεύτερο παιχνίδι με τη λογική πως ο νικητής τα παίρνει όλα, έπειτα από το ισόπαλα 73-73 της Δευτέρας στην Πολωνία.

Ο Adonis Thomas πήρε το επιθετικό ριμπάουντ και έβαλε το λέι απ 2 δευτερόλεπτα πριν από το τέλος, για να ισοφαρίσει για την Medi Bayreuth, με καμία ομάδα να μην μπορεί να πάρει τελικά τη νίκη σ' ένα ματς που το προβάδισμα άλλαξε 14 φορές χέρια.

Ο Karol Gruszecki μέτρησε 17 πόντους για τους Πολωνούς, τη στιγμή που Rob Lowery πρόσθεσε 13 πόντους, 8 ριμπάουντ και 6 ασίστ.

Ο Thomas ήταν πρώτος σκόρερ με 18 και ο David Stockton πρόσθεσε άλλους 13 για τους Γερμανούς.

Fribourg Olympic vs Sakarya BSB
Η Fribourg Olympic έκανε την ανατροπή στο φινάλε και νίκησε με 87-85 την Sakarya BSB το βράδυ της Δευτέρας στην Ελβετία.

Αν και ήταν πίσω με -8 μπαίνοντας στα τελευταία πέντε λεπτά του αγώνα, η Fribourg τέλειωσε το ματς με επί μέρους 19-9 που την οδήγησε στη νίκη. Ο Justin Roberson πέτυχε το τρίποντο που έβαλε μπροστά την ομάδα του 14 λεπτά πριν από το φινάλε, πριν σημειώσει και μία βολή για το τελικό σκορ.

Ο Roberson ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 29 πόντους, 4 ριμπάουντ και 4 ασίστ και ο Babacar Toure είχε 8 πόντους, 9 ριμπάουντ και 7 ασίστ σε ένα βράδυ που η Fribourg μοίρασε συνολικά 24 ασίστ.

Ο Jean Salumu ξεχώρισε για την Sakarya με 27 πόντους και τώρα η ομάδα του καλείται να κοιτάξει τη ρεβάνς της Πέμπτης.

Spirou Charleroi vs UCAM Murcia

Η UCAM Murcia ήταν η τελευταία ομάδα που ξεκίνησε με νίκη την 3η Προκριματική Φάση με το 71-62 επί της Spirou Charleroi στο Spiroudome.

Αν και καμία ομάδα δεν μπορούσε να δημιουργήσει διαφορά, οι Ισπανοί έτρεξαν επί μέρους 15-6 στα τελευταία 4:38 με μπροστάρηδες τους Emanuel Cate και Ovie Soko.

Ο Cate ήταν πρώτος σκόρερ της Μurcia με 23 και μόλις δύο χαμένα σουτ ενώ ο Milton Doyle πρόσθεσε 15.

Alexandre Libert και Matt Mobley είχαν 13 και 12 πόντους αντίστοιχα για την Spirou.