20 Οκτωβρίου, 2020
09 Μαΐου, 2021
15/12/2020

Σόου του Salin στην ανατροπή της Tenerife, πρώτη ήττα για την ΑΕΚ από την Cholet - 7η εβδομάδα, η σύνοψη της Τρίτης

MIES (Ελβετία) - Ο Sasu Salin ήταν καυτός από μακριά και η Iberostar Tenerife επέστρεψε νικώντας εκτός έδρας την Galatasaray κι έκανε ένα τεράστιο βήμα για τα Play-Offs από τον Όμιλο A, ενώ για τον Όμιλο C η Cholet θα συνεχίσει να παλεύει, αφού έσπασε το αήττητο της AEK.

Στο άλλο παιχνίδι του Ομίλου C, η Hapoel Holon πέτυχε κομβική νίκη στην έδρα της Tsmoki Minsk, αν και δεν κατάφερε να πάρει το αβαντάζ σε περίπτωση ισοβαθμίας, ενώ για τον Όμιλο Β η ERA Nymburk έβγαλε τον Κεραυνό εκτός διεκδίκησης θέσης στην επόμενη φάση με την άνετη νίκη στην Κύπρο.

Ας ρίξουμε μια ματιά σε όσα έγιναν στους τέσσερις αγώνες της Τρίτης:

Galatasaray 89-104 Iberostar Tenerife -- Όμιλος A

Με ρεκόρ καριέρας 34 πόντων στο BCL, ο Sasu Salin οδήγησε την Iberostar Tenerife σε ανατροπή κι εκτός έδρας νίκη με 104-89 επί της Galatasaray. Η ισπανική ομάδα έκανε ένα μεγάλο βήμα προς τα Play-Offs και άφησε τους Τούρκους στο όριο του αποκλεισμού.

Η Tenerife ανέβηκε έτσι στο 3-1 και θα προκριθεί στην επόμενη φάση, αν την Τετάρτη η Dinamo Sassari νικήσει τους Bakken Bears στο έτερο παιχνίδι του Ομίλου A.

Αντίθετα, πιθανή νίκη της ιταλικής ομάδας θα σημαίνει πως η Galatasaray, που έχει ρεκόρ 1-3, μένει πρόωρα εκτός συνέχεια και διεδικήσης μια θέσης στα Play-Offs.

Οι γηπεδούχοι ήταν μπροστά στο μεγαλύτερο μέρος του πρώτου ημιχρόνου και βρήκαν για πρώτη φορά διψήφια διαφορά, 4:35 πριν τη λήξη της τρίτης περιόδου, όταν ο Brock Motum ευστόχησε σε σουτ εκτός ισορροπίας κι εν συνεχεία έκλεψε για να γράψει με λέι απ το 68-58 των Τούρκων.

Ο προπονητής της Tenerife, Txus Vidorreta, κάλεσε τάιμ άουτ και μάλλον έδωσε στον Salin το ελεύθερο για να πάρει φωτιά από μακριά, καθώς όταν το ματς ξεκίνησε ξανά, ο Φινλανδός διεθνής έβαλε τρία διαδοχικά τρίποντα για επί μέρους 15-3 της Tenerife, που μπήκε στο τελευταίο δεκάλεπτο προηγούμενη με 73-71.

Σαν να μην έφτανε αυτό, η Tenerife ξεκίνησε την τελευταία περίοδο με σερί 8-0, που σφραγίστηκε από το έβδομο τρίποντο του Salin για το 81-71, που ήταν καταστροφικό για τις ελπίδες της Galatasaray.

Ο Salin είχε 34 πόντους με 8/11 τρίποντα και προσέθεσε 6 ασίστ για να συγκεντρώσει 36 μονάδες στην αξιολόγηση, ενώ ο Spencer Butterfield μέτρησε 17 πόντους, 3 ασίστ και 2 ριμπάουντ.

Motum και Daryl Macon είχαν από 18 πόντους έκαστος για την Galatasaray παρά την ήττα.

Cholet 79-70 AEK -- Όμιλος C

Η Cholet πέτυχε την πρώτη νίκη της στο BCL κι έμεινε στη διεκδίκηση εισιτηρίου για τα Play-Offs, υποχρεώνοντας μάλιστα την ΑΕΚ στην πρώτη της φετινή ήττα σε όλες τις διοργανώσεις, με το εντός έδρας 79-70.

Η γαλλική ομάδα πήρε το προβάδισμα αμέσως μετά τις πρώτες ανταλλαγές χτυπημάτων, αλλά ένα τρίποντο του Νίκου Ρογκαβόπουλου άνοιξε το δρόμο για σερί 13-2 της ΑΕΚ, που σφραγίστηκε με buzzer-beater τρίποντο του Νίκου Γκίκα στο φινάλε του ημιχρόνου.

Η AEK ήταν μπροστά με μικρή διαφορά στην τρίτη περίοδο, αλλά ο Vafessa Fofana δίεισδυσε στην ελληνική ρακέτα και τέλειωσε τη φάση με όμορφο λέι απ που έφερε μπροστά τη Cholet, 60-59 me 8:18 να μένουν για το φινάλε.

Ακριβώς ένα λεπτό πριν τη λήξη, ο Aaron Jones έκοψε πάσα του Γκίκα και βρήκε τον Fofana που ολοκλήρωσε με κάρφωμα σερί 6-0 της Cholet για να κλειδώσει τη νίκη.

Ο Fofana ξεχώρισε για τους γηπεδούχους με 22 πόντους και 6 ριμπάουντ, ενώ οι Michael Stockton και Gregor Hrovat προσέθεσαν από 14 όντους για την Cholet, που κυριάρχησε στη μάχη των ριμπάουντ με 33 έναντι 23.

Για την AEK, ο Keith Langford ολοκλήρωσε το ματς με 22 πόντους, ενώ ο Yanick Moreira έκανε double-double με 19 πόντους και 12 ριμπάουντ.

Tsmoki Minsk 71-75 Hapoel Holon -- Όμιλος C

Η Hapoel Holon νίκησε με 75-71 την Tsmoki-Minsk εκτός έδρας, αλλά οι πρωταθλητές Λευκορωσίας κατάφεραν να διατηρήσουν το πάνω χέρι σε πιθανή ισοβαθμία των δύο ομάδων που έχουν αμφότερες ρεκόρ 2-2 στον Όμιλο C.

Η ομάδα από το Ισραήλ, που είχε χάσει από την Minsk με διαφορά 10 πόντων στο πρώτο ματς, ξεκίνησε δυναμικά και προηγήθηκε ακόμη και με 8 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο.

Όμως η Tsmoki-Minsk ισορρόπησε τα πράγματα στο δεύτερο δεκάλεπτο και οι δύο αντίπαλοι αντάλλαξαν χτυπήμα ως την ανάπαυλα, που ήρθε με την Ηοlon μπροστά με 53-51.

Ο Chris Johnson πέτυχε τρίποντο, 4:27 πριν από το φινάλε, και ο Frédéric Bourdillon τον ακολούθησε με ακόμη ένα για να δώσει στην Holon διψήφια διαφορά, 71-61.

Ο Aliaksei Trastsinetski απάντησε με δικό τρίποντο και η Minsk έκανε την τελευταία προσπάθεια ανατροπής που την έφερε σε διαφορά δύο πόντων, 73-71.

Με μόλις 19 δευτερόλεπτα να απομένουν, ο πόιντ γκαρντ της Minsk Toms Leimanis έκανε κλέψιμο, αλλά πριν η ομάδα από τη Λευκορωσία βρει την ευκαιρία της για να ισοφαρίσει ή να προσπεράσει, ο Guy Pnini παρενέβη κόβοντας μια κακή πάσα και κέρδισε ένα φάουλ, με το οποίο η Holon κατάφερε να κλειδώσει τη νίκη χάρη στις βολές.

Ο Johnson καθοδήγησε τους νικητές με 22 πόντους και 4 ριμπάουντ, ενώ ο C.J. Harris προσέθεσε 18 πόντους και 5 ασίστ. Για την ηττημένη Minsk, o Rahozenka ολοκλήρωσε το ματς με 15 πόντους και 3 ριμπάουντ.

Κεραυνός 69-102 ERA Nymburk -- Όμιλος B

Η ERA Nymburk έφτασε άνετα στο εκτός έδρας 102-69 επί του Κεραυνού κι ενίσχυσε περαιτέρω τις ελπίδες για πρόκριση στα Play-Offs, αφήνοντας εκτός μάχης την κυπριακή ομάδα, που δεν έχει πανηγυρίσει ακόμη νίκη στο BCL.

Η τσεχική ομάδα ανέβηκε στο 3-1 στον Όμιλο Β και είναι ακριβώς πίσω από την πρωτοπόρο JDA Dijon, ενώ ο Κεραυνός ηττήθηκε για τέταρτη φορά στην παρθενική του παρουσία στο BCL.

Με το σκορ ισόπαλο 18-18, στο τρίτο λεπτό της τρίτης περιόδου, ο Retin Obasohan σκόραρε με λέι απ και άνοιξε το δρόμο για σερί 12-3 της Nymburk. Έκτοτε, οι φιλοξενούμενοι πάτησαν μια και καλή το γκάζι, φτάνοντας ακόμη και σε προβάδισμα 35 πόντων.

Η Nymburk ήταν απόλυτη κυρίαρχος στα ριμπάουντ και στο ζωγραφιστό. Συγκεκριμένα, κέρδισε τη μάχη των ριμπάουντ με 57 έναντι 35 του Κεραυνού, ενώ πήρε 50 πόντους από τη ρακέτα έναντι 26 των Κυπρίων.

Ο Omar Prewitt ήταν ο πρώτος σκόρερ των νικητών με 19 πόντους έχοντας και 5 ριμπάουντ και 3 ασίστ και ο Obasohan κατέγραψε double-double με 14 πόντους και 10 ασίστ.

Η Nymburk πήρε σκορ από 11 παίκτες της συνολικά, ενώ για τους ηττημένους 18 πόντους είχε ο Brandon Rozzell.