17 Σεπτεμβρίου, 2019
01 Ιανουαρίου, 2020
20/09/2019

1ος Προκριματικός Γύρος: Σύνοψη των δεύτερων αγώνων

MIES (Ελβετία) - Οκτώ ομάδες τσέκαραν το εισιτήριό τους για την δεύτερη και τελευταία φάση των Προκριματικών για τη σεζόν 2019-20, ύστερα από την ολοκλήρωση του 1ου Προκριματικού Γύρου το βράδυ της Παρασκευής, που περιλάμβανε ένα ματς με μονή παράταση κι ένα με διπλή.

Μία από τις λίγες ήττες που φέρνουν ευχαρίστηση - Η Benfica είναι στην επόμενη φάση

BC Kyiv Basket, Κεραυνός, Södertälje Kings, Karhu Basket, Falco Szombathely, SL Benfica, Fribourg Olympic και Legia Warszawa τα κατάφεραν περίφημα στα δεύτερα παιχνίδια, αν και κάποιοι αγώνες είχαν περισσότερο δραματική εξέλιξη από άλλους.

Kapfenberg Bulls, Bakken Bears, Tsmoki Minsk, Balkan Botevgrad, CSM CSU Oradea, Inter Bratislava, Donar Groningen και Sigal Prishtina θα συνεχίσουν την πορεία τους στο FIBA Europe Cup.

Ας ρίξουμε μία ματιά σε όσα συνέβησαν στα δεύτερα παιχνίδια του 1ου Προκριματικού Γύρου.

BC Kyiv Basket 73-63 Kapfenberg Bulls (Η Kyiv περνά με συνολικό σκορ 139-129)

Η ουκρανική ομάδα πήρε ώθηση από ένα διάστημα στην τρίτη περίοδο και έφτασε στο 73-63 επί της Kapfenberg που ήταν αρκετό για να προκριθεί από ένα πολύ ισορροπημένο ζευγάρι.

Ένα τρίποντο του Maksym Pustozvonov με 4:52 να απομένουν για την ολοκλήρωση της τρίτης περιόδου άνοιξε το δρόμο για ένα σερί 10-0 της Kyiv, που έφτασε στο 50-38, και δεν επέτρεψε στους Bulls να μειώσουν σε διαφορά μικρότερη των 5 πόντων.

Bakken Bears 69-94 Κεραυνός (Ο Κεραυνός περνά με συνολικό σκορ 180-164)

Ο Κεραυνός έκανε την πιο επιβλητική ανατροπή του 1ου Προκριματικού Γύρου αφού επέστρεψε από το -9 του πρώτου αγώνα εντός έδρας για το εντυπωσιακό 94-69 στο σπίτι της Bakken. Οι Κύπριοι ήταν πίσω ακόμη και με 15 πόντους στη δεύτερη περίοδο, αλλά δέχθηκαν μόλις 24 πόντους στο δεύτερο ημίχρονο και πέτυχαν 55.

Η ομάδα από την Κύπρο έφτασε στην ανατροπή, αφού κέρδισε την μάχη των ριμπάουντ με 45-33 και υποχρέωσε την Bakken σε κακά ποσοστά όπως τα 8/32 τρίποντα. Ο Κεραυνός από τη μεριά του είχε 10/22 τρίποντα με κορυφαίο τον Jake O’Brien, που τέλειωσε το ματς με 22 πόντους και 8 ριμπάουντ και τον Josh Hagins που είχε double-double με 17 πόντους και 10 ριμπάουντ. Για την Bakken, ο Michel Diouf μέτρησε 13 πόντους και ο Darko Jukic προσέθεσε 12 πόντους και 7 ασίστ.

Tsmoki Minsk 68-67 Karhu Basket (Η Karhu περνά με συνολικό σκορ 160-154)

Οι πρωταθλητές Λευκορωσίας πήραν τη νίκη με 68-67 επί της Karhu σε μία σκληρή μάχη, στην οποία το προβάδισμα άλλαξε χέρια 15 φορές με τους Φινλανδούς τελικά να πανηγυρίζουν για την πρόκριση, αφού διαφύλαξαν τη διαφορά των 7 πόντων.

Η Minsk σκόραρε 19 πόντους στο transition, ενώ η Κarhu μόλις 3. Οι γηπεδούχοι πήραν επίσης μεγάλη βοήθεια από τον πάγκο με 40 πόντους σε σύγκριση με τους 20 που έδωσαν οι παγκίτες της Karhu. O Alex Gavrilovic είχε 15 πόντους και 5 ριμπάουντ για την Minsk, με τους Jamar Abrams και Dominez Burnett να προσθέτουν 13 πόντους έκαστος. Ο Okko Järvi της Karhu ήταν πρώτος σκόρερ του αγώνα με 19 πόντους και ο Alex Thompson, ερχόμενος από τον πάγκο, έφτασε κοντά στο double-double με 12 πόντους και 9 ριμπάουντ

Balkan Botevgrad 82-74 Södertälje Kings (Οι Kings περνούν με συνολικό σκορ 153-146)

Η ομάδα από το Botevgrad σημείωσε 53 πόντους στο φανταστικό δεύτερο ημίχρονο, το οποίο την οδήγησε στη νίκη με 82-74 επί της Södertälje, χωρίς όμως αυτό να αλλάζει κάτι στην εικόνα του ζευγαριού.

Οι Βούλγαροι ξεπέρασαν την άσχημη βραδιά στο σουτ, όπου μέτρησαν 25% στα τρίποντα, και μπορεί να αναρωτιούνται τι θα κατάφερναν αν είχαν και μεγαλύτερη ευστοχία. Ο Jordan Callahan είχε 16 πόντους, 6 ριμπάουντ και 5 ασίστ για την Balkan, τη στιγμή που οι Dino Pita και Charles Callison σημείωσαν από 19 πόντους για τους Kings.

CSM CSU Oradea 96-90 Falco Szombathely (Η Falco περνά με συνολικό σκορ 161-158)

Οι γηπεδούχοι Ρουμάνοι έφτασαν στην αγωνιώδη νίκη με το 96-90 επί της Falco ύστερα από παράταση, αλλά η νίκη της Oradea δεν ήταν αρκετή για να τους δώσει την πρόκριση με την ουγγρική ομάδα να τα καταφέρνει χάρη στο +9 του πρώτου ματς. Οι γηπεδούχοι ήταν μπροστά με 10 πόντους 16 δευτερόλεπτα πριν από το τέλος της κανονικής περιόδου, αλλά ο Marko Filipovity πήρε φάουλ και έβαλε μία βολή για να στείλει το ματς στην παράταση.

Η Oradea πήρε ξανά αβαντάζ 10 πόντων στην παράταση, αλλά ο Zoltan Perl πήρε ένα κομβικό επιθετικό ριμπάουντ 51 δευτερόλεπτα πριν από το τέλος και έδωσε την ασίστ στην Benedek Varadi, ο οποίος μείωσε σε 96-88. Ο Perl κέρδισε φάουλ στην επόμενη φάση και έβαλε άλλες δυο βολές για να διαμορφώσει το τελικό σκορ. Ο Kristopher Richard οδήγησε την Oradea με 24 πόντους, 6 ριμπάουντ και 4 ασίστ, ενώ ο Dragan Zekovic είχε 19 πόντους και 6 ριμπάουντ. Για την Falco, ο Juvonte Reddic μέτρησε 21 πόντους και 7 ριμπάουντ, ενώ ο Perl τέλειωσε με 17 πόντους και 8 ασίστ.

Fribourg Olympic 89-50 Inter Bratislava (Η Fribourg περνά με συνολικό σκορ 156-132)

Οι πρωταθλητές Ελβετίας μπήκαν στο παρκέ με αποστολή να ανατρέψουν διαφορά 15 πόντων από το ματς της Τρίτης, η οποία ανέβηκε συνολικά στους 20 στην πρώτη περίοδο. Ύστερα όμως συνέβη κάτι που δεν περίμενε ούτε ο πιο αισιόδοξος φίλαθλος. Η Fribourg τέλειωσε το δεύτερο δεκάλεπτο με σερί 20-4 και συνέχισε στο ίδιο τέμπο διαλύοντας την Inter με 89-50.

Η Fribourg κέρδισε κατά κράτος τη μάχη των ριμπάουντ από τους Σλοβάκους 49-23 τη στιγμή που η Inter είχε και μια φρικτή βραδιά στο σουτ, με μόλις 12.5% στο τρίποντο. Ο Murphy Burnatowski ξεχώρισε για τους νικητές με 20 πόντους και 5 ριμπάουντ, ο Brandon Garrett 17 πόντους και 9 ριμπάουντ και ο Natan Jurkovitz έκανε double double με 11 πόντους και ισάριθμα ριμπάουντ. Ο Lee Edward Skinner έβαλε 14 πόντους για τους ηττημένους.

Donar Groningen 76-66 SL Benfica (Η Benfica περνά με συνολικό σκορ 161-141)

Η Donar έκανε μία πολύ πειστική εντός έδρας εμφάνιση, προηγούμενη από την πρώτη περίοδο, και επικράτησε τελικά 76-66 κόντρα στους πρωταθλητές Πορτογαλίας, που όμως προκρίθηκαν χάρη στο αβαντάζ 30 πόντων από το πρώτο παιχνίδι.

Οι Ολλανδοί πήραν 32 πόντους από τον πάγκο, ενώ οι παγκίτες της Benfica σημείωσαν μόλις 9 πόντους. Ο Carrington Love οδήγησε τους γηπεδούχους με 16 πόντους ενώ ο Matt McCarthy πρόσθεσε 13 πόντους και 6 ριμπάουντ. Για την Benfica, ο Toure' Murry τελείωσε με 17 πόντους και 8/13 σουτ.

Legia Warszawa 85-83 Sigal Prishtina (Η Legia περνά με συνολικό σκορ 166-162)

Η Legia τα κατάφερε κόντρα στην Prishtina στο μεγαλύτερο ματς του 1ου Προκριματικού Γύρου

Οι Πολωνοί έφτασαν στη νίκη με 85-83 απέναντι στους πρωταθλητές Κοσόβου ύστερα από μία κλειστή μάχη που κρίθηκε στις δύο παρατάσεις. Ο Fisnik Rugova κέρδισε φάουλ με 13 δευτερόλεπτα για το τέλος της δεύτερης παράτασης και ευστόχησε σε δύο βολές, για να μειώσει το αβαντάζ της Legia μόλις στον έναν πόντο. Η Prishtina έστειλε αμέσως τον Drew Brandon στη βολή κι εκείνος είχε 1/2, αλλά οι φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν να σκοράρουν στην τελευταία επίθεσή τους.

Η Legia ήταν ελαρφώς καλύτερη σε λεπτομέρειες και είχε 18 πόντους από λάθη της Prishtina. Ο πάγκος της πολωνικής ομάδας συνεισέφερε με 36 πόντους, ενώ οι φιλοξενούμενοι πήραν μόλις 14 πόντους από το second-unit. O Brandon ξεχώρισε για τους νικητές με 21 πόντους και 12 ριμπάουντ με τον Filip Matczak να προσθέτει 17 πόντους, 6 ριμπάουντ και 4 ασίστ. Ο Divine Myles της Prishtina ήταν πρώτος σκόρερ του ματς με 26 πόντους.