20 octobre, 2020
09 mai, 2021
Actualités

A propos de l'événement

Season 5 fun facts and figures

The 2020-21 Basketball Champions League season has adopted a new format for both the Regular Season and the Play-Offs, in order to safeguard the safety of players and fans in the wake of the Covid-19 pandemic. We took a look at all 32 rosters under the microscope and we came up with some fun comparisons.

Read here »

Dates clés

  • 20 oct. 20 Regular Season Start
  • 2 févr. 21 Play-Offs Draw
  • 6 févr. 21 FIBA Intercontinental Cup 2021
  • 2 mars 21 Play-Offs Start
  • 13 avr. 21 Final 8 Host Announcement
  • 16 avr. 21 Final 8 Draw
  • 5 mai 21 Final 8

Classements

Voir tout
  • Groupe A V/D P
    1 [TENE] Lenovo Tenerife * 4/2 10
    2 [SASS] Dinamo Sassari * 4/2 10
    3 [BEAR] Bakken Bears 3/3 9
    4 [GALA] Galatasaray 1/5 7
    * Qualified for Play-Offs
    Groupe B V/D P
    1 [TOFA] Tofas Bursa * 4/2 10
    2 [NYMB] ERA Nymburk * 4/2 10
    3 [JDA] JDA Dijon 4/2 10
    4 [KERA] Keravnos 0/6 6
    * Qualified for Play-Offs
    Groupe C V/D P
    1 [HOLO] HOLO * 4/2 10
    2 [AEK] AEK * 4/2 10
    3 [CHOL] Cholet 2/4 8
    4 [MINS] Tsmoki-Minsk 2/4 8
    * Qualified for Play-Offs
    Groupe D V/D P
    1 [ZARA] Casademont Zaragoza * 5/1 11
    2 [NIZH] Nizhny Novgorod * 4/2 10
    3 [SZOM] Falco Szombathely 3/3 9
    4 [LUBL] LUBL 0/6 6
    * Qualified for Play-Offs
    Groupe E V/D P
    1 [STRA] SIG Strasbourg * 4/2 10
    2 [RIGA] VEF Riga * 4/2 10
    3 [PERI] Peristeri 2/4 8
    4 [VILN] Rytas Vilnius 2/4 8
    * Qualified for Play-Offs
    Groupe F V/D P
    1 [BAMB] Brose Bamberg * 6/0 12
    2 [KSK] Pinar Karsiyaka * 4/2 10
    3 [BILB] RETAbet Bilbao 2/4 8
    4 [FORT] Fortitudo Bologna 0/6 6
    * Qualified for Play-Offs
    Groupe G V/D P
    1 [ANKA] Türk Telekom * 5/1 11
    2 [IGOK] Igokea * 3/3 9
    3 [JERU] JERU 2/4 8
    4 [LIMO] Limoges CSP 2/4 8
    * Qualified for Play-Offs
    Groupe H V/D P
    1 [BURG] BURG * 5/1 11
    2 [BRIN] Happy Casa Brindisi * 4/2 10
    3 [OOST] Filou Oostende 2/4 8
    4 [DŞT] Darüssafaka Tekfen 1/5 7
    * Qualified for Play-Offs
  • Groupe I V/D P
    1 [HOLO] Hapoel Unet-Credit Holon * 4/2 10
    2 [KSK] Pinar Karsiyaka * 3/3 9
    3 [BRIN] Happy Casa Brindisi 3/3 9
    4 [TOFA] Tofas Bursa 2/4 8
    * Qualified for Final 8
    Groupe J V/D P
    1 [TENE] Lenovo Tenerife * 5/1 11
    2 [BURG] Hereda San Pablo Burgos * 4/2 10
    3 [IGOK] Igokea 3/3 9
    4 [RIGA] VEF Riga 0/6 6
    * Qualified for Final 8
    Groupe K V/D P
    1 [NIZH] Nizhny Novgorod * 4/2 10
    2 [STRA] SIG Strasbourg * 3/3 9
    3 [AEK] AEK 3/3 9
    4 [ANKA] Türk Telekom 2/4 8
    * Qualified for Final 8
    Groupe L V/D P
    1 [NYMB] ERA Nymburk * 5/1 11
    2 [ZARA] Casademont Zaragoza * 4/2 10
    3 [BAMB] Brose Bamberg 2/4 8
    4 [SASS] Dinamo Sassari 1/5 7
    * Qualified for Final 8
    • Quarts de finale
    • 1/2 FINALES
    • FINALE

    Quarts de finale

    HOLO
    HOLO Hapoel Unet-Credit Holon
    77
    BURG
    BURG Hereda San Pablo Burgos
    86
    #2 | jeu. 6 mai - 20:00 (GMT+3) HOLO BURG Cultural Entertainment Complex "Nagorny"
    Nizhny Novgorod
    jeu. 6 mai - 20:00 (GMT+3) Revoir ici
    TENE
    TENE Lenovo Tenerife
    86
    STRA
    STRA SIG Strasbourg
    88
    #1 | jeu. 6 mai - 17:00 (GMT+3) TENE STRA Cultural Entertainment Complex "Nagorny"
    Nizhny Novgorod
    jeu. 6 mai - 17:00 (GMT+3) Revoir ici
    NIZH
    NIZH Nizhny Novgorod
    78
    ZARA
    ZARA Casademont Zaragoza
    86
    #3 | mer. 5 mai - 19:00 (GMT+3) NIZH ZARA Cultural Entertainment Complex "Nagorny"
    Nizhny Novgorod
    mer. 5 mai - 19:00 (GMT+3) Revoir ici
    NYMB
    NYMB ERA Nymburk
    73
    KSK
    KSK Pinar Karsiyaka
    84
    #4 | mer. 5 mai - 21:30 (GMT+3) NYMB KSK Cultural Entertainment Complex "Nagorny"
    Nizhny Novgorod
    mer. 5 mai - 21:30 (GMT+3) Revoir ici

    1/2 FINALES

    BURG
    BURG Hereda San Pablo Burgos
    81
    STRA
    STRA SIG Strasbourg
    70
    #1 | ven. 7 mai - 21:30 (GMT+3) BURG STRA Cultural Entertainment Complex "Nagorny"
    Nizhny Novgorod
    ven. 7 mai - 21:30 (GMT+3) Revoir ici
    ZARA
    ZARA Casademont Zaragoza
    79
    KSK
    KSK Pinar Karsiyaka
    84
    #2 | ven. 7 mai - 19:00 (GMT+3) ZARA KSK Cultural Entertainment Complex "Nagorny"
    Nizhny Novgorod
    ven. 7 mai - 19:00 (GMT+3) Revoir ici

    FINALE

    KSK
    KSK Pinar Karsiyaka
    59
    BURG
    BURG Hereda San Pablo Burgos
    64
    #F | dim. 9 mai - 19:00 (GMT+3) KSK BURG Cultural Entertainment Complex "Nagorny"
    Nizhny Novgorod
    dim. 9 mai - 19:00 (GMT+3) Revoir ici

    3ème place

    ZARA
    ZARA Casademont Zaragoza
    89
    STRA
    STRA SIG Strasbourg
    77
    #3 | dim. 9 mai - 16:00 (GMT+3) ZARA STRA Cultural Entertainment Complex "Nagorny"
    Nizhny Novgorod
    dim. 9 mai - 16:00 (GMT+3) Revoir ici