08 octobre, 2019
04 octobre, 2020
Actualités

Vidéos récentes

plus de vidéos
FINAL 8 Show - The Review! | Basketball Champions League 2019

FINAL 8 Show - The Review! | Basketball Champions League 2019

10 oct. 2020 889 vues
Top 10 Best Plays • Hereda San Pablo Burgos | FINAL 8 | Basketball Champions League 2019

Top 10 Best Plays • Hereda San Pablo Burgos | FINAL 8 | Basketball Champions League 2019

6 oct. 2020 923 vues
Top 10 Plays w/ Langford, McFadden, Rice & Co. | FINAL 8 | Basketball Champions League 2019

Top 10 Plays w/ Langford, McFadden, Rice & Co. | FINAL 8 | Basketball Champions League 2019

5 oct. 2020 1158 vues
Hereda San Pablo Burgos v AEK - Condensed Game - FINAL - Basketball Champions League 2019

Hereda San Pablo Burgos v AEK - Condensed Game - FINAL - Basketball Champions League 2019

5 oct. 2020 2264 vues
JDA Dijon v Casademont Zaragoza - 3rd Place Game

JDA Dijon v Casademont Zaragoza - 3rd Place Game

5 oct. 2020 1849 vues
Hereda San Pablo Burgos v AEK - Final

Hereda San Pablo Burgos v AEK - Final

7 oct. 2020 6616 vues
ERA Nymburk v AEK - Full Game - Quarter Finals - Basketball Champions League 2019

ERA Nymburk v AEK - Full Game - Quarter Finals - Basketball Champions League 2019

7 oct. 2020 3141 vues
Hapoel Jerusalem v Hereda San Pablo Burgos - Full Game - Quarter Finals - BCL 2019

Hapoel Jerusalem v Hereda San Pablo Burgos - Full Game - Quarter Finals - BCL 2019

7 oct. 2020 3327 vues
Hereda San Pablo Burgos v JDA Dijon - Full Game - Semi Finals - Basketball Champions League 2019

Hereda San Pablo Burgos v JDA Dijon - Full Game - Semi Finals - Basketball Champions League 2019

7 oct. 2020 3007 vues
Türk Telekom v JDA Dijon - Full Game - Quarter Finals - Basketball Champions League 2019

Türk Telekom v JDA Dijon - Full Game - Quarter Finals - Basketball Champions League 2019

7 oct. 2020 3135 vues
AEK v Casademont Zaragoza - Full Game - Semi Finals - Basketball Champions League 2019

AEK v Casademont Zaragoza - Full Game - Semi Finals - Basketball Champions League 2019

7 oct. 2020 2903 vues
JDA Dijon v Casademont Zaragoza - Condensed Game - 3rd Place - Basketball Champions League 2019

JDA Dijon v Casademont Zaragoza - Condensed Game - 3rd Place - Basketball Champions League 2019

5 oct. 2020 601 vues
Top 5 Plays w/ McFadden, Langford & Co. | Finals | Basketball Champions League 2019

Top 5 Plays w/ McFadden, Langford & Co. | Finals | Basketball Champions League 2019

4 oct. 2020 1142 vues
Omar Cook full of joy! (15PTS, 4 AST) | Player of the Game

Omar Cook full of joy! (15PTS, 4 AST) | Player of the Game

4 oct. 2020 1150 vues
Hereda San Pablo Burgos v AEK - Press Conference - Final

Hereda San Pablo Burgos v AEK - Press Conference - Final

4 oct. 2020 1852 vues
David Holston (20 PTS, 6 AST) in top shape | Player of the Game

David Holston (20 PTS, 6 AST) in top shape | Player of the Game

4 oct. 2020 486 vues
Hereda San Pablo Burgos v AEK - Highlights - Final - Basketball Champions League 2019

Hereda San Pablo Burgos v AEK - Highlights - Final - Basketball Champions League 2019

4 oct. 2020 9146 vues
JDA Dijon v Casademont Zaragoza - Press Conference - 3rd Place Game

JDA Dijon v Casademont Zaragoza - Press Conference - 3rd Place Game

4 oct. 2020 1245 vues
JDA Dijon v Casademont Zaragoza - Highlights - 3rd Place Game - Basketball Champions League 2019

JDA Dijon v Casademont Zaragoza - Highlights - 3rd Place Game - Basketball Champions League 2019

4 oct. 2020 1292 vues
FINAL 8

FINAL 8

3 oct. 2020 594 vues

A propos de l'événement

Regular Season by the numbers

The Regular Season might now feel like a million light years away, but there were a lot of important facts and figures that emerged through the first 224 games which we should take on board before we turn our attention to the Play-Offs. Let's have a look back on some key facts to see how this came about.

Learn more

Dates clés

  • 4 juil. 19 Regular Season Draw
  • 17 sept. 19 Qualification Rounds
  • 15 oct. 19 Regular Season Start
  • 7 févr. 20 FIBA Intercontinental Cup
  • 18 févr. 20 Play-Offs Draw
  • 3 mars 20 1/8ème de finale
  • 3 juil. 20 2020-21 Lineup Announcement
  • 15 juil. 20 2020-21 Season Draw
  • 10 sept. 20 Final 8 Draw
  • 16 sept. 20 Round of 16 (Game 3)
  • 30 sept. 20 Final 8

Classements

Voir tout
  • Groupe A V/D P
    1 [ANKA] Türk Telekom * 11/3 25
    2 [SASS] Dinamo Sassari * 11/3 25
    3 [OSTE] Filou Oostende * 8/6 22
    4 [LIETK] Lietkabelis * 7/7 21
    5 [MANR] BAXI Manresa 7/7 21
    6 [HOLO] UNET Holon 6/8 20
    7 [STRAS] SIG Strasbourg 4/10 18
    8 [TORU] Polski Cukier Torun 2/12 16
    * Qualified for Play-Offs
    Groupe B V/D P
    1 [JERU] Hapoel Bank Yahav Jerusalem * 11/3 25
    2 [AEK] AEK * 9/5 23
    3 [BURG] Hereda San Pablo Burgos * 8/6 22
    4 [BAND] Teksüt Bandirma * 8/6 22
    5 [VECH] RASTA Vechta 6/8 20
    6 [WLOC] Anwil Wloclawek 5/9 19
    7 [PAU] EB Pau-Lacq-Orthez 5/9 19
    8 [ANTW] Telenet Giants Antwerp 4/10 18
    * Qualified for Play-Offs
    Groupe C V/D P
    1 [NYMB] ERA Nymburk * 12/2 26
    2 [TENRF] Iberostar Tenerife * 11/3 25
    3 [NIZH] Nizhny Novgorod * 9/5 23
    4 [PERI] Peristeri winmasters * 8/6 22
    5 [BAMB] Brose Bamberg 7/7 21
    6 [GAZN] Gaziantep 4/10 18
    7 [MORN] Mornar Bar 4/10 18
    8 [RIGA] VEF Riga 1/13 15
    * Qualified for Play-Offs
    Groupe D V/D P
    1 [ZARA] Casademont Zaragoza * 10/4 24
    2 [DIJO] JDA Dijon * 9/5 23
    3 [BONN] Telekom Baskets Bonn * 8/6 22
    4 [BESIK] Besiktas Sompo Sigorta * 7/7 21
    5 [FALC] Falco Szombathely 6/8 20
    6 [NEPTN] Neptunas Klaipeda 6/8 20
    7 [PAOK] PAOK 5/9 19
    8 [BRIN] Happy Casa Brindisi 5/9 19
    * Qualified for Play-Offs
    • 1/8ème de finale
    • Quarts de finale
    • 1/2 FINALES
    • FINALE

    1/8ème de finale

    PERI
    PERI Peristeri winmasters
    78
    73
    /
    JERU
    JERU Hapoel Bank Yahav Jerusalem
    91
    79
    /
    #1 | meilleur des 3 JERU PERI Pais Arena
    Jerusalem
    mer. 4 mars - 19:15 (GMT+2) Revoir ici
    PERI JERU Arena of GS Peristeri
    Peristeri
    mer. 11 mars - 21:30 (GMT+2) Revoir ici
    BURG
    BURG Hereda San Pablo Burgos
    84
    95
    /
    SASS
    SASS Dinamo Sassari
    81
    80
    /
    #6 | meilleur des 3 SASS BURG Palaserradimigni
    Sassari
    mer. 4 mars - 20:30 (GMT+1) Revoir ici
    BURG SASS Pabellon Multiusos Coliseum Burgos
    Burgos
    mar. 10 mars - 20:30 (GMT+1) Revoir ici
    BESIK
    BESIK Besiktas Sompo Sigorta
    78
    66
    /
    ANKA
    ANKA Türk Telekom
    89
    84
    /
    #4 | meilleur des 3 ANKA BESIK Ankara Arena
    Ankara
    mer. 4 mars - 20:00 (GMT+3) Revoir ici
    BESIK ANKA Besiktas Akatlar Arena
    Istanbul
    mer. 11 mars - 20:00 (GMT+3) Revoir ici
    DIJO
    DIJO JDA Dijon
    88
    79
    75
    NIZH
    NIZH Nizhny Novgorod
    73
    88
    67
    #7 | meilleur des 3 DIJO NIZH Palais des Sport Jean-Michel Geoffroy
    Dijon
    mer. 4 mars - 20:30 (GMT+1) Revoir ici
    NIZH DIJO Cultural Entertainment Complex "Nagorny"
    Nizhny Novgorod
    mer. 11 mars - 19:00 (GMT+3) Revoir ici
    DIJO NIZH Palais des Sport Jean-Michel Geoffroy
    Dijon
    mer. 16 sept. - 20:30 (GMT+2) Revoir ici
    BAND
    BAND Teksüt Bandirma
    70
    72
    /
    NYMB
    NYMB ERA Nymburk
    92
    86
    /
    #3 | meilleur des 3 NYMB BAND Kralovka Arena
    Prague
    mar. 3 mars - 19:00 (GMT+1) Revoir ici
    BAND NYMB Kara Ali Acar Spor Salonu
    Bandirma
    mar. 10 mars - 20:00 (GMT+3) Revoir ici
    BONN
    BONN Telekom Baskets Bonn
    85
    86
    /
    AEK
    AEK AEK
    92
    90
    /
    #8 | meilleur des 3 AEK BONN OAKA Olympic Indoor Hall
    Athens
    mer. 4 mars - 21:30 (GMT+2) Revoir ici
    BONN AEK Telekom Dome
    Bonn
    mar. 10 mars - 20:00 (GMT+1) Revoir ici
    LIETK
    LIETK Lietkabelis
    67
    88
    /
    ZARA
    ZARA Casademont Zaragoza
    76
    90
    /
    #2 | meilleur des 3 ZARA LIETK Pabellon Principe Felipe
    Zaragoza
    mer. 4 mars - 20:00 (GMT+1) Revoir ici
    LIETK ZARA Cido Arena
    Panevezys
    mar. 10 mars - 19:00 (GMT+2) Revoir ici
    TENRF
    TENRF Iberostar Tenerife
    85
    69
    62
    OSTE
    OSTE Filou Oostende
    75
    75
    54
    #5 | meilleur des 3 TENRF OSTE Santiago Martin Arena
    San Cristobal de La Laguna
    mar. 3 mars - 19:30 (GMT+0) Revoir ici
    OSTE TENRF Versluys|Dôme
    Oostende
    mar. 10 mars - 20:00 (GMT+1) Revoir ici
    TENRF OSTE Santiago Martin Arena
    San Cristobal de La Laguna
    mer. 16 sept. - 19:30 (GMT+1) Revoir ici

    Quarts de finale

    JERU
    JERU Hapoel Bank Yahav Jerusalem
    65
    BURG
    BURG Hereda San Pablo Burgos
    92
    #4 | mer. 30 sept. - 18:30 (GMT+3) JERU BURG OAKA Olympic Indoor Hall
    Athens
    mer. 30 sept. - 18:30 (GMT+3) Revoir ici
    ANKA
    ANKA Türk Telekom
    82
    DIJO
    DIJO JDA Dijon
    83
    #3 | mer. 30 sept. - 21:30 (GMT+3) ANKA DIJO OAKA Olympic Indoor Hall
    Athens
    mer. 30 sept. - 21:30 (GMT+3) Revoir ici
    NYMB
    NYMB ERA Nymburk
    82
    AEK
    AEK AEK
    94
    #2 | jeu. 1 oct. - 18:30 (GMT+3) NYMB AEK OAKA Olympic Indoor Hall
    Athens
    jeu. 1 oct. - 18:30 (GMT+3) Revoir ici
    ZARA
    ZARA Casademont Zaragoza
    87
    TENRF
    TENRF Iberostar Tenerife
    81
    #1 | jeu. 1 oct. - 21:30 (GMT+3) ZARA TENRF OAKA Olympic Indoor Hall
    Athens
    jeu. 1 oct. - 21:30 (GMT+3) Revoir ici

    1/2 FINALES

    BURG
    BURG Hereda San Pablo Burgos
    81
    DIJO
    DIJO JDA Dijon
    67
    #1 | ven. 2 oct. - 18:30 (GMT+3) BURG DIJO OAKA Olympic Indoor Hall
    Athens
    ven. 2 oct. - 18:30 (GMT+3) Revoir ici
    AEK
    AEK AEK
    99
    ZARA
    ZARA Casademont Zaragoza
    75
    #2 | ven. 2 oct. - 21:30 (GMT+3) AEK ZARA OAKA Olympic Indoor Hall
    Athens
    ven. 2 oct. - 21:30 (GMT+3) Revoir ici

    FINALE

    BURG
    BURG Hereda San Pablo Burgos
    85
    AEK
    AEK AEK
    74
    #F | dim. 4 oct. - 20:00 (GMT+3) BURG AEK OAKA Olympic Indoor Hall
    Athens
    dim. 4 oct. - 20:00 (GMT+3) Revoir ici

    3ème place

    DIJO
    DIJO JDA Dijon
    70
    ZARA
    ZARA Casademont Zaragoza
    65
    #3 | dim. 4 oct. - 17:00 (GMT+3) DIJO ZARA OAKA Olympic Indoor Hall
    Athens
    dim. 4 oct. - 17:00 (GMT+3) Revoir ici