17 Οκτωβρίου, 2023
05 Μαΐου, 2024
24/01/2024
Review

Η ανασκόπηση της Τρίτης: Οι πρωταθλητές άντεξαν κόντρα στην Galatasaray και ο Προμηθές πήρε τον ελληνικό... εμφύλιο

MIES (Ελβετία) – Η Φάση των 16 για την 8η σεζόν του Basketball Champions League ξεκίνησε με πέντε ματς την Τρίτη.

Η τροπαιούχος Telekom Baskets Bonn, που είχε ρεκόρ 6-0 σε αυτή τη φάση πέρσι, ξεκίνησε εντυπωσιακά, με νίκη επί της Galatasaray EKMAS.

Όπως συμβαίνει κάθε φορά που η Galatasaray δίνει ματς στην Γερμανία, οι εξέδρες ήταν κατάμεστες, αλλά τελικά οι οπαδοί της Bonn ήταν αυτοί που αναχαίτισαν την προσπάθεια ανατροπής των Τούρκων.

Η Galatasaray ήταν πίσω με μόλις έναν πόντο, οκτώ λεπτά πριν από το φινάλε, αλλά ο κόουτς Roel Moors βρήκε τον ήρωα στο πρόσωπο του Thomas Kennedy. Με την Bonn στο 62-61, ο Kennedy είχε κατά σειρά λέι απ, βολή, τάπα, δίποντο, νέα τάπα και ασίστ με αποτέλεσμα το ταμπλό να γράψει 69-61 με λιγότερα από επτά λεπτά να μένουν για τη λήξη.

Οι παίκτες του Zvezdan Mitrovic προσπάθησαν να μείνουν τουλάχιστον σε απόσταση δύο κατοχών, αλλά ο Glynn Watson βγήκε μπροστά και πέτυχε 13 από τους 23 πόντους του στο τελευταίο τετράλεπτο δίνοντας έτσι συνέχεια στο σερί που τρέχει η Bonn στην Φάση των 16.

Ο Sam Griesel πέτυχε 20 πόντους για τους πρωταθλητές, ενώ ο Kennedy είχε 16 με 8 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κοψίματα και 28 μονάδες στην αξιολόγηση. Η Bonn ήταν στο +20 με τους δύο τους στο παρκέ κι αυτό γίνεται ακόμη πιο εντυπωσιακό αν αναλογιστεί κανείς ότι το τελικό σκορ ήταν 89-76.

Η Galatasaray πήρε 15 πόντους από τον Akwasi Yeboah, αλλά δεν θα κρατήσει πολλά από αυτό το ματς και στρέφει την προσοχή της στο εντός έδρας που ακολουθεί με την JDA Bourgogne Dijon.

Το σίγουρο είναι ότι, σε εκείνο το ματς, μία από τις δύο ομάδες θα πανηγυρίσει την πρώτη της νίκη στην Φάση των 16, καθώς και η Dijon ξεκίνησε με ήττα την πορεία της στον Όμιλο J.

Η MHP RIESEN Ludwigsburg εντυπωσίασε στο δεύτερο ημίχρονο, με μπροστάρη τον Silas Melson, κι επικράτησε με 89-82. Ο ηγέτης του second unit απέδειξε για ακόμη μία φορά ότι δεν παίζει ρόλο το ποιος ξεκινά σε ένα ματς, αλλά το ποιος το τελειώνει και είχε 15 πόντους στην τελευταία περίοδο για να οδηγήσει την ομάδα του σε μία μεγάλη εκτός έδρας νίκη.

Ο Melson ολοκλήρωσε το ματς με 23 πόντους και 5/7 τρίποντα, ενώ τρεις ακόμη παίκτες των Giants ήταν επίσης διψήφιοι. Ήταν άλλη μία περίπτωση, κατά την οποία η Ludwigsburg απέδειξε ότι μπορεί να κερδίσει κάθε αντίπαλο όταν τα σουτ μπαίνουν, καθώς είχε 11/24 τρίποντα. Από πλευρά ηττημένων, ο Ahmad Caver πέτυχε 14 πόντους.

GAMES GAME POINTS POINTS
# Team P W L % For Agt +/- FA AA
1 BONN Telekom Baskets Bonn 1 1 0 100 89 76 13 89 76 2
2 LUD MHP RIESEN Ludwigsburg 1 1 0 100 89 82 7 89 82 2
3 JDA JDA Bourgogne Dijon 1 0 1 0 82 89 -7 82 89 1
4 GALA Galatasaray EKMAS 1 0 1 0 76 89 -13 76 89 1

Στον Όμιλο L, UCAM Murcia και Προμηθέας Πάτρας ξεκίνησαν με εντός έδρας νίκες απέναντι σε Hapoel Holon και AEK BETSSON BC, αντίστοιχα.

Η Holon προηγήθηκε μόλις για 1:12 στην Ισπανία, πριν η Murcia μετατρέψει το ματς σε παράσταση για ένα ρόλο ως το τελικό 78-61. Όπως συνηθίζεται για την ομάδα του κόουτς Sito Alonso, 11 διαφορετικοί παίκτες της UCAM σκόραραν, με τους Troy Caupain και Dylan Ennis να μετρούν αθροιστικά 32 πόντους.

Η Murcia παίζει ξανά εντός έδρας την επόμενη εβδομάδα, υποδεχόμενη τον Προμηθέα που ξεκίνησε επίσης με το δεξί. Ο ελληνικός… εμφύλιος ήταν δραματικός, αλλά ο Προμηθέας νίκησε τελικά την AEK με 80-79 εντός έδρας.

Αυτή ήταν η δεύτερη νίκη των Πατρινών επί της AEK στη διάρκεια της φετινής σεζόν, με την προηγούμενη να έρχεται με 100-95 για το ελληνικό πρωτάθλημα. Ηταν ξανά το δίδυμο της περιφέρειας που ξεχώρισε για τους νικητές.

Anthony Cowan και Hunter Hale είχαν αθροιστικά 41 πόντους και 15 ασίστ για την ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου. Από πλευράς ΑΕΚ, ο Justin Tillman είχε 18 πόντους, ενώ συνεισέφεραν και οι Austin Hollins (9π.), Brandon Knight (12π.) και Jordan Morgan (11π.) στο ευρωπαϊκό ντεμπούτο τους με την ομάδα.

Η AEK θα ταξιδέψει στην Ουγγαρία για το ματς με την Hapoel Holon στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής.

1 UCAM UCAM Murcia 1 1 0 100 78 61 17 78 61 2
2 PROM Promitheas Patras 1 1 0 100 80 79 1 80 79 2
3 AEK AEK BETSSON BC 1 0 1 0 79 80 -1 79 80 1
4 HOLO Hapoel Holon 1 0 1 0 61 78 -17 61 78 1

Tέλος, για τον Όμιλο K, η Lenovo Tenerife νίκησε την Pinar Karsiyaka σε ένα από τα πιο συναρπαστικά ματς της σεζόν. Μπορείτε να διαβάσετε περισσότερα εδώ.