15/11/2023
Review

Οι σπουδαίοι οκτώ: Ο θρύλος της Dijon έφερε τους Γάλλους δίπλα σε AEK και Unicaja

MIES (Ελβετία) – Μία μέρα, όταν όλα θα έχουν τελειώσει, μην εκπλαγείτε αν ο David Holston ονομαστεί επίτιμος δημότης στο Ντιζόν της Γαλλίας.

Την Τρίτη, ο Αμερικανός πόιντ γκαρντ πραγματοποίησε μία ακόμη εξαιρετική εμφάνιση κι οδήγησε την JDA Bourgogne Dijon στο 3-0, με τους Γάλλους πια να ακολουθούν την AEK BETSSON BC και την Unicaja, αφού πρόκειται για τις τρεις αήττητες ομάδες μετά τις τρεις πρώτες αγωνιστικές του BCL.

Για ακόμα μία φορά επιλέξαμε τις οκτώ επιδόσεις που ξεχώρισαν.

Περισσότεροι πόντοι

Η JDA Bourgogne Dijon είχαν ένα μοτίβο τις προηγούμενες χρονιές. Ήταν εξαιρετικοί εντός συνόρων, ενώ πάλευαν για προκρίσεις στο BCL. Φέτος, τα δεδομένα μοιάζουν διαφορετικά.

Η Dijon έχει ξεκινήσει με ρεκόρ 4-7 στο γαλλικό πρωτάθλημα, αλλά τα πηγαίνει πολύ καλύτερα σε ευρωπαϊκό επίπεδο. Το βράδυ της Τρίτης υποδέχθηκε τον Προμηθέα Πάτρας και αμφότερες οι ομάδες είχαν ρεκόρ 2-0 πριν από το ματς.

Πολλοί περίμεναν ένα κλειστό ματς, δεδομένης της εικόνας της Dijon και του Προμηθέα στο ξεκίνημα της σεζόν 2023-24, καθώς της απουσίας του Vitalis Chikoko. Τα προγνωστικά, πάντως, διαψεύστηκαν.

Η Dijon κυριάρχησε από την αρχή μέχρι το τέλος, είχε το προβάδισμα για 36 λεπτά και, ακόμη κι όταν ο Προμηθέας επιχείρησε να επιστρέψει, κάθε ελπίδα έσβησε με τον Holston να αναλαμβάνει δράση.

Ο David Holston θα γίνει 38 ετών πολύ σύντομα, αλλά δεν μοιάζει πρόθυμος να κόψει ρυθμό. Ο Αμερικανός πόιντ γκαρντ είχε 14 πόντους στην τρίτη περίοδο και 25 συνολικά, περισσότερους από κάθε άλλον παίκτη στη διάρκεια της ημέρας.

Είχε επίσης 4 ασίστ και 1 λάθος, σε μόλις 21 λεπτά συμμετοχής. Περισσότεροι πόντοι από λεπτά συμμετοχής είναι πάντα κάτι εντυπωσιακό.

Κάπως έτσι, η Dijon του Nenad Markovic ανέβηκε στο 3-0 και είναι η πρώτη φορά που πετυχαίνει τρεις σερί νίκες μετά τον Νοέμβριο του 2020. Ο χρόνος περνά, αλλά ο Holston είναι σταθερά εκεί.

Περισσότερα ριμπάουντ

Ο συμπαίκτης του Holston, Aleksandar Lazic, είχε 8 ριμπάουντ και μέτρησε επίσης 9 πόντους, στατιστική που οδήγησε την ομάδα του στο +17 με εκείνον στο παρκέ.

Περισσότερες ασίστ

Η Rytas Vilnius θα μπορούσε κάλλιστα να είναι στο 2-0 με βάση τον τρόπο που ολοκληρώθηκαν τα δύο πρώτα ματς της στο BCL. Αντίθετα όμως βρέθηκε στο 0-2 και το ματς με την BK Opava είχε ένα μεγάλο ‘πρέπει’ νίκης.

Αν και το πρώτη ημίχρονο δεν πήγε ιδανικά, ο Arnas Velicka είχε τη λύση για τους Λιθουανούς ερχόμενος από τον πάγκο. Ο Λιθουανός πόιντ γκαρντ μοίρασε 9 ασίστ, ενώ είχε επίσης 12 πόντους και 2 κλεψίματα. Βοήθησε την Rytas να κάνει… σεφτέ φέτος και να νιώσει καλύτερα για τις πιθανότητες παρουσίας στην Φάση των 16 μέσω των Play-In.

Ο Velicka γίνεται καλύτερος σε κάθε ματς. Με 12 πόντους, 9 ασίστ, 4 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα, συγκέντρωσε 22 μονάδες στο σύστημα αξιολόγησης και όλες αυτές οι επιδόσεις ήταν ατομικά ρεκόρ στις συγκεκριμένες κατηγορίες.

Περισσότερα κλεψίματα

Ο συμπαίκτης του Velicka, Margiris Normantas, χρειάστηκε μόλις 20 λεπτά για να φτάσει τα 4 κλεψίματα και πλέον μετρά 3 κατά μέσο όρο στο BCL.

Περισσότερα κοψίματα

Η Galatasaray EKMAS ήταν σε μία κατάσταση ανάλογη με αυτή της Rytas και απάντησε με τον ίδιο τρόπο, ξεφεύγοντας από την SL Benfica μετά την ανάπαυλα για να φτάσει στην πρώτη της νίκη.

Αν και το τελικό σκορ κάνει το ματς να μοιάζει με τυπική διαδικασία, τα πράγματα δεν ήταν έτσι. Οι πρωταθλητές Πορτογαλίας βρέθηκαν στο +9 νωρίς στο ματς, αλλά τότε ο Zvezdan Mitrovic άρχισε να δίνει φάσεις στον Sadik Emir Kabaca για την Galatasaray.

O Kabaca τέλειωσε το ματς με 20 πόντους κάνοντας έτσι ρεκόρ καριέρας στο BCL, δείχνοντας ότι είναι έτοιμος να δώσει συνέχεια στην περσινή του σεζόν που τον οδήγησε στην κατάκτηση του βραβείου του Καλύτερου Νέου Παίκτη. Η άμυνά του πάντως μοιάζει καλύτερη από ποτέ και στο ματς της Τρίτης έκανε 4 τάπες.

Έγινε ο πρώτος παίκτης της Galatasaray με τέσσερα κοψίματα σε ένα ματς, ενώ η προηγούμενη κορυφαία του επίδοση στη διοργάνωση ήταν τα δύο.

Καλύτερο +/-

Και πάλι ο Velicka, με +29.

Υψηλότερη αξιολόγηση

Δεν είναι περίεργο που οι μεγάλοι παίκτες δίνουν λύσεις σε μεγάλες ομάδες όπως η Galatasaray. Παίκτες όπως οι Dee Bost, Jarell Martin, Jonah Radebaugh και Miralem Halilovic πάντα βρίσκουν τρόπους.

Κάπως έτσι θέτουν τον τόνο ώστε να τους ακολουθήσουν και τα υπόλοιπα μέλη του ρόστερ. Είτε μιλάμε για τον Kabaca, είτε για τον Goksenin Koksal, είτε για τον Akwasi Yeboah – είτε σε αυτή την περίπτωση για τον Ismet Akpinar.

Ο δεύτερος πόιντ γκαρντ των Τούρκων ήρθε από τον πάγκο κι έκανε ρεκόρ καριέρας με 22 πόντους, ενώ είχε επίσης 4 ασίστ, 2 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο και συγκέντρωσε 26 μονάδες στην αξιολόγηση.

Περισσότερα εύστοχα τρίποντα

Η UCAM Murcia είναι το… κάτι άλλο εντός έδρας. Το Palacio de los Deportes μοιάζει πιο λαμπερό στις ευρωπαϊκές βραδιές και το κοινό απολαμβάνει την ομάδα του. Μετά τη νίκη επί της Tofas Bursa για το 2-1 στον όμιλο, η UCAM Murcia είχε πια ρεκόρ 18-1 στα τελευταία 19 εντός έδρας ματς για το BCL.

Ο κόουτς Sito Alonso αρέσκεται στο να αξιοποιεί όλους τους παίκτες του ρόστερ του και κανείς δεν έπαιξε λιγότερα από 5 λεπτά, αλλά ούτε και περισσότερα από 24.

Η άμυνα της Tofas Bursa ένιωθε πόνο κάθε φορά που ο Troy Caupain επιχειρούσε ένα σουτ. Ο σουτέρ της Murcia είχε 6/7 τρίποντα και ήταν ο πρώτος σκόρερ για την ομάδα του με 18 πόντους σε 16 λεπτά.

Η Murcia έκανε νέο ρεκόρ συλλόγου στο BCL με 115 πόντους, ενώ ισοφάρισε και τη μεγαλύτερη διαφορά νίκης (+26, v MHP RIESEN Ludwigsburg τον Ιανουάριο 2019), στέλνοντας ένα ηχηρό μήνυμα. Δεν θα συμβιβαστεί με κάτι λιγότερο από την πρωτιά στον όμιλο.