2η Προκριματική Φάση, πρώτοι αγώνες - Σύνοψη

MIES (Basketball Champions League) - Η 2η Προκριματική Φάση ξεκίνησε την Τρίτη με 12 ομάδες να έχουν απομείνει στο κυνήγι των υπόλοιπων εισιτηρίων για τους ομίλους του Basketball Champions League.

Παρακάτω θα διαβάσετε τι συνέβη:

Lukoil Levski vs Karhu Basket

Το double double του Bojan Sarcevic βοήθησε την Karhu Basket να πάρει εκτός έδρας νίκη με 93-88 στο πρώτο ματς κόντρα στην Lukoil Levski.

Ο Sarcevic τέλειωσε το ματς με 22 πόντους, 9/14 σουτ και 10 ριμπάουντ ενώ ο Durrell Summers πρόσθεσε 19 πόντους.

Η Karhu προηγήθηκε ακόμη και με 24 πόντους πριν καταρρεύσει στην τελευταία περίοδο, όπου η Lukoil Levski πέτυχε 35 πόντους και πήγε να γυρίσει ολοκληρωτικά το ματς.

Ο Deyan Ivanov ήταν πρωταγωνιστής των γηπεδούχων με 16 πόντους και 11 ριμπάουντ.

Nizhny Novgorod vs Aris

Ο Άρης έγινε η δεύτερη ομάδα που πέτυχε εκτός έδρας νίκη στο πρώτο ματς της 2ης προκριματικής φάσης με το 65-63 επί της Nizhny Novgorod στην Ρωσία.

Ο Maxim Grigoryev είχε την ευκαιρία να ισοφαρίσει το ματς κερδίζοντας τρεις βολές σε νεκρό χρόνο, αλλά είχε μόλις 1/3 και άφησε την Nizhny Novgorod στο -2, το οποίο θα πρέπει να καλύψει στο δεύτερο παιχνίδι.

Ο Gary Bell ξεχώρισε με 17 πόντους για τον Άρη, με τον Gary McGhee να πετυχαίνει 8 πόντους και να μαζεύει 11 ριμπάουντ.

Ο Kendrick Perry ήταν εντυπωσιακός, παρά την ήττα, με 24 πόντους, 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ και 4 κλεψίματα για τους γηπεδούχους.

Polski Cukier Torun vs Movistar Estudiantes

Η Movistar Estudiantes συνέχισε τις νίκες των ομάδων που αγωνίζονταν εκτός έδρας με το 68-60 επί της Polski Cukier Torun στην Πολωνία.

Έπειτα από ένα πρώτο ημίχρονο με πολλές εναλλαγές στο προβάδισμα, η Estudiantes πήρε τον έλεγχο και τον κράτησε μέχρι το τέλος της αναμέτρησης.

Κορυφαίος για την Estudiantes ήταν Nikola Jankovic με 18 πόντους και 11 ριμπάουντ και ο Glan Clavell πρόσθεσε 15 πόντους, 5 ασίστ και 4 ριμπάουντ.

Ο Tomasz Snieg είχε 13 πόντους και 6 ασίστ για την Torun, με τον Cheikh Mbodj να είναι επίσης διψήφιος έχοντας 12 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Donar Groningen vs Fribourg Olympic

Η Fribourg Olympic πήρε αβαντάζ πέντε πόντων με το 72-67 κόντρα στην Donar Groningen στην Ολλανδία.

Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι χέρι σε όλο το ματς και το σκορ ήταν 61-61 πέντε λεπτά πριν το τέλος. Η Fribourg έτρεξε όμως σερί 7-0 και πήρε ένα αβαντάζ το οποίο δεν άφησε μέχρι το τέλος.

Ο Babacar Toure μέτρησε 22 πόντους και 8 ριμπάουντ με 10/17 σουτ, ενώ ο Andre Williamson έβαλε 15 πόντους.

Οι γηπεδούχοι είχαν πρώτο σκόρερ τον Arvin Slagter με 15 πόντους, ενώ δεν υπήρχε άλλος με διψήφιο αριθμό πόντων στην ομάδα του.

Red October Cantu vs Telenet Giants Antwerp
Η Telenet Giants Antwerp έκανε το 5/5 για τις ομάδες που αγωνίζονταν εκτός έδρας την Τρίτη με το 84-76 επί της Red October Cantu στο πρώτο ματς των δυο ομάδων.

Το ματς ήταν κλειστό μέχρι το φινάλε, αλλά η Antwerp κατάφερε να κάνει καλύτερο φινάλε για να φτάσει στη νίκη.

Ο Jae'Sean Tate έκανε double double με 18 πόντους κι 11 ριμπάουντ, την ώρα που ο Hans Vanwijn είχε 16 πόντους, 8 ριμπάουντ και 7 ασίστ.

Κορυφαίος για τους γηπεδούχους ήταν ο Frank Gaines με 23 πόντους.