20 Οκτωβρίου, 2020
09 Μαΐου, 2021
16/12/2020

Η Bakken διέλυσε την Sassari κι έμεινε στο κυνήγι θέσης για τα Play-Offs - 7η εβδομάδα, η σύνοψη της Τετάρτης

MIES (Ελβετία) - Οι Bakken Bears περίμεναν καιρό για την πρώτη τους εκτός έδρας νίκη στο BCL, αλλά την Τετάρτη ήταν η καλύτερη στιγμή για να την πετύχουν, υποχρεώνοντας σε βαριά ήττα την μέχρι πρότινος αήττητη και πρωτοπόρο του Ομίλου A, Dinamo Sassari, και μένοντας στη διεκδίκηση εισιτηρίου για τα Play-Offs.

Την ίδια στιγμή, για τον Όμιλο D, η Casademont Zaragoza παρέμεινε αήττητη μετά από τρία ματς νικώντας την Falco, ενώ η Nizhny Novgorod έφτασε σε δεύτερο σερί θετικό αποτέλεσμα εκτός έδρας, αυτή τη φορά κόντρα στην Pszczólka Start Lublin.

Dinamo Sassari 71-93 Bakken Bears -- Όμιλος A

Οι Bakken Bears πραγματοποίησαν εκπληκτική εμφάνιση για να πανηγυρίσουν την πρώτη εκτός έδρας νίκη τους σε 10 προσπάθειες στο BCL, αφού επέστρεψαν από το -13 και σόκαραν την αήττητη Dinamo Sassari με το επιβλητικό 93-71 μένοντας ζωντανοί στο κυνήγι μιας θέσης στην πρώτη δυάδα του Ομίλου A.

Η Sassari ήλπισε να γιορτάσει την Τετάρτη την τέταρτη διαδοχική εκτός έδρας νίκη της και ταυτόχρονα την πρόκριση στην επόμενη φάση, που θα έβγαζε οριστικά εκτός κάδρου τις Bears και Galatasaray.

Η ιταλική ομάδα πήρε το προβάδισμα μετά το τζάμπολ και φαινόταν έτοιμη να φέρει οριστικά το ματς στα μέτρα της από νωρίς, όταν ο Jason Burnell έγραψε με λέι απ το 29-16.

Η άμυνα της Bakken ανασυντάχθηκε σε εντυπωσιακό βαθμό μετά την έναρξη της δεύτερης περιόδου και κράτησε τους γηπεδούχους χωρίς σκορ για σχεδόν πέντε λεπτά, ανοίγοντας το δρόμο για την ανατροπή.

Ο Tylor Ongwae πέτυχε τρίποντο, 1:31 πριν από την ανάπαυλα, φέρνοντας τους Δανούς για πρώτη φορά μπροστά με 37-34 κι έκτοτε το προβάδισμα δεν άλλαξε ποτέ χέρια.

Η προσπάθεια επιστροφής της Sassari την έφερε στο ισόπαλο 41-41, αλλά ο Darko Jukic απάντησε άμεσα με σουτ που οδήγησε τελικά την Bakken σε επί μέρους 11-2.

Οι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν να πλησιάσουν ποτέ ξανά μέχρι το φινάλε κι έτσι οι φιλοξενούμενοι έγραψαν μια χρυσή σελίδα στην ιστορία του συλλόγου.

Ο Ongwae ήταν ο πρώτος από τους επτά διψήφιους της Bakken με 16 πόντους και 7 ριμπάουντ, ενώ ο De'Shawn Stephens έκανε double-double με 15 πόντους και 12 ριμπάουντ, σε ένα ματς που η Bakken κέρδισε τη μάχη κάτω από τα καλάθια με 54 έναντι 40 ριμπάουντ της Sassari.

O Eimantas Bendzius της Sassari ήταν ο πρώτος σκόρερ του αγώνα με 17 πόντους και 6 ριμπάουντ, ενώ ο Burnell έκανε double-double με 16 πόντους και 11 ριμπάουντ.

Casademont Zaragoza 85-76 Falco Szombathely -- Όμιλος D

Η Zaragoza παρέμεινε αήττητη στον Όμιλο D, καθώς έχτισε διαφορά 20 πόντων στη δεύτερη περίοδο του αγώνα με την Falco και άντεξε στην τρίτη, για να φτάσει τελικά στην εντός έδρας νίκη με 85-76.

Έπειτα συνεργασία δύο παικτών που επέστρεψαν στη δράση από τραυματισμό, ο Rasheed Sulaimon βρήκε τον Javier Justiz κι εκείνος σφράγισε σερί 9-0 της Zaragoza που ήταν μπροστά με 33-20, 6:26 πριν από την ανάπαυλα.

Η Zaragoza μεγάλωσε τη διαφορά, την έφτασε και στους 20 πόντους, 47-27, λίγο πριν το ημίχρονο, αλλά στην επανάληψη η Falco άρχισε να μειώνει τη διαφορά και δύο καρφώματα του De'Quon Lake διαμόρφωσαν το 63-57.

Ωστόσο, ο Dylan Ennis έβαλε φρένο σε αυτή την κατάσταση πριν από το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου, ενώ πέτυχε τρίποντο στην έναρξη του τέταρτου για το 68-57, που επέτρεψε στους γηπεδούχους να μείνουν οριστικά σε θέση οδηγού. Η Falco είχει το καταστροφικό 22% (4/18) από τη γραμμή του τριπόντου.

Ennis και Robin Benzing σημείωσαν από 14 πόντους για τους νικητές, με τον πρώτο να έχει επίσης 8 ριμπάουντ και 4 ασίστ, ενώ ο Evan Bruinsma της Falco τέλειωσε τον αγώνα με 21 πόντους και ο Ζοltan Perl κατέγραψε double-double με 17 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Pszczólka Start Lublin 66-85 Nizhny Novgorod -- Όμιλος D

Η Nizhny ξέφυγε οριστικά στην τρίτη περίοδο από την οικοδέσποινα Lublin κι έφτασε στο 85-66, πετυχαίνοντας δεύτερη σερί εκτός έδρας νίκες και οδηγώντας τους Πολωνούς σε τρίτη ήττα στο BCL.

Οι φιλοξενούμενοι πήραν το προβάδισμα μετά τα πρώτα καλάθια και βρέθηκαν ακόμη και στο +14 στο πρώτο ημίχρονο, αλλά η Lublin έκανε την τελευταία της προσπάθεια ανατροπής μετά την επιστροφή απ' τα αποδυτήρια.

Οι Πολωνοί μείωσαν σε 44-37, αλλά ο Ivan Strebkov πέτυχε τρίποντο, οκτώ λεπτά πριν το τέλος της τρίτης περιόδου, και άνοιξε το δρόμο για σερί 22-3 της Nizhny.

O Luke Petrasek σημείωσε ακόμη ένα τρίποντο περίπου πέντε λεπτά αργότερα για να διαμορφώσει το 66-47 και η ρωσική ομάδα διατήρησε αυτά τα επίπεδα διαφοράς μέχρι τέλους.

Ο Kasey Shepherd ξεχώρισε για την Nizhny με 18 πόντους και 5 ασίστ και ο Alexander Gankevich τον ακολούθησε με 16 πόντους και 5 ριμπάουντ, ενώ ο Sherron Dorsey-Walker της ηττημένης Lublin πέτυχε 17 πόντους.

Η Nizhny ανέβηκε στο 2-1 στον Όμιλο D και βρίσκεται στο κυνήγι της πρωτοπόρου Zaragoza, ενώ η Lublin είναι στο 0-3 και ακόμη ψάχνει την πρώτη της νίκη στην Κανονική Περίοδο της διοργάνωσης.