09 Οκτωβρίου, 2018
05 Μαΐου, 2019
31/01/2019

Η Venezia τα κατάφερε στην παράταση, ενώ κι άλλες θέσεις των Play-Off κλείδωσαν - 13η αγωνιστική, η σύνοψη της Τετάρτης

MIES (Ελβετία) - Ήταν μια βραδιά γεμάτη δράση για την 13η αγωνιστική, με την νίκη της Umana Reyer Venezia στην παράταση να σφραγίζει το θρίλερ της αγωνιστικής απέναντι στην Nanterre. Αυτή η νίκη δεν έστειλε μόνο τους Ιταλούς στο Round of 16, αλλά και τον ΠΑΟΚ.

Άλλες δύο ομάδες, ο Προμηθέας Πάτρας (παρά την ήττα) και η Besiktas Sompo Japan (που έπαιξε την Τρίτη) επίσης κλείδωσαν τις θέσεις τους στα Play-Offs ύστερα από αυτή την αγωνιστική.

Ακολουθεί η σύνοψη όλης της δράσης:

Anwil v Banvit

Η Banvit βρήκε έναν τρόπο να πάρει τη νίκη με σκορ 95-84 με ανατροπή στην παράταση επί της Anwil και να φτάσει στη δεύτερη θέση του Α' Ομίλου.

Έχοντας την πλάτη κολλημένη στον τοίχο, η Banvit έχανε με διψήφιες διαφορές σοτ τέταρτο δεκάλεπτο, πριν επιστρέψει στο ματς, με τον DJ Shelton να βάζει ένα μεγάλο ελεύθερο τρίποντο, που ισοφάρισε το ματς στους 80 με 29 δευτερόλεπτα να μένουν και το έστειλε στην παράταση.

Στον επιπλέον χρόνο όλα ήταν στα χέρια της Banvit, η οποία με 15-4 ανάγκασε την Anwil στην πέμπτη σερί ήττα της στο Basketball Champions League.

Ο Shelton έκανε την έκρηξή του με προσωπικό ρεκόρ στη σεζόν (27 πόντοι και 9 ριμπάουντ) για την Banvit, ο Gary Neal σημείωσε 19, ο Alex Perez είχε 18 και 6 ασίστ, ενώ ο McKenzie Moore είχε 13 πόντους, 11 ασίστ και 7 ριμπάουντ.

Ο Jaroslaw Zyskowski μέτρησε 22 πόντους για την Anwil, ο Michal Michalak είχε 18, με τον Nikola Markovic και τον Αaron Broussard να συμπληρώνουν από 11 ο καθένας.

Αξιοσημείωτος αριθμός: 13 - τα τρίποντα που έβαλε η Banvit, στην πρώτη φορά στη σεζόν που σημειώνει πάνω από 10.

Προμηθέας Πάτρας v Neptunas Klaipeda

Η Neptunas Klaipeda πήρε την τρίτη σερί νίκη της στο Basketball Champions League με 82-69 εκτός έδρας επί του Προμηθέα Πάτρας και έβαλε το όνομά της στη συζήτηση του Δ' Ομίλου.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν μέχρι και με 19 πόντους στο πρώτο ημίχρονο, με πρωταγωνιστή τον Kyle Weaver που δεν έχασε σουτ εντός πεδιάς. Είχε 10 από τους 15 πόντους του στην πρώτη περίοδο, όταν η Neptunas πήρε σημαντικό προβάδισμα.

Ο Deividas Gailius είχε 7/8 και 19 πόντους σε 22 λεπτά για την Neptunas, ο Jerai Grant είχε 13 πόντους, 12 ριμπάουντ και 5 ασίστ, ενώ ο Osvaldas Olisevicius τους ακολούθησε στα διψήφια νούμερα με 10.

Ο Προμηθέας αρνήθηκε να παραδοθεί και έμεινε σε απόσταση βολής στο μεγαλύτερο μέρος της αναμέτρησης, αλλά δεν μπόρεσε να κάνει την ανατροπή. Ωστόσο, λόγω άλλων αποτελεσμάτων η θέση του στα Play-Offs κλείδωσε οριστικά.

Το πρώτο double - double της σεζόν του Rion Brown με 15 πόντους και 15 ριμπάουντ οδήγησε τους γηπεδούχους, με τον Langston Hall και τον Λεωνίδα Κασελάκη να συμπληρώνουν από 13 ο καθένας.

Αξιοσημείωτος αριθμός: 26 - οι πόντοι της Neptunas στο πρώτο δεκάλεπτο, μέσω του οποίου πήρε από νωρίς ένα προβάδισμα 11 πόντων για να θέσει τον τόνο.

Fribourg Olympic v ΠΑΟΚ

Ο ΠΑΟΚ δεν είχε πρόβλημα να διαλύσει τη Fribourg Olympic στο φινάλε για μια νίκη με 84-64, η οποία μαζί και με το θετικό αποτελέσμα της Umana Reyer Venezia του εξασφάλισε τη θέση του στα Play-Offs.

Παρά το γεγονός πως η Fribourg ήταν ήδη εκτός της συνέχειας, πάλεψε φτάνοντας στους τρεις πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο. Ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι με 16-4 σερί πήραν τον έλεγχο και δεν κοίταξαν πίσω, συνεχίζοντας στην τέταρτη περίοδο.

Οι 16 πόντοι του Phil Goss οδήγησαν τον ΠΑΟΚ, ο Λίνος Χρυσικόπουλος είχε 12 και ο Θοδωρής Ζάρας τους ακολούθησε στα διψήφια νούμερα με 11.

Για τη Fribourg, ο Natan Jurkovitz και ο Dusan Mladjan είχαν από 14 ο καθένας.

Αξιοσημείωτος αριθμός: 22 - οι πόντοι που έβαλε ο ΠΑΟΚ μετά τα 17 λάθη της Fribourg.

Hapoel Bank Yahav Jerusalem v Brose Bamberg

Η Hapoel Bank Yahav Jerusalem με ένα επιθετικό σεμινάριο έφτασε στη νίκη με 103-89 απέναντι στην Brose Bamberg.

Η Jerusalem έβαλε 34 πόντους στη δεύτερη περίοδο και με ένα σερί 17-4 στα τελευταία 3:34 του ημιχρόνου πήρε το απόλυτο προβάδισμα, φτάνοντας στη συνέχεια μέχρι και στο +26 στο δεύτερο μέρος.

Ο Amar'e Stoudemire είχε 6/7 για τους 19 πόντους του σε 16 λεπτά, ο Tamir Blatt έβαλε πέντε τρίποντα στον δρόμο του για τους 17 πόντους του, μαζί με τις 8 ασίστ του, με τον Da'Sean Butler και τον TaShawn Thomas να συμπληρώνουν από 15 και 13 αντιστοίχως.

Ο Augustine Rubit ξεχώρισε για την Bamberg με 16 πόντους, με τον Patrick Heckmann και τον Elias Harris να προσθέτουν από 15 έκαστος.

Αν η ΑΕΚ νικήσει την επόμενη εβδομάδα, η Hapoel θα βρεθεί στην κλήρωση των Play-Offs της 8ης Φεβρουαρίου ως δεύτερη.

Αξιοσημείωτος αριθμός: 59.3 - το εντυπωσιακό ποσοστό της Jerusalem εντός πεδιάς, μαζί με τα 13/26 (50%) τρίποντά της.

medi Bayreuth v Petrol Olimpija

Η medi Bayreuth χρειάστηκε ένα δυνατό τέταρτο δεκάλεπτο για να επιβληθεί της Petrol Olimpija με 82-71, σε ένα ματς με μικρό διακύβευμα, αφού και οι δύο ομάδες είχαν ήδη αποκλειστεί από τα Play-Offs.

Ένα δυνατό ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου έφερε την Bayreuth σε διψήφιο προβάδισμα και κράτησε πίσω την Olimpija στο υπόλοιπο του δρόμου.

Ο Adonis Thomas είχε 22 πόντους για να ξεχωρίσει στο σκοράρισμα για τους νικητές, με τον De'Mon Brooks να έχει 20 πόντους και 13 ριμπάουντ. Ο Κassius Robertson σκόραρε 15 και ο Bastian Doreth ήταν επίσης σε διψήφιους αριθμούς με 12 για τους γηπεδούχους.

Για την Olimpija, ο Roko Badzim είχε 16 πόντους και 8 ασίστ, ο Aleksandar Lazic είχε 16 δικούς του, με τον Marvin Jones να καταγράφει 15.

Αξιοσημείωτος αριθμός: 23 - τα επιθετικά ριμπάουντ της Olimpija, παρά την ήττα της.

Sidigas Avellino v Le Mans

Η Le Mans τελείωσε με σκορ 81-68 στη νίκη κόντρα στη Sidigas Avellino, χάρη σε ένα κυρίαρχο τρίτο δεκάλεπτο. Τώρα χρειάζεται μια νίκη την επόμενη εβδομάδα για να κλείσει μια θέση στα Play-Offs.

Η Le Mans με 27-10 στην τρίτη περίοδο γύρισε από ένα -3 του ημιχρόνου, για να πάει με το προβάδισμα στο τέταρτο δεκάλεπτο.

Ο Michael Thompson είχε 19 πόντους και 7 ασίστ και ξεχώρισε μεταξύ πέντε παικτών που είχαν διψήφιο αριθμό πόντων για την Le Mans, με τον Wilfried Yeguete και τον Valentin Bigote να έχουν από 12 ο καθένας.

Ο Ojars Silins τελείωσε με 15, για την Avellino, ο Caleb Green είχε 14 πόντους, 7 ασίστ και 5 ριμπάουντ, με τον Keifer Sykes να συμπληρώνει 11 για να τους ακολουθήσει στα διψήφια νούμερα. Όμως, η Avellino μπορεί να βρεθεί εκτός, αν βρεθεί σε τριπλή ισοβαθμί αμε την Le Mans και την Nizhny.

Αξιοσημείωτος αριθμός: 4 - ο αριθμός των λαθών της Le Mans, καθώς η γαλλική ομάδα έκανε εξαιρετική δουλειά στο να προστατεύει την μπάλα.

Iberostar Tenerife v Opava

Η Iberostar Tenerife δεν είχε πρόβλημα να επικρατήσει της Opava, με σκορ 97-38 στον δρόμο της για ένα ρεκόρ, με την Opava να είναι ούτως ή άλλως εκτός των θέσεων των Play-Offs.

Η νίκη με τους 59 πόντους διαφορά για την Tenerife ήταν η επικράτηση με την μεγαλύτερη διαφορά στη διοργάνωση, με την Opava να μένει σε μονοψήφιο αριθμό πόντων σε δύο από τα τέσσερα δεκάλεπτα.

Οι πρωταθλητές του 2017 πήραν από ένα double-double με 20 πόντους και 14 ριμπάουντ από τον Pierre-Antoine Gillet και ένα με 16 πόντους και 14 ριμπάουντ από τον Sebastian Saiz, με 8 από τα ριμπάουντ του να είναι επιθετικά. Ο Mamadou Niang συμπλήρωσε 13 πόντους και 8 ριμπάουντ.

Η Opava πήρε 9 πόντους από τον Filip Zbranek και 8 από τον Jakub Sirina.

Αξιοσημείωτος αριθμός: 21.5 - το εντός πεδιάς ποσοστό της Opava, η οποία είχε μόλις 14/65.

Nanterre 92 v Umana Reyer Venezia

Η Umana Reyer Venezia εκτέλεσε το πλάνο της όταν έπρεπε για μια νίκη με σκορ 89-80 στην παράταση απέναντι στην Nanterre 92, που έδωσε όχι μόνο σε εκείνη, αλλά και στον ΠΑΟΚ, μια θέση στο Round of 16.

Μία χαμένη βολή επέτρεψε στον Andrea De Nicolao να βάλει την μπάλα στο καλάθι μετά το ριμπάουντ και να στείλει το ματς στην παράταση. Με την αντίπαλη ομάδα να μένει χωρίς σκορ για 3:20, η Venezia βρήκε ένα μεγάλο τρίποντο από τον Μάικ Μπράμος για να πάρει μαξιλαράκι πέντε πόντων με 1:12 να μένει.

Ο Mitchell Watt ήταν ο πρώτος σκόρερ της Venezia με 18 πόντους, μαζί με 8 ριμπάουντ, ενώ ο Julyan Stone φλέρταρε με ένα triple double με 15 πόντους, 8 ριμπάουντ και 8 ασίστ. Ο De Nicolao τελείωσε με 11 πόντους, μαζί με το καλάθι που έστειλε το παιχνίδι στην παράταση.

Ο Jeremy Senglin ήταν πρώτος σκόρερ με 25 πόντους για την Nanterre και ο Adas Juskevicius είχε 12, όμως δεν ήταν αρκετοί για τη γαλλική ομάδα, που τώρα θα αντιμετωπίσει τη Holon σε ένα παιχνίδι στο Ισραήλ την επόμενη εβδομάδα, στο οποίο ο νικητής θα τα πάρει όλα.

Αξιοσημείωτος αριθμός: 50 - το ποσοστό της Venezia πίσω από το τρίποντο, καθώς είχε 13/26.