09 Οκτωβρίου, 2018
05 Μαΐου, 2019
30/01/2019

Η Antwerp κλείδωσε τη θέση για τα Play-Offs με τη νίκη επί της Dijon - 13η αγωνιστική, η σύνοψη της Τρίτης

MIES (Ελβετία) - Η Antwerp έγινε η 8η ομάδα που κλείνει το εισιτήριό της για το Round of 16, αφού νίκησε την Dijon την Τρίτη για την 13η αγωνιστική.

Εδώ ακολουθεί η σύνοψη της δράσης:

Nizhny Novgorod v Ventspils

Η Nizhny Novgorod πήρε μια κρίσιμη νίκη στον Α' Όμιλο επί της Ventspils με 82-73, για να δώσει τέλος στο σερί των τριών ηττών της.

Η ρωσική ομάδα έφτασε να προηγείται μέχρι και με +18 και είχε το προβάδισμα σχεδόν σε όλο το ματς, για να μπορέσει να κρατήσει το ξέσπασμα της Ventsils, η οποία είναι εκτός της κούρσας για τα Play-Offs και ελπίζει για ένα ταξίδι στο FIBA Europe Cup.

Ο Ivan Strebkov ξεχώρισε για την Nizhny Novgorod σκοράροντας 19 πόντους και δίνοντας 5 ασίστ ερχόμενος από τον πάγκο, ο Kendrick Perry είχε 14, ενώ ο Anton Astapkovich και ο Vladimir Dragicevic προσέθεσαν από 13 ο καθένας, με τον τελευταίο να κατεβάζει και 10 ριμπάουντ για ένα double-double.

Ο Ingus Jakovics είχε 21 πόντους για την Ventspils, με τον Rihards Lomazs και τον Aaron Johnson να τελειώνουν με 11 έκαστος.

Η Nizhny τώρα είναι στο 6-7, ενώ η Ventspils έπεσε στο 5-8.

Αξιοσημείωτος αριθμός:  52 - το σύνολο των δευτερολέπτων που η Ventspils είχε το προβάδισμα, καθώς κυνηγούσε στο σκορ σχεδόν σε όλο το παιχνίδι.

Lietkabelis v AEK

Η ΑΕΚ ανέβηκε στο 11-2 στην κορυφή του Α' Ομίλου, κάνοντας ανατροπή στο αρχικό πρβάδισμα της Lietkabelis και πήρε την νίκη με σκορ 84-65 , σε μια αναμέτρηση που ξεχώρισε η εξαιρετική εμφάνιση του Vince Hunter.

Ο Hunter είχε 12/13 εντός πεδιάς βάζοντας 25 πόντους, κατεβάζοντας 8 ριμπάουντ και έχοντας επίσης 5 ασίστ, 3 κλεψίματα και 2 κοψίματα, για να βγάλει +39 στο σύστημα αξιολόγησης, καθώς συνεχίσει να είναι μεταξύ των φαβορί για το MVP.

Η ΑΕΚ βρέθηκε πίσω με 11 πόντους στα μισά της δεύτερης περιόδου, όταν έκανε ένα 18-4 σερί με πρωταγωνιστή τον Hunter, για να πάρει το προβάδισμα και να οδηγήσει το ματς στο δεύτερο ημίχρονο μέχρι τη νίκη της.

Ο Jonas Maciulis σημείωσε 18 πόντους για την ΑΕΚ με τον Malcolm Griffin και τον Delroy James να συμπληρώνουν από 11 ο καθένας, καθώς η ελληνική ομάδα είναι έτοιμη να κλειδώσει την πρώτη θέση, αν η Bamberg επιβληθεί της Jerusalem την Τετάρτη.

Ο Ziga Dimec είχε 22 πόντους για την Lietkabelis, ενώ ο Simas Jasaitis συμπλήρωσε 10 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Αξιοσημείωτος αριθμός: 28 - οι ασίστ που μοίρασε η ΑΕΚ, με πέντε παίκτες της να έχουν τουλάχιστον τρεις ασίστ ο καθένας.

Besiktas Sompo Japan v Filou Oostende

Η Besiktas Sompo Japan έγραψε μια νίκη με σκορ 80-71 επί της Filou Oostende, σε μια μάχη μεταξύ δύο από τις πιο καυτές ομάδες του Βasketball Champions League.

Με αυτή τη νίκη, η Besiktas πήγε το σερί της στις πέντε νίκες, τελειώνοντας το σερί των πρωταθλητών Βελγίου στα έξι νικηφόρα αποτελέσματα. Η τουρκική ομάδα πλέον κοιτάζει για τα Play-Offs για τρίτη συνεχόμενη σεζόν.

Ο Jason Rich είχε 6/8 πίσω από τη γραμμή του τριπόντου στον δρόμο του για τους 24 πόντους, με τον Ivan Buva να έχει 9/15 συνολικά και 23 πόντους. Το δίδυμο αυτό συνεργάστηκε για ένα 47 στο σύστημα αξιολόγησης. Ο Phil Pressey μοίρασε 10 ασίστ.

Ο Nemanja Djurisic με 20 πόντους και ο TJ Williams με 12 ξεχώρισαν για την Oostende, που θέλει νίκη επί της SIG Strasbourg στον τελευταίο γύρο για να προκριθεί στα Play-Offs.

Αξιοσημείωτος αριθμός: 12 - τα κλεψίματα της Besiktas, τα οποία οδήγησαν την Oostende σε 18 λάθη.

CEZ Nymburk v Montakit Fuenlabrada

Η CEZ Nymburk έδωσε στην Montakit Fuenlabrada τη 10 σερί ήττα της στο Basketball Champions League με σκορ αυτή τη φορά 104-87.

Η Nymburk με ένα 13-0 σερί στα τελευταία πέντε λεπτά ξέφυγε για τα καλά, καθώς θέλει να κρατήσει την έκτη θέση και να κλείσει ένα εισιτήριο για το FIBA Europe Cup.

Ο Bracey Wright είχε 21 πόντους και 7 ασίστ σε μόλις 20 λεπτά για τη CEZ, έχοντας 6/7 τρίποντα και ξεχώρισε μεταξύ επτά παικτών με διψφήιο αριθμό πόντων. Μέσα σε αυτούς ανήκε και ο Jaromir Bohacik με 13 πόντους, 5 ασίστ και 4 ριμπάουντ, αλλά και ο Eugene Lawrence με 14 πόντους και 6 ασίστ.

Ο Marc Garcia και ο Maurice Kemp είχαν από 20 πόντους ο καθένας για τη Fuenlabrada.

Αξιοσημείωτος αριθμός: 30 - οι ασίστ που μοίρασε η CEZ Nymburk, βάζοντας επίσης 25 πόντους στο ανοιχτό γήπεδο.

Telekom Baskets Bonn v UNET Holon

Παρά τις απουσίες η Telekom Baskets Bonn κράτησε ζωντανές τις ελπίδες για τα Play-Offs, επικρατώντας με σκορ 91-83 της UNET Holon.

Στο ημίχρονο η Bonn είχε προβάδισμα τεσσάρων πόντων, πριν μπει στο δεύτερο μέρος με ένα 13-3 σερί και πάρει το προβάδισμα, δημιουργώντας σοβαρά προβλήματα στις ελπίδες της Holon για την πρόκριση στα Play-Offs.

Ο James Webb είχε 17 πόντους, 14 ριμπάουντ (7 επιθετικά), 4 ασίστ για την Bonn, ο Bojan Subotic είχε 16, με τον Jarelle Reischel και τον Martin Breunig να βάζουν από 15 ο καθένας.

Η Bonn πρέπει ακόμα να επιβληθεί της Opava την επόμενη εβδομάδα και μετά να δει τα αποτελέσματα να πηγαίνουν όπως θέλει: αν ο ΠΑΟΚ χάσει και στα δύο ματς που του μένουν, η Holon χάσει από την Nanterre, τότε η Bonn θα περάσει στο Round of 16.

Ο T.J. Cline είχε 11 πόντους και 13 ριμπάουντ σε ένα double-double για την Holon, ο Guy Pnini ξεχώρισε στο σκοράρισμα με 16 πόντους, με τον DeQuan Jones να έχει 15. Έξι παίκτες έφτασαν διψήφιο αριθμό πόντων, αλλά αυτό δεν ήταν αρκετό.

Αξιοσημείωτος αριθμός: 14 - τα επιθετικά ριμπάουντ που εξασφάλισε η Bonn, βάζοντας 17 πόντους από δεύτερες επιθέσεις.

Telenet Giants Antwerp v JDA Dijon

Η Telenet Giants Antwerp κυριάρχησε στο πρώτο ημίχρονο, πριν περιοριστεί στο φινάλε για να πάρει τελικά την νίκη με 67-63 επί της JDA Dijon, με την οποία εξασφάλισε τη θέση της στα Play-Offs.

Η Dijon έμεινε μόλις στους 20 πόντους στο πρώτο ημίχρονο, με τους Βέλγους να έχουν το προβάδισμα από την αρχή μέχρι το τέλος απέναντι στην Dijon, η οποία είναι εκτός Play-Offs.

Ο Ismael Bako είχε έξι καρφώματα και 15 πόντους για την Antwerp, με τον Tyler Kalinoski να τον ακολουθελι στα διψήφια νούμερα με 10.

Οι 16 πόντοι του Jérémy Leloup ήταν οι περισσότεροι παίκτητ της Dijon, με τους Ryan Pearson, Alexandre Chassang και Obi Emegano να έχουν από 10 ο καθένας.

Αξιοσημείωτος αριθμός: +15 - η διαφορά στα ριμπάουντ, καθώς η Antwerp κυριάρχησε στη ρακέτα με 43-28 ριμπάουντ, φτάνοντας σε 11 πόντους από δεύτερες επιθέσεις.

UCAM Murcia v MHP Riesen Ludwigsburg

Η UCAM Murcia δεν είχε πρόβλημα και διέλυσε την MHP Riesen Ludwigsburg, 73-47, σε ένα ματς που δεν άλλαξε κάτι στην κατάταξη.

Με την Murcia να έχει ήδη κλείσει την πρώτη θέση του Α' Ομίλου και την Ludwigsburg να είναι οριστικά εκτός Play-Offs, το παιχνίδι είχε μικρή σημασία, πέραν του να διατηρηθεί το καυτό σερί της Murcia. Αυτή ήταν η έβδομη σερί νίκη της ισπανικής ομάδας, που ανέβηκε στο 12-1 αυτή τη σεζόν.

Ο Emanuel Cate τελείωσε με 16 πόντους και 10 ριμπάουντ έχοντας 6/7 σουτ για την Murcia, ο Milton Doyle σημείωσε 13, ενώ ο Ovie Soko και ο Askia Booker προσέθσεαν από 12 για τους νικητές.

Ο Marcos Knight είχε 12 για την Ludwigsburg, με τον Owen Klassen να τον ακολουθεί στα διψήφια με 10.

Αξιοσημείωτος αριθμός: 5 - οι πόντοι της Ludwigsburg στο δεύτερο δεκάλεπτο, με την Murcia να χτίζει το προβάδισμά της.

SIG Strasbourg v Segafredo Virtus Bologna

Η SIG Strasbourg απέδρασε με μια νίκη με σκορ 83-80 απέναντι στη Segafredo Virtus Bologna, και ανάγκασε την ιταλική ομάδα στη δεύτερη σερί οριακή της ήττα μέσα σε μία εβδομάδα.

Η Bologna ήταν πίσω με διψήφια διαφορά στο τέταρτο δεκάλεπτο, αλλά πάλεψε τον αγώνα. Όταν ο Kevin Punter έβαλε ένα τρίποντο με 10'' να μένουν και τη διαφορά στον πόντο, το μομέντουμ ήταν δικό της. Ωστόσο, ο Jarell Eddie έβαλε τις βολές, προτού ο Mardy Collins κόψει ένα σουτ που θα μπορούσε να ισοφαρίσει το ματς με 0,3 δευτερόλεπτα να μένουν.

Ο Collins είχε 9/12 εντός πεδιάς και 20 πόντους, 6 ριμπάουντ και 4 ασίστ, ο Jarell Eddie και ο Nicolas Lang τελείωσαν με 12 ο καθένας, ενώ ο Youssoupha Fall κατέβασε 17 ριμπάουντ, βάζοντας και 11 πόντους σε ένα εντυπωσιακό double-double.

Η Βologna πήρε 22 από τον Kevin Punter, με τον Pietro Aradori να συμπληρώνει 21 πόντους και τον Yanick Moreira 14.

Αξιοσημείωτος αριθμός: +22 - η Strasbourg έκανε τη διαφορά στη ρακέτα με 49-27 ριμπάουντ, έχοντας ένα τρομερό πλεονέκτημα 22 ριμπάουντ.