15 Μαΐου, 2022
12/04/2022
Game Report

Μωβ πάρτι: Η Holon απέκλεισε την Strasbourg και πήρε το εισιτήριο για το Final Four

ΣΤΡΑΣΒΟΥΡΓΟ (Γαλλία) - Μετά τον αποκλεισμό στα Προημιτελικά πέρσι, η Hapoel U-NET Holon προκρίθηκε φέτος στο Final Four κάνοντας το 2-0 στη σειρά με την SIG Strasbourg χάρη στο εκτός έδρας 81-80.

Σημείο-κλειδί: Στην πρώτη περίοδο, οι γηπεδούχοι έτρεξαν σερί 13-0 και ήταν μπροστά με +9 μπαίνοντας στο δεύτερο δεκάλεπτο. Η Holon δυσκολευόταν στο τρίποντο και είχε 3/12 στην ανάπαυλα, ούσα πίσω με σκορ 35-49. Ωστόσο, αντέδρασε, έτρεξε επί μέρους 27-12 στην τρίτη περίοδο και προηγήθηκε με 62-61 με την έναρξη του τελευταίου δεκαλέπτου.

Με την Strasbourg στο 77-76, ο Joe Ragland έβαλε τρίποντο για το 79-77 με 50” να απομένουν. Ο Matt Mitchell πέτυχε γκολ-φάουλ στην άλλη πλευρά του παρκέ για το 80-79, με 22 δευτερόλεπτα στο χρονόμετρο. Στην επόμενη κατοχή, ο Ragland ανέλαβε ξανά την ευθύνη για την Holon κι έγραψε με δίποντο το 81-80.

Στην τελευταία κατοχή, η Strasbourg βρήκε σουτ με τον Mitchell, αλλά αυτό ήταν κοντό και η Holon πανηγύρισε την πρόκριση με sweep.

Ήρωας του αγώνα: Ο Tyrus McGee ξεχώρισε για την Holon με 21 πόντους και 6/12 εντός πεδιάς, αλλά ο ήρωας του αγώνα είναι ο Ragland.

Ο Αμερικανός γκαρντ βγήκε μπροστά στο πιο κομβικό σημείο κι έβαλε δύο μεγάλα σουτ που επέτρεψαν στην Holon να πάρει τη νίκη και την πρόκριση.

Τα στατιστικά που ξεχώρισαν: Με τα περισσότερα στατιστικά της αναμέτρησης να είναι σε ισορροπία, το ματς κρίθηκε στα σουτ και στην άμυνα.

Holon και Strasbourg έβαλαν από 30 σουτ εντός πεδιάς, αλλά η Holon ήταν πιο αποτελεσματική καθώς χρειάστηκε 59 προσπάθειες συνολικά έναντι 76 των Γάλλων. Στο αμυντικό κομμάτι, οι Ισραηλινοί είχαν 7 κοψίματα, 6 εκ των οποίων δια χειρός Michale Kyser που έκανε ρεκόρ σεζόν στο φετινό BCL.

Συμπέρασμα: Με την πρόκρισή της, η Holon έγινε η πρώτη ομάδα από το Ισραήλ που θα βρεθεί στο Final Four της διοργάνωσης και θα αντιμετωπίσει την Lenovo Tenerife στον Ημιτελικό του Μπιλμπάο.

Αυτή ήταν η τρίτη φορά που η Holon κατάφερε να ανατρέψει διαφορά 16+ πόντων για να φτάσει σε νίκη.

Η Strasbourg είχε ως κορυφαίο τον πρώτο σκόρερ του αγώνα, Mitchell, που είχε 24 πόντους (12 στην τέταρτη περίοδο) με 9/16 σουτ, 4/5 τρίποντα και 5 ριμπάουντ.

Είπαν: ”Πρώτα από όλα είναι μία μεγάλη στιγμή για την ομάδα μας," είπε ο Guy Pnini της Holon. “Είναι η πέμπτη μου σεζόν εδώ. Πέρσι φτάσαμε στην 8άδα κι ήταν κάτι σπουδαίο, αλλά σήμερα γράψαμε πραγματικά ιστορία."

”Αν ο Pnini δεν είχε βάλει το σουτ στην σειρά για τα Play-In με την Besiktas, δεν θα καθόμασταν εδώ," είπε ο προπονητής της Holon, Guy Goodes, που καθόταν ακριβώς δίπλα. “Στην ανάπαυλα είδα τα στατιστικά και κατάλαβα ότι ήμασταν μακριά από τα θέλω μας. Τελικά, βάλαμε μεγάλα σουτ και νικήσαμε. Είναι μία ιστορική ημέρα για τον οργανισμό."

”Είναι μία σκληρή ήττα" ανέφερε ο Mitchell της Strasbourg. “Χάσαμε από μία σπουδαία ομάδα. Δεν πιέσαμε όπως θα έπρεπε στην τρίτη περίοδο. Πάντως, τόσο εγώ όσο και οι συμπαίκτες μου δώσαμε και την ψυχή μας."

”Συγχαρητήρια στην Holon. Δείξαμε ότι μπορούμε να τους κοντράρουμε, αλλά κι αυτοί έδειξαν στο δεύτερο ημίχρονο γιατί μετρούν τόσες νίκες τελευταί," τόνισε ο προπονητής της Strasbourg, Lassi Tuovi. “Ήταν ένα δυνατό παιχνίδι που κρίθηκε στο σουτ και κατέληξε υπέρ της Holon."