20 Σεπτεμβρίου, 2018
01 Ιανουαρίου, 2019
04/10/2018

3η Προκριματική Φάση, δεύτεροι αγώνες - Σύνοψη

MIES (Basketball Champions League) - Οι όμιλοι για την Κανονική Περίοδο του Basketball Champions League συμπληρώθηκαν μετά το φινάλε και της 3ης Προκριματικής Φάσης, το βράδυ της Πέμπτης.

Διαβάστε μία σύνοψη όλης της δράσης:

Sakarya BSB vs Fribourg Olympic

Η Fribourg Olympic θα γίνει η πρώτη ελβετική ομάδα που συμμετέχει σε κορυφαία Ευρωπαϊκή διοργάνωση από το 1995-1996 χάρη στη νίκη επί τηςSakarya BSB με 76-52 στο δεύτερο ματς της Πέμπτης, με την οποία σφράγισε το εισιτήριο για τους ομίλους του Basketball Champions League.

Η Fribourg δεν άφησε περιθώρια αμφιβολίας της ανωτερότητάς της, αφού άνοιξε τη διαφορά στην πρώτη περίοδο και κράτησε τους αντιπάλους της μόλις στους 4 πόντους στην δεύτερη.

Ο Natan Jurkovitz είχε 18 πόντους, 8 ριμπάουντ και 6 ασίστ για τους φιλοξενούμενους, μαζί με την υποστήριξη του Justin Roberson που πέτυχε 15 πόντους.

Ο Toney Douglas ξεχώρισε με 16 πόντους για την Sakarya.

Pardubice vs Nizhny Novgorod

Έχοντας αβαντάζ 8 πόντων μπαίνοντας στην δεύτερη μάχη, η Nizhny Novgorod φρόντισε να μην κινδυνεύσει νικώντας με το επιβλητικό 85-57 την Pardubice για να κλειδώσει την παρουσία της στους ομίλους του Basketball Champions League.

Η Nizhny έτρεξε σερί 14-0 μεταξύ πρώτης και δεύτερης περιόδου και αυτό της επέτρεψε να μην κοιτάξει ποτέ ξανά πίσω της. Έφτασε να προηγηθεί ακόμη και με 35 πόντους σε ένα ματς που πέτυχε 13 τρίποντα.

Πρωταγωνίστησε με 14 πόντους ο Artem Komolov, ενώ ο Kendrick Perry πρόσθεσε 13 για τους φιλοξενούμενους, την ώρα που από την Pardubice μόνο ο Dwayne Benjamin ήταν διψήφιος με 17 πόντους.

Nanterre 92 vs Karhu Basket

Η Nanterre 92 ολοκλήρωσε άνετα τη δουλειά με το 91-58 επί της Karhu Basket, την οποία απέκλεισε με συνολικό σκορ 182-112 και πέρασε στους ομίλους του Basketball Champions League.

Αν και υπήρξαν 10 αλλαγές προβαδίσματος στα πρώτα 13 λεπτά, η Nanterre ξέφυγε με επί μέρους 17-5 στο τέλος του πρώτου μέρους και πήρε τον έλεγχο φτάνοντας στη συνέχεια να προηγηθεί ακόμη και με 35 πόντους.

Yannis Morin με 18 πόντους, 6 ριμπάουντ και 4 ασίστ, καθώς και Armand Mensah με 17 πόντους ξεχώρισαν για την Nanterre. Ο Kazembe Abif ήταν πρώτος σκόρερ της Karhu με 17.

Medi Bayreuth vs Polski Cukier Torun

Η Medi Bayreuth νίκησε με 86-73 την Polski Cukier Torun και επέστρεψε για άλλη μία χρονιά στους ομίλους του Basketball Champions League.

Η Bayreuth τέλειωσε τον αγώνα με σερί 10-0, μην επιτρέποντας στην πολωνική ομάδα να βρει διχτάκι για τα τέσσερα τελευταία λεπτά.

Ο Andreas Seiferth ήταν πρώτος σκόρερ των γηπεδούχων με 14 πόντους και μόλις δυο χαμένα σουτ, ενώ ο Rob Lowery μέτρησε 14 πόντους, 5 ριμπάουντ και 4 ασίστ για την Torun.

UCAM Murcia vs Spirou Charleroi

Η UCAM Murcia απέφυγε την έκπληηξη από την Spirou Charleroi και προκρίθηκε στους ομίλους του Basketball Champions League με συνολικό σκορ 149-144, παρά την ήττα με 82-78 στο ματς της Πέμπτης.

Η Murcia προηγήθηκε ακόμη και με 16 πόντους πριν από την σπουδαία αντεπίθεση της Spirou στην τέταρτη περίοδο, στην οποία έβαλε 34 πόντους και πέρασε μπροστά. Ωστόσο δεν κατάφερε να καλύψει τη διαφορά των 10 πόντων που είχε προκύψει από το πρώτο παιχνίδι.

Ο Milton Doyle είχε 19 πόντους, 4 ριμπάουντ και 4 ασίστ για την Murcia, με τον Ovie Soko να προσθέτει 18 πόντους χάρη σε 10/13 βολές.

Ο Matt Mobley είχε 14 πόντους και ήταν ένας εκ των πέντε διψήφιων για την Spirou.