15 Μαΐου, 2022
12/04/2022
Game Report

Στο Final Four και η BAXI Manresa χάρη σε μεγάλο σουτ του Joe Thomasson

ΜΑΛΑΓΑ (Ισπανία) - Ήταν ακόμη ένα θρίλερ για το Basketball Champions League κι η Unicaja έμοιαζε έτοιμη να στείλει αυτή τη σειρά σε Game 3. Ωστόσο, ο Joe Thomasson έβαλε το μεγαλύτερο σουτ της σεζόν για την BAXI Manresa και την έστειλε στο Final Four του Μπιλμπάο.

Η Manresa επικράτησε με 91-89, έκανε το δύο στα δύο στα Προημιτελικά κι έτσι θα περιμένει στον Ημιτελικό της 6ης Μαΐου το νικητή από το ζευγάρι της MHP Riesen Ludwigsburg με την U-BT Cluj Napoca.

Σημείο-κλειδί: Η BAXI Manresa ήταν μπροστά με 11 πόντους, αλλά οι γηπεδούχοι έτρεξαν 12-0 σερί στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου και σήκωσαν στο πόδι το κοινό δείχνοντας έτοιμοι να οδηγήσουν τη σειρά σε ένα ακόμη ματς.

Η ομάδα Ibon Navarro, όμως, δεν κατάφερε να φτιάξει μία διαφορά ασφαλείας προς το φινάλε του ματς. Έτσι, ο Pedro Martinez κι η δική του ομάδα αντέδρασαν στηριζόμενοι στο βάθος του ρόστερ - Dani Perez, Chima Moneke, Luke Maye, Sylvain Francisco και Ismael Bako σκόραραν στα τελευταία κρίσιμα λεπτά.

Ένα τρίποντο του Matt Mooney διαμόρφωσε το 89-86 υπέρ της Unicaja, πριν απαντήσει και ισοφαρίσει με τον ίδιο τρόπο Sylvain Francisco. Ο Mooney δεν κατάφερε να βρει στόχο σε δεύτερο σερί τρίποντο κι η κατοχή κατέληξε μετά από περιπέτεια στην Manresa.

Το βάθος φάνηκε ξανά. Ο Martinez έδωσε την επίθεση στον παίκτη που είναι βαρύ όπλο, αλλά είχε σιγήσει στην τέταρρτη περίοδο. Τελικά, αποδείχθηκε πως ο Joe Thomasson διαθέτει πνεύμα νικητή.

Ο Thomasson πήρε το χρόνο του, βρήκε το κατάλληλο σημείο κι ευστόχησε στο πιο… Joe Thomasson σουτ βάζοντας μπροστά την Manresa με 1” να απομένει στο χρονόμετρο.

Η Unicaja δεν βρήκε το σουτ για το θαύμα κι έτσι η παρθενική της σεζόν στο BCL έκλεισε με την παρουσία της στα Προημιτελικά.

Ήρωας του αγώνα: Ο Thomasson είχε 14 πόντους, ο Francisco 17, αλλά ο Chima Moneke ήταν όλα τα λεφτά για την Manresa. Ο Νιγηριανός ψηλός είχε 17 πόντους σε 12’ στο πρώτο ημίχρονο και τέλειωσε τον αγώνα με 24 πόντους, 9/13 σουτ, 5 ριμπάουντ και 3 κλεψίματα.

Τα στατιστικά που ξεχώρισαν: Η Unicaja ζορίστηκε από τη γραμμή των βολών έχοντας 12/17 προσπάθειες έναντι 15/18 της Manresa. Σε ένα ματς, στο οποίο είχαν ποσοστό 51% εντός πεδιάς, οι Ανδαλουσιάνοι χρειάζονταν μεγαλύτερη αποτελεσματικότητα από την γραμμή της φιλανθρωπίας.

Συμπέρασμα: Ο Jonathan Barreiro σημείωσε 21 πόντους για την Unicaja, αλλά δεν αρκούσε ώστε ο συμπαίκτης του, Dejan Kravic, να βρεθεί σε ακόμη ένα Final Four. Με την Unicaja εκτός συνέχειας, το σερί τριών τίτλων του Kravic στο BCL - δύο με την Hereda San Pablo Burgos, έναν με την Segafredo Virtus Bologna - έφτασε στο τέλος της.

Από την άλλη, η BAXI Manresa απολαμβάνει μία ιστορική σεζόν κι έγινε η πέμπτη διαφορετική ομάδα από την Ισπανία που φτάνει στα ημιτελικά της διοργάνωσης, μετά τις Lenovo Tenerife, UCAM Murcia, Casademont Zaragoza και Hereda San Pablo Burgos.