01 Ιανουαρίου, 2019
29/09/2018

2η Προκριματική Φάση, δεύτεροι αγώνες - Σύνοψη

MIES (Basketball Champions League) - Η σύνθεση της 3ης Προκριματικής Φάσης έχει σχεδόν ολοκληρωθεί, αφού η 2η οδεύει προς το φινάλε της μετά τα παιχνίδια της Πέμπτης και της Παρασκευής.

Με δύο αγώνες να μένουν στη διάρκεια του Σαββατοκύριακου, μπορείτε να δείτε τι έχει συμβεί ως τώρα:

Movistar Estudiantes vs Polski Cukier Torun

Η Torun αιφνιδίασε την Estudiantes με την εκτός έδρας νίκη με 84-69 που της έδωσε την πρόκριση με συνολική διαφορά 7 πόντων και την έφερε ένα βήμα πιο κοντά στους ομίλους του Basketball Champions League.

Με την Estudiantes να έχει επικρατήσει στο πρώτο ματς με +8, η Torun πάτησε το γκάζι στην τέταρτη περίοδο. Έχοντας ήδη ένα προβάδισμα 9 πόντων, η Torun έτρεξε ένα σερί 6-0 και τελικά έφτασε να προηγείται και με +17 για να κλειδώσει την πρόκριση.

Ο Karol Gruszecki είχε 22 πόντους με 8/13 προσπάθειες για τους φιλοξενούμενους με τον Cheikh Mbodj να προσθέτει 14 πόντους.

Ο Zoltan Perl μέτρησε 19 πόντους, 5 ριμπάουντ και 6 ασίστ για την Estudiantes αλλά δεν αρκούσαν.

Karhu Basket vs Lukoil Levski
Η Karhu Basket απέκλεισε την Lukoil Levski με τη νίκη με 88-79 που την οδήγησε στην 3η Προκριματική Φάση κόντρα στην Nanterre.

Η φινλανδική ομάδα είχε 9/21 σουτ από τη γραμμή του τριπόντου και είχε απάντηση σε κάθε σερί που προσπαθούσε να τρέξει η Lukoil Levski.

Ο Durrell Summers σημείωσε 22 πόντους με 9/14 σουτ σε μόλις 21 λεπτά για την Karhu, ενώ ο Bojan Sarcevic πρόσθεσε 11 ασίστ και ο Rene Rougeau 10 ριμπάουντ με 14 πόντους.

Ο Patrick Rembert ήταν ο ένας από τους πέντε διψήφιους παίκτες της Lukoil Levski μετρώντας 22 πόντους.

Aris vs Nizhny Novgorod
Η Nizhny Novgorod απέκλεισε τον Άρη με το εκτός έδρας 62-51 που της επέτρεψε να ανατρέψει το -2 του πρώτου αγώνα.

Οι φιλοξενούμενοι κυριάρχησαν στο πρώτο ημίχρονο μπαίνοντας στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα με διαφορά 16 πόντων. Ο Άρης προσπάθησε να κάνει την αντεπίθεση στην τελευταία περίοδο, αλλά η Nizhny Novgorod ανέκτησε τον έλεγχο και κλείδωσε την πρόκριση.

Ο Kendrick Perry πρωταγωνίστησε για τους φιλοξενούμενους με 16 πόντους, 9 ριμπάουντ και 6 ασίστ, ενώ ο Maxim Grigoryev έβαλε 12 και ο Roderick Odom 10.

O Άρης πήρε 15 πόντους από τον Lucky Jones.

Fribourg Olympic vs Donar Groningen
Η πορεία της Fribourg Olympic στο δρόμο για τους ομίλους συνεχίζεται μετά το 79-77 στην παράταση κόντρα στην Donar Groningen, την οποία απέκλεισε με συνολικό σκορ 151-144.

Η γηπεδούχoς ομάδα έλεγξε το ματς στο έξτρα πεντάλεπτο και, έπειτα από δύο προσπάθειες των φιλοξενούμενων για τρίποντο, σφράγισε τη νίκη με ένα κάρφωμα από τον Natan Jurkovitz στον αιφνιδιασμό.

Ο Babacar Toure έκανε double double με 18 πόντους και 11 ριμπάουντ για την Fribourg, τη στιγμή που ο Dusan Mladjan προσέθεσε 13 πόντους.

Shane Hammink με 21 πόντους και Teddy Gipson με 19 ξεχώρισαν για την Donar, που σίγουρα θα είναι απογοητευμένη για τον αποκλεισμό.