05 Μαΐου, 2024
18/10/2023
News

Strasbourg, η ομάδα των παρατάσεων: Πέντε πράγματα που μάθαμε στην πρεμιέρα

MIES (Ελβετία) – Η 8η σεζόν του Basketball Champions League ξεκίνησε την Τρίτη με επτά παιχνίδια, από τα οποία ξεχώρισε το… θρίλερ που κρίθηκε στην παράταση, με την SIG Strasbourg να επικρατεί της EWE Baskets Oldenburg με 85-83 εκτός έδρας.

Ακολουθεί μία ματιά στα στατιστικά της ημέρας που ξεχώρισαν:

• Η Strasbourg έπαιξε για 11η φορά παράταση σε αγώνα της διοργάνωσης κι έχει τουλάχιστον τέσσερα περισσότερα τέτοια ματς από κάθε άλλη ομάδα στην ιστορία της διοργάνωσης. Μάλιστα, έχει κερδίσει τα οκτώ τελευταία ματς για το BCL, που κρίθηκαν στην παράταση.

"Παίζαμε καλά για 35, ακολουθούσαμε κατά γράμμα το πλάνο μας," είπε ο Paul Lacombe της Strasbourg.

"Και στα τελευταία πέντε λεπτά τους αφήσαμε να μπαίνουν προς το καλάθι μας. Πήγαμε στην παράταση κι εκεί τα καταφέραμε. Ποτέ δεν ξέρεις τι μπορεί να γίνει αργότερα στη σεζόν, αλλά αυτή η νίκη μπορεί να αποδειχθεί πολύ σημαντική για την πορεία μας στο BCL."

Η τελευταία φορά που η Strasbourg έχασε ματς του BCL στην παράταση ήταν πριν από ακριβώς έξι χρόνια, στις 17 Οκτωβρίου του 2018, όταν ηττήθηκε με 82-80 από την medi Bayreuth.

Ακολούθησε η νίκη επί της Neptunas Klaipeda τον Φεβρουάριο 2019, και από το 2021 και μετά παίζει δύο ματς με παράταση ανά ματς, επικρατώντας των Filou Oostende, VEF RIga, Lenovo Tenerife, Falco Szombathely, Tofas Bursa και Hapoel Holon κατά σειρά. Με άλλα λόγια, αν έχεις βρεθεί στο BCL, η λογική λέει ότι θα έχεις ηττηθεί στην παράταση από την SIG.

• Η AEK Betsson BC έβαλε μόλις δύο τρίποντα στο παιχνίδι με την MHP RIESEN Ludwigsburg, ισοφαρίζοντας την χειρότερή της επίδοση σε αγώνα με το BCL (είχε επίσης δύο κόντρα στην Telenet Giants Antwerp τον Οκτώβριο του 2019). Ωστόσο, η AEK έχει κερδίσει και τα δύο αυτά ματς.

• Η MHP RIESEN μάζεψε 22 επιθετικά ριμπάουντ στο ματς της Τρίτης, περισσότερα από κάθε άλλη ομάδα από τον Οκτώβριο του 2022, όταν η ίδια ομάδα είχε 23 κόντρα στους Bakken Bears. Πλέον, οι Γερμανοί μετρούν τέσσερα ματς συνολικά με 20+ επιθετικά ριμπάουντ στη διοργάνωση, περισσότερα από κάθε άλλη ομάδα στην ιστορία του BCL.

• Η Le Mans Sarthe Basket (96-68 το Περιστέρι bwin) κατέγραψε την ευρύτερη της νίκη (+28) και την υψηλότερη επιθετική της επίδοση σε αγώνα του BCL. Από την άλλη, αυτή ήταν η βαρύτερη ήττα για το Περιστέρι στη διοργάνωση.

• H Pinar Karsiyaka πέτυχε 94 πόντους απέναντι στην Filou Oostende κι αυτή ήταν η υψηλότερή της επίδοση σε αγώνα του BCL από τον Απρίλιο του 2021, όταν είχε βάλει 107 κόντρα στην Happy Casa Brindisi. Αυτή ήταν επίσης η ευρύτερη εντός έδρας νίκη της Karsiyaka από εκείνο το ματς με την Brindisi.