05 Μαΐου, 2024
04/01/2024
Review

Η ανασκόπηση της Τετάρτης: Δια χειρός McCormack το... θρίλερ στην Galatasaray

MIES (Ελβετία) – Έξι ακόμη ματς για τα Play-In πραγματοποιήθηκαν την Τετάρτη, με το πιο συναρπαστικό να κρίνεται στο νήμα, καθώς ο David McCormack έβαλε το νικητήριο and-one για να βοηθήσει την Galatasaray EKMAS να κάνει το 1-0 με το διπλό στην έδρα της Bertram Derthona Tortona.

Και οι δύο ομάδες είχαν ευκαιρίες να κλειδώσουν μία πιθανή νίκη πριν από το τελευταίο κομμάτι του αγώνα, αλλά αν υπάρχει ένα πράγμα που έχουμε μάθει στις οκτώ σεζόν του Basketball Champions League, είναι ότι τα ματς δεν τελειώνουν μέχρι… να τελειώσουν.

Η Galatasaray προηγήθηκε με 68-57 μόλις δύο λεπτά πριν από το φινάλε στην Ιταλία. Ήταν ακόμη στο +7 μπαίνοντας στο τελευταίο λεπτά. Ήταν στο +4, όταν ο Retin Obasohan έχασε μία βολή 40 δευτερόλεπτα πριν από το τέλος και ο Jonah Radebaugh πήρε το ριμπάουντ.

Ωστόσο, ο Radebaugh υπέπεσε σε λάθος και ο Luca Severini μείωσε με τρίποντο στον πόντο. Ο Klemen Prepelic διαμόρφωσε το 69-67 για την Galatasaray, αλλά ο Tomasso Baldasso έτρεξε γρήγορα στην άλλη πλευρά και με μεγάλο σουτ έφερε την Tortona σε θέση οδηγού.

Ωστόσο, ο κόουτς Zvezdan Mitrovic είχε ένα τελευταίο timeout και απέδειξε γιατί θεωρείτα ένας από τους κορυφαίους προπονητές όλων των εποχών στο BCL.

Αντί να δώσει την μπάλα στον Prepelic, σχεδίασε ένα σύστημα με τέσσερις παίκτες εκτός ρακέτας και τον χώρο εντός αυτής εντελώς άδειο. Με ελεύθερο πεδίο δράσης, λοιπόν, ο David McCormack βγήκε μπροστά κι έβαλε το νικητήριο σουτ.

Η Tortona είχε μία τελευταία ευκαιρία, αλλά το εκτός ισορροπίας σουτ του Baldasso δεν βρήκε στόχο. Η Galatasaray νίκησε με 71-70 και γι’ άλλη μία φορά αποδείχθηκε πόσο ανταγωνιστική είναι αυτή η διοργάνωση.

Η Tortona είχε ρεκόρ 5-1 στην Κανονική Περίοδο και έχασε στη διαφορά πόντων την πρωτιά και την απευθείας πρόκρισης στην Φάση των 16 από την UCAM Murcia, τη στιγμή που η Galatasaray είχε βρεθεί στα πρόθυρα αποκλεισμού πριν από το ματς με την SL Benfica. Πλέον, όμως, τα πράγματα είναι διαφορετικά και οι Τούρκοι θέλουν μία νίκη για να βρεθούν στις 16 καλύτερες ομάδες της 8ης σεζόν.

Η Galatasaray πήρε 23 πόντους από τον Prepelic και double-double με 16 πόντους και 12 ριμπάουντ από τον McCormack. Αμφότεροι είναι προσθήκες που έγιναν μεσούσης της σεζόν και βοηθούν σημαντικά το σύνολο του Mitrovic. Ο Baldasso ήταν ο πρώτος σκόρερ της Tortona με 16 πόντους.

Η τουρκική ομάδα δεν ήταν η μοναδική ομάδα που πανηγύρισε διπλό. Υπάρχει κάτι ιδιαίτερο πάντα όταν το Περιστέρι bwin αγωνίζεται στο Βίλνιους, κι αυτό αποδείχθηκε και την Τετάρτη, όπου… έκλεψε το αβαντάζ έδρας από την Rytas με το 110-92.

Η μοναδική άλλη φορά που το Περιστέρι πέτυχε 100+ σε αγώνα του BCL ήταν τον Οκτώβριο του 2020, στο ίδιο γήπεδο, κόντρα στην ίδια αντίπαλο με παρόμοιο σκορ (106-88).

Ο Joe Ragland ήταν απολαυστικός με 25 πόντους και 15 ασίστ κι έγινε ο πρώτος παίκτης με 15+ πόντους και 15+ ασίστ σε αγώνα του BCL, ο πρώτος παίκτες με πάνω από 15+ σε περισσότερα από ένα ματς του BCL, ο πρώτος παίκτης που φτάνει σε τρία ματς με στατιστική 20-10.

Ακόμα μία ελληνική ομάδα πραγματοποίησε μία εξαιρετική εκτός έδρας εμφάνιση. Ο Προμηθέας Πάτρας επιβλήθηκε της Le Mans Sarthe Basket με 78-68, αλλά το ματς ήταν μάλλον πιο κλειστό από ο,τι δείχνει το τελικό σκορ.

Η MSB έκανε μία τελευταία προσπάθεια ανατροπής και μείωσε μάλιστα σε απόσταση δύο πόντων στο τελευταίο λεπτό. Ο κόουτς Ηλίας Παπαθεοδώρου ήξερε ότι για να αποφύγει τα… δράματα, έπρεπε να δώσει την μπάλα στον Hunter Hale.

Ο αριστερόχειρας γκαρντ έβαλε ένα μεγάλο τρίποντο και… σφράγισε το 1-0 του Προμηθέα στα Play-Ins. Ο Hale ολοκλήρωσε το ματς με 25 κάνοντας έτσι ατομικό ρεκόρ καριέρας στο BCL.

Η Le Mans Sarthe Basket δεν ήταν η μοναδική ομάδα που έχασε το αβαντάζ της έδρας. Η Cholet Basket πάλεψε σκληρά στην Κανονική Περίοδο για να το εξασφαλίσει, αλλά δεν έιχε απαντήσεις στο καλύτερο παιχνίδι της Banco di Sardegna Sassari για φέτος.

Οι Ιταλοί έβαλαν 14/25 τρίποντα, είχαν 18 από τις 29 ασίστ τους στο πρώτο ημίχρονο και έφτασαν στο εντυπωσιακό 93-72. Έξι παίκτες του Piero Bucchi κατέγραψαν ρεκόρ καριέρας, αλλά ο Brandon Jefferson αξίζει ξεχωριστής αναφοράς καθώς επέστρεψε στο BCL, με 11 πόντους και 10 ασίστ.

Ήταν το πρώτο του double-double στο BCL, παρ’ όλο που τη σεζόν 2020-21 ήταν εξαιρετικός με την SIG Strasbourg, την οποία είχε οδηγήσει ως τα Ημιτελικά.

Οι μόνες δύο ομάδες που προστάτευσαν το αβαντάζ της έδρας ήταν η Pinar Karsiyaka και η Hapoel Holon. Η Karsiyaka νίκησε την Rio Breogan 89-85 χάρη σε μεγάλη εμφάνιση του Errick McCollum, που ήρθε από τον πάγκο και είχε 25 πόντους, ενώ η Holon έκανε την Filou Oostende να πληρώσει κάθε λάθος σε ένα ματς που διεξήχθη στο Σζομπατέλι της Ουγγαρίας.

Η τελική επικράτηση της Holon ήρθε με σκορ 80-70, και οι πόντοι από λάθη αντιπάλου ήταν 28-6! Ο Justin Smith πρωταγωνίστησε για τους νικητές με 18 πόντους και 8 ριμπάουντ.

Πάμε να δούμε όλα τα σκορ από τα πρώτα ματς των Play-Ins:

• ΠΑΟΚ mateco v Tofas Bursa: 63-95 (Ο νικητής θα μπει στον Όμιλο Ι με Unicaja, Strasbourg, Cholet/Sassari)
  • Cholet Basket v Banco di Sardegna Sassari: 72-93 (Ο νικητής θα μπει στον Όμιλο Ι με Unicaja, Strasbourg, ΠAOK/Tofas)
  • MHP RIESEN Ludwigsburg v Darussafaka Lassa: 82-63 (Ο νικητής θα μπει στον Όμιλο J με Dijon, Bonn, Tortona/Galatasaray)
  • Bertram Derthona Tortona v Galatasaray EKMAS: 70-71 (Ο νικητής θα μπει στον Όμιλο J με Dijon, Bonn, Ludwigsburg/Darussafaka)
  • Rytas Vilnius v Περιστέρι bwin: 92-110 (Ο νικητής θα μπει στον Όμιλο Κ με Tenerife, Jerusalem, Karsiyaka/Breogan)
  • Pinar Karsiyaka v Rio Breogan: 89-85 (Ο νικητής θα μπει στον Όμιλο Κ με Tenerife, Jerusalem, Vilnius/Περιστέρι)
  • Hapoel Holon v Filou Oostende: 80-70 (Ο νικητής θα μπει στον Όμιλο L με AEK, Murcia, MSB/Προμηθέα)
  • Le Mans Sarthe Basket v Προμηθέας Πάτρας: 68-78 (Ο νικητής θα μπει στον Όμιλο L με AEK, Murcia, Holon/Oostende)