17 Οκτωβρίου, 2023
05 Μαΐου, 2024
04/04/2024
News
για διάβασμα

Ψηφίστε για τον σέντερ στην Καλύτερη 5άδα της σεζόν 2023-24

MIES (Ελβετία) – Η 8η σεζόν του Basketball Champions League βαδίζει στην τελική της ευθεία. Το Final Four θα διεξαχθεί στο Βελιγράδι της Σερβίας, όπου θα απονεμηθούν και τα βραβεία στους πρωταγωνιστές.

Πριν από τον τελικό της 28ης Απριλίου, το BCL θα ανακοινώσει τους πέντε παίκτες που απαρτίζουν την Καλύτερη 5άδα της για το 2023-24, εκείνους που απαρτίζουν την Δεύτερη Καλύτερη 5άδα, καθώς και τους νικητές των ατομικών βραβείων: MVP της σεζόν, Καλύτερος Νέος Παίκτης, Καλύτερος Αμυντικός και Προπονητής της σεζόν.

Οι προπονητές και οι αρχηγοί των ομάδων που αγωνίστηκαν στην Φάση των 16, εκπρόσωποι των media και, φυσικά, οι φίλαθλοι θα έχουν το λόγο σχετικά με τους νικητές.

Ορίστε, λοιπόν, η ευκαιρία σας να ψηφίσετε για τους παίκτες που θέλετε να δείτε να επιβραβεύονται για τις προσπάθειές τους στη διάρκεια της σεζόν.

Η διαδικασία ξεκινά με τους σέντερ. Θα ακολουθήσει η ψηφοφορία για τους φόργουορντ και τους γκαρντ τις επόμενες μέρες.

 

Προηγούμενοι νικητές των βραβείων

2022-23

  • Καλύτερη 5άδα: Marcelinho Huertas (Lenovo Tenerife), TJ Shorts II (Telekom Baskets Bonn), Dario Brizuela (Unicaja), Akil Mitchell (AEK), Zach Hankins (Hapoel Bank Yahav Jerusalem)
  • Δεύτερη Καλύτερη 5άδα : Marcus Foster (Rytas Vilnius), Kendrick Perry (Unicaja), DeAndre Lansdowne (SIG Strasbourg), Levi Randolph (Hapoel Bank Yahav Jerusalem), Giorgi Shermadini (Lenovo Tenerife)
  • MVP της σεζόν: TJ Shorts II (Telekom Baskets Bonn)
  • Final Four MVP: TJ Shorts II (Telekom Baskets Bonn)
  • Καλύτερος νέος παίκτης: Sadik Emir Kabaca (Galatasaray Nef)
  • Καλύτερος αμυντικός: Alberto Diaz (Unicaja)
  • Προπονητής της σεζόν: Tuomas Iisalo (Telekom Baskets Bonn)

2021-22

  • Καλύτερη 5άδα: Joe Ragland (Hapoel U-NET Holon), Jonah Radebaugh (MHP RIESEN), Chris Johnson (Hapoel U-NET Holon), Chima Moneke (BAXI Manresa) και Giorgi Shermadini (Lenovo Tenerife).
  • Δεύτερη Καλύτερη 5άδα: Marcelinho Huertas (Lenovo Tenerife), Joe Thomasson (BAXI Manresa), DeVaughn Akoon-Purcell (Galatasaray Nef), Elijah Stewart (U-BT Cluj-Napoca) και Ivan Buva (Rytas Vilnius).
  • MVP της σεζόν: Chima Moneke (BAXI Manresa)
  • Final Four MVP: Marcelinho Huertas (Lenovo Tenerife)
  • Καλύτερος Νέος Παίκτης: Giordano Bortolani (Nutribullet Treviso)
  • Προπονητής της σεζόν: Pedro Martinez (BAXI Manresa)

2020-21

  • Δεύτερη Καλύτερη 5άδα: CJ Harris (Hapoel Holon), Kasey Shepherd (Nizhny Novgorod), Bonzie Colson (SIG Strasbourg), Raymar Morgan (Pinar Karsiyaka) και Giorgi Shermadini (Lenovo Tenerife).
  • Δεύτερη Καλύτερη 5άδα: Dylan Ennis (Casademont Zaragoza), Darius Thompson (Happy Casa Brindisi), Omar Prewitt (ERA Nymburk), Jasiel Rivero (Hereda San Pablo Burgos) και Michale Kyser (VEF Riga).
  • MVP της σεζόν: Bonzie Colson (SIG Strasbourg)
  • Final 8 MVP: Vitor Benite (Hereda San Pablo Burgos)
  • Καλύτερος Νέος Παίκτης: Yoan Makoundou (Cholet)
  • Προπονητής της σεζόν: Zoran Lukic (Nizhny Novgorod)

2019-20

  • Καλύτερη 5άδα : Keith Langford (AEK), Marcelinho Huertas (Iberostar Tenerife), Vojtech Hruban (ERA Nymburk), TaShawn Thomas (Hapoel Bank Yahav Jerusalem) και Giorgi Shermadini (Iberostar Tenerife).
  • Δεύτερη Καλύτερη 5άδα: Dylan Ennis (Casademont Zaragoza), Vitor Benite (Hereda San Pablo Burgos), Dyshawn Pierre (Dinamo Sassari), Kyle Wiltjer (Turk Telekom) και Moustapha Fall (Turk Telekom).
  • MVP της σεζόν: Keith Langford (AEK)
  • Final 8 MVP: Thad McFadden (Hereda San Pablo Burgos)
  • Καλύτερος Νέος Παίκτης: Carlos Alocen (Casademont Zaragoza)
  • Προπονητής της σεζόν: Oren Amiel (ERA Nymburk)

2018-19

  • Καλύτερη 5άδα: Tyrese Rice (Brose Bamberg), Kevin Punter (Segafredo Virtus Bologna), Tim Abromaitis (Iberostar Tenerife), Vince Hunter (AEK) και Ismael Bako (Telenet Giants Antwerp).
  • Δεύτερη Καλύτερη 5άδα: James Feldeine (Hapoel Bank Yahav Jerusalem), Paris Lee (Telenet Giants Antwerp), Amath M'Baye (Segafredo Virtus Bologna), Ovie Soko (UCAM Murcia), και Colton Iverson (Iberostar Tenerife).
  • MVP της σεζόν: Tyrese Rice (Brose Bamberg)
  • Final Four MVP: Kevin Punter (Segafredo Virtus Bologna)
  • Καλύτερος Νέος Παίκτης: Tamir Blatt (Hapoel Bank Yahav Jerusalem)
  • Προπονητής της σεζόν: Roel Moors (Telenet Giants Antwerp)

2017-18

  • Καλύτερη 5άδα : Manny Harris (AEK), Ovie Soko (UCAM Murcia), Louis Labeyrie (SIG Strasbourg), Elmedin Kikanovic (AS Monaco) και D.J. Kennedy (Pinar Karsiyaka).
  • Δεύτερη Καλύτερη 5άδα: Gabe York (medi Bayreuth), Kendrick Ray (CEZ Nymburk), Chris Evans (AS Monaco), Dusan Sakota (AEK) και Gasper Vidmar (Banvit).
  • MVP της σεζόν: Manny Harris (AEK)
  • Final Four MVP: Mike Green (AEK)
  • Καλύτερος Νέος Παίκτης: Arnoldas Kulboka (SicheliArchivi Capo d'Orlando)
  • Προπονητής της σεζόν: John Patrick (MHP Riesen Ludwigsburg)

2016-17

  • Καλύτερη 5άδα: Jordan Theodore (Banvit), Zack Wright (AS Monaco), Melvin Ejim (Umana Reyer Venezia), Aaron Doornekamp (Iberostar Tenerife) και Γιώργος Μπόγρης (Iberostar Tenerife).
  • Δεύτερη Καλύτερη 5άδα: Will Hatcher (Partizan), Chris Kramer (EWE Baskets Oldenburg), Gediminas Orelik (Banvit), Dusan Sakota (AEK) και Vladimir Stimac (Besiktas Sompo Japan).
  • MVP της σεζόν: Jordan Theodore (Banvit)
  • Final Four MVP: Marius Grigonis (Iberostar Tenerife)
  • Καλύτερος Νέος Παίκτης: Furkan Korkmaz (Banvit)