05 Μαΐου, 2024
31/10/2023
Review

Οι σπουδαίοι οκτώ: Daum και Dowe έλαμψαν για το 2-0 της Tortona

MIES (Ελβετία) - Το πρόγραμμα της Τρίτης περιλάμβανε δύο οριακά ματς και ακόμη δύο που έκλεισαν χωρίς… δράμα. Ως συνήθως, θα σταθούμε σε οκτώ επιδόσεις που ξεχώρισαν.

Περισσότεροι πόντοι

Το να συναντάς μία πρώην ομάδα είναι κάτι πολύ σύνηθες στο Basketball Champions League. Ο Phil Booth ξεκίνησε την ευρωπαϊκή του καριέρα με την Filou Oostende τη σεζόν 2021-22 κι ήταν βασικό… όπλο στα χέρια του Dario Gjergja.

Πλέον, τη σεζόν 2023-24, ο Booth είναι ξανά στη διοργάνωση, αυτή τη φορά με την SIG Strasbourg. Έχει αναλάβει ηγετικό ρόλο και το έδειξε όταν το πήρε πάνω του σε ένα ματς που ήταν κλειστό για 30 λεπτά.

Με το σκο ισόπαλο στους 53 πόντους, η SIG πήρε μία… ανάσα με πέντε συνεχόμενους πόντους. Οι ομάδες μπήκαν με σκορ 58-53 στο τελευταίο δεκάλεπτο και εκεί ο Booth έβαλε 10 πόντους για το τελικό 81-68, που ανέβασε την SIG Strasbourg στη 2-0 και κράτησε την Oostende χωρίς νίκη.

Ο Booth είχε 22 πόντους συνολικά και έγινε ο 19ος παίκτης που φτάνει σε… 20άρα στο φετινό BCL.

Περισσότερα ριμπάουντ

η Tofas Bursa κέρδισε το πρώτο ματς της σεζόν στην Βοσνία Ερζεγοβίνη και ήθελε να κάνει το 2-0 στο εντός έδρας ματς της με μία… πρωτάρα της διοργάνωσης. Ωστόσο, η Bertram Derthona Tortona δεν είναι μία τυχαία ομάδα όπως έχουμε ξαναπεί.

Γεμάτοι με έμπειους παίκτες, οι Ιταλοί είναι στην κορυφή του Ομίλου H, με ρεκόρ 2-0.

Ήταν ένα ματς των σερί, είχε έξι εναλλαγές στο προβάδισμα και βρεθήκαμε από το +7 Tofas στο +10 της Tortona. Η τρίτη περίοδος αποδείχθηκε κομβική, με τους Ιταλούς να σημειώνουν 12 περισσότερους πόντους από τους αντιπάλους τους. Έτσι, η ομάδα του Marco Ramondino… απέδρασε από την Τουρκία με σκορ 88-80.

Ο Mike Daum σημείωσε double-double κι ήταν ο μοναδικός παίκτης που είχε διψήφιο αριθμό ριμπάουντ (10) απόψε.

Περισσότερα ασίστ

Ο συμπαίκτης του Daum, Chris Dowe είχε παίξει 30 ματς στο BCL μέχρι αυτή την εβδομάδα. Στο 31ο παιχνίδι του, κατέγραψε για πρώτη φορά διψήφιο αριθμό ασίστ με 10. Στα προηγούμενα 30 ματς είχε 3.4 τελικές πάσες ανά ματς.

Περισσότερα κλεψίματα

Η JDA Bourgogne Dijon νίκησε άνετα την BK Opava και, ως συνήθως, βασίστηκε στην εξαιρετική της άμυνα. Gregor Hrovat και Jacques Alingue είχαν από 5 κλεψίματα και μάλιστα αυτό ήταν το τρίτο ματς για τον Alingue στο BCL που μετρά 5+ κλεψίματα.

Μόνο ένας παίκτης έχει περισσότερα ματς (4) με τέτοια επίδοση στη διοργάνωση και φυσικά μιλάμε για τον συμπαίκτη του, David Holston.

Περισσότερα κοψίματα

ο Allan Dokossi βοήθησε τον Alingue, τον Holston και τους υπόλοιπους με 2 κοψίματα, ενώ δύο ακόμη παίκτες είχαν ανάλογη επίδοση. Ωστόσο, οι ομάδες τους ηττήθηκαν. Ο Ilimane Diop δεν μπόρσε να αποτρέψει την ήττα της Oostende στο Στρασβούργο, ενώ 2 ήταν και οι τάπες του Austin Wiley της Tofas.

Καλύτερο +/-

Ναι, ο Cameron Hunt της Dijon είχε +36 κόντρα στην Opava, αλλά το πιο κλειστό παιχνίδι της ημέρας μας χάρισε ορισμένες αξιοπρόσεκτες επιδόσεις σε αυτόν τον τομέα.

Ο Προμηθέας Πάτρας και η Rytas Vilnius αντάλλαξαν χτυπήματε για 40 λεπτά με 9 εναλλαγές στο προβάδισμα και καμία από τις δύο ομάδες δεν κατάφερε να φτιάξει διαφορά μεγαλύτερη των 7 πόντων. Όλα κρίθηκαν στο φινάλε και ο κόουτς Ηλίας Παπαθεοδώρου έδωσε τα ηνία στους περιφερειακούς του.

Ο Hunter Hale τέλειωσε το ματς με 13 πόντους και 6 ριμπάουντ, ενώ ο Anthony Cowan πέτυχε 10 από τους 19 πόντους του στην τελευταία περίοδο οδηγώντας την ελληνική ομάδα σε μεγάλη νίκη. Το ματς θα μπορούσε να κλείσει αλλιώς, αλλά το σουτ Keith Hornsby από το κέντρο δεν βρήκε στόχο και η Rytas Vilnius υποχώρησε στο 0-2.

Ο Προμηθέας είναι πια στο 2-0, και το +12 του Hale μαζί με +10 του Cowan σε ένα τόσο οριακό παιχνίδι διαδραμάτισαν κομβικό ρόλο ώστε η ελληνική ομάδα να ισοβαθμεί στην κορυφή με την JDA Bourgogne Dijon μετά τα δύο πρώτα ματς.

Υψηλότερη επίδοση στην αξιολόγηση

Και πάλι ο Daum με 26 μονάδες χάρη στο double-double.

Περισσότερα εύστοχα τρίποντα

Μία αχτίδα φωτός στη βαριά ήττα της Opava ήταν ο Jan Svandrlik. Είχε τέσσερα τρίποντα σε έξι προσπάθειες και ήταν ο πρώτος σκόρερ των πρωταθλητών Τσεχίας με 14 πόντους. Αυτή ήταν η πέμπτη σερί ήττα της ομάδας στη διοργάνωση.