17 Σεπτεμβρίου, 2019
01 Ιανουαρίου, 2020
27/09/2019

2ος Προκριματικός Γύρος: Σύνοψη των πρώτων αγώνων

MIES (Ελβετία) - Το βράδυ της Πέμπτης αποδείχθηκε μια εξαιρετική περίσταση για να αγωνίζεται κανείς εκτός έδρας, καθώς η πλειοψηφία των πρώτων αγώνων του 2ου Προκριματικού Γύρου έληξε με νίκη των φιλοξενουμένων.

Εξι από τα οκτώ παιχνίδια έκλεισαν με χαμόγελα για τους φιλοξενούμενους που πήραν το πάνω χέρι, ενώ οι μοναδικές ομάδες που πανηγύρισαν μπροστά στο κοινό τους ήταν οι Karhu Basket και Falco Szombathely.

Ας ρίξουμε μια πιο προσεκτική ματιά στα ματα για την 1η αγωνιστική του 2ου Προκριματικού Γύρου.

Karhu Basket 93-82 Polski Cukier Torun

Η πρωταθλήτρια Φινλανδίας, Karhu Basket, έκανε μία ακόμη εντυπωσιακά παραγωγική εμφάνιση εντός έδρας για το 93-82 απέναντι στην Polski Cukier Torun. Στο προηγούμενο εντός έδρας ματς για τη διοργάνωση, η Karhu είχε σημειώσει 93 πόντους απέναντι στην Tsmoki Minsk.

Την Πέμπτη, η Karhu ήταν απολαυστική πίσω από τα 6.75, καθώς μέτρησε 15/27 τρίποντα και έφτασε να προηγηθεί ακόμη και με 16 πόντους. Οι φιλοξενούμενοι Πολωνοί, από την άλλη, είχαν ποσοστό 33% από το ίδιο σημείο.

Η Torun μείωσε ακόμη και στους τέσσερις πόντους προς το τέλος της τρίτης περιόδου, αλλά ένα τρίποντο Samme Givens διαμόρφωσε το 68-61 για τους γηπεδούχους που κατάφεραν να κρατήσουν τους αντιπάλους τους σε απόσταση ασφαλείας μέχρι τέλους.

Ο Givens έδειξε το δρόμο για τους νικητές με 20 πόντους και 8/14 σουτ, και 5 ριμπάουντ, ενώ ο Cameron Jones είχε πολύπλευρη προσφορά με 17 πόντους, 6 ριμπάουντ, 6 ασίστ και 1 κλέψιμο. Ο Chris Wright της Torun ήταν πρώτος σκόρερ του ματς με 25 πόντους και ο Aaron Cel πρόσθεσε 18 πόντους και 6 ριμπάουντ.

Falco Szombathely 75-69 Ventspils

Οι πρωταθλητές Ουγγαρίας πανηγύρισαν, μπροστά στο κοινό τους, την επικράτηση με 75-69 κόντρα στην Ventspils, σε ένα ματς που οι Λετονοί έριξαν στους 6 μια διαφορά που είχε φτάσει ακόμη και στους 15 στο τέλος του ημιχρόνου.

Η Falco οδήγησε 17 φορές τους αντιπάλους της σε λάθος και πήρε 25 πόντους από αυτά. Η Ventspils έδειξε πάντως αποφασιστικότητα στα τελευταία 52", υποχρέωσε σε σφάλματα τους αντιπάλους και είχε τους 4 τελευταίους πόντους του αγώνα.

Ο Ούγγρος διεθνής Zoltan Perl καθοδήγησε τους νικητές και τελείωσε το ματς ως πρώτος σκόρερ με 22 πόντους και 7 ασίστ, ενώ ο Juvonte Reddic προσέφερε 17 πόντους και 3 ριμπάουντ. Ο Wes Washpun είχε 21 πόντους και 6 ριμπάουντ στην ήττα της Ventspils.

BC Kyiv Basket 83-86 San Pablo Burgos

O Earl Clark οδήγησε την πρωτάρα San Pablo Burgos σε νίκη στο ευρωπαϊκό της ντεμπούτο

Η San Pablo Burgos πήρε τον έλεγχο στην τέταρτη περίοδο και επιβλήθηκε 86-83 της BC Kyiv στην Ουκρανία στο πρώτο ευρωπαϊκό παιχνίδι της ιστορίας των Ισπανών.

Το παιχνίδι περιλάμβανε 16 αλλαγές στο προβάδισμα μέχρι το σημείο που οι φιλοξενούμενοι ξέφυγαν και ανέβασαν τη διαφορά στους 14, 84-70, περίπου 3 λεπτά πριν το τελος. Ο Kasey Shepherd όμως πυροδότησε την τελική αντεπίθεση των γηπεδούχων και η Kyiv θα μπορούσε ακόμη και να ισοφαρίσει στην τελευταία επίθεση, όπου όμως η τρίποντη προσπάθεια του Κyndahl Hill ήταν άστοχη.

Ο πολύπειρος ψηλός Earl Clark είχε 14 ποντους, 5 ριμπάουντ και 3 ασίστ ηγούμενος της προσπάθειας της Burgos, που είχε πέντε διψηφιους σκορερ, με τον Vitor Benite να μετρά 12 πόντους με 4/5 τρίποντα. Ο Shepherd τέλειωσε το ματς με 20 πόντους και 7 ασίστ για την ηττημένη Kyiv.

"Είμαστε ικανοποιημένοι, γιατί δεν είναι εύκολο να νικάς στην Ευρώπη ενώ εχεις σκαμπανεβάσματα, τόσο επιθετικά όσο και αμυντικά," σχολίασε ο κόουτς της San Pablo Burgos, Joan Peñarroya. "Το γεγονός ότι δεν κρατησαμε τη διαφορά των 14 πόντων μας πικραίνει, αλλά δείχνει επίσης οτι μια τόσο καλή ομάδα μπορεί να σε τιμωρήσει γρήγορα. Την Κυριακή πρέπει να είμαστε βελτιωμένοι, για να πετύχουμε κάτι ιστορικό για την ομάδα μας."

Κεραυνός 55-71 Lietkabelis

Η Lietkabelis πραγματοποίησε μια ιστορική ανατροπή στην Κύπρο, αφού βρέθηκε πίσω από τον Κεραυνό ακόμη και με 21 πόντους, αλλά έτρεξε το απίστευτο επί μέρους 31-3 στην τελευταία περίοδο για την επικράτηση με 71-55.

Η λιθουανική ομάδα, που ήταν πίσω με 17 πόντους στο ημίχρονο, άρχισε να δείχνει σημάδια ζωής στο τρίτο δεκάλεπτο και ακολούθησε το σερί 21-0 στο ξεκίνημα του τέταρτου για να τα αναποδογυρίσει όλα πολύ γρήγορα.

Οι νικητές κυριάρχησαν κατω από τα καλάθια, αφού είχαν 47 ριμπάουντ έναντι 36, και αξιοποίησαν επίσης τις συχνές επισκέψεις τους στη γραμμή των βολών με 20/26 προσπάθειες.

Ο Ken Brown ήταν ο οδηγός για την Lietkabelis με 22 πόντους και ο Martynas Sajus είχε double double με 13 πόντους και 11 ριμπάουντ. Ο Mohamed Abukar τελείωσε το ματς με 12 πόντους και 5 ριμπάουντ οντας ο μοναδικός διψήφιος για τον Κεραυνό.

Södertälje Kings 60-82 Telenet Giants Antwerp

Ο Dave Dudzinski ήρθε από τον πάγκο κι έδωσε 14 πόντους και 4 ριμπάουντ στην Antwerp

Οι Βέλγοι διοργανωτές του περσινού Final Four του Basketball Champions League ξεκίνησαν εντυπωσιακά και φέτος, αφού νίκησαν άνετα στην έδρα των Södertälje Kings μς 82-60 αυξάνοντας έτσι κατακόρυφα τις πιθανότητες να βρεθούν για δεύτερη σερι χρονιά στους ομίλους.

Οι Giants μπήκαν εξαιρετικά στο παρκέ και το αρχικό 18-0 έβαλε τις βάσεις για αυτό που ακολούθησε. Οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν τη διαφορά ακόμη και στους 28 πόντους και ενδεικτικό της παραγωγικότητάς τους είναι οι 20 ασίστ έναντι των 10 των Kings.

O Owen Klassen τελείωσε το ματς με 18 πόντους και 8/9 σουτ με τον Dave Dudzinski να προσθέτει 14 πόντους και 4 ριμπάουντ. Ο Charles Callison ήταν πρώτος σκόρερ του αγώνα με 22 πόντους για τους Kings.

Legia Warszawa 61-74 Nizhny Novgorod

Με σημείο αναφοράς την άμυνα, η Nizhny Novgorod εξασφάλισε τη σημαντική νίκη με 74-61 στην έδρα της Legia Warszawa, αν και οι Πολωνοί κατάφεραν να μαζέψουν μια διαφορά που είχε φτάσει ακόμη και στους 21.

Η ρωσική ομάδα πήρε εξαρχής το προβάδισμα, αλλά έφτασε σε διψήφια διαφορά για πρώτη φορά στην τρίτη περίοδο. Ενα έμμεσο τρίποντο του Darrlyn Willis με 7.15 να μένουν για το τέλος διαμόρφωσε το 67-46. Οι γηπεδούχοι εκαναν επί μέρους 15-3 για το 70-61, αλλά η Nizhny είχε τον τελευταίο λόγο στο φινάλε.

Για την Nizhny, ο Brandon Brown είχε το εντυπωσιακό 33 στο σύστημα αξιολόγησης, τον υψηλότερο αριθμό της αγωνιστικής, καθώς ολοκλήρωσε το ματς με 24 πόντους 9/13 σουτ, 8 κλεψίματα, 5 ριμπάουντ και 5 ασίστ. Ο Sebastian Kowalczyk είχε 22 πόντους με 3/4 τρίποντα στην ήττα της ομάδας του.

Fribourg Olympic 66-80 Telekom Baskets Bonn

Η Telekom Baskets Bonn προηγήθηκε ακόμη και με 30 πόντους κόντρα στην Fribourg Olympic, αλλά χρειάστηκε να αντέξει στην προσπάθεια αντεπίθεσης των Ελβετών για να φτάσει στο τελικό +14 και το 80-66 που θα έχει ήδη υπέρ της στο ματς της Γερμανίας.

Οι φιλοξενούμενοι, που είχαν το προβάδισμα από την αρχή ως το τέλος, έφτιαξε διψήφια απόσταση πριν καν τελειώσει το πρώτο δεκάλεπτο. Ενα λει απ του Trey Mc Kinney Jones, με 6:30 να μένουν για το τέλος, ανέβασε την διαφορά στους 30, 71-41, αλλά το παιχνίδι ολοκληρώθηκε με επί μέρους σκορ 25-9 για την Fribourg.

Η Bonn πήρε 30 πόντους από λάθη της Fribourg, ενώ οι γηπεδούχοι μολις 16, παρά το γεγονός πως τα λάθη των δυο ομάδων ήταν σχεδόν ίδια (21-22). Ο Benjamin Simons καθοδήγησε τους νικητές με 23 πόντους και 5/8 τρίποντα, ενώ ο Xavier Pollard μέτρησε 15 πόντους και 8 ριμπάουντ για την Fribourg.

SL Benfica 68-96 Mornar Bar

Ο Derek Needham είχε 7 πόντους, 9 ασίστ και 7 ριμπάουντ για την Mornar

Η Mornar Bar από το Μαυροβούνιο πάτησε γκάζι στην τελευταία περίοδο του αγώνα με την πρωταθλήτρια Πορτογαλίας, Benfica, στην Λισαβόνα και έφτασε στην ευρύτερη εκτός έδρας νίκη ως τώρα, με 96-68.

Οι φιλοξενούμενοι βρήκαν 31 πόντους στον αιφνιδιασμό, ενώ οι γηπεδούχοι μόλις 6. Ο βετεράνος point guard Jacob Pullen ήταν εντυπωσιακός για την Mornar με 29 πόντους και 9/17 σουτ, εκ των οποίων τα 6 ήταν τρίποντα σε συνολικά 13 προσπάθειες. Ο Bjelica τελείωσε με 18 πόντους και ο Damir Markota προσέθεσε 17 ερχόμενος από τον πάγκο. Για την Benfica, ο Damian Hollis μέτρησε 15 πόντους και 6 ριμπάουντ.