05 Μαΐου, 2024
02/01/2024
Preview

Τα 38 πράγματα που πρέπει να γνωρίζετε για τους αγώνες της Τετάρτης

MIES (Ελβετία) – Τα εναπομείναντα έξι πρώτα ματς για τις σειρές των Play-In θα πραγματοποιηθούν την Τετάρτη, με τις ομάδες που έχουν το αβαντάζ έδρας να φιλοξενούν τις αντιπάλους τους.

Ακολουθούν τα 38 πράγματα που πρέπει να γνωρίζετε για τα έξι παιχνίδια της Τετάρτης:

Rytas Vilnius v Περιστέρι bwin

Game 1 - 19:30 – Βίλνιους, Λιθουανία

Η επιστροφή του Marcus Foster έμοιαζε με Χριστουγεννιάτικο δώρο για τους φίλους της Rytas

● Η Rytas έφερε πίσω τον γκαρντ Marcus Foster, που πέρασε τη σεζόν 2022-23 στο Βίλνιους όντας πρώτος σκόρερ της διοργάνωσης με 20.6 πόντους ανά ματς και πρώτος σε δείκτη αξιολόγησης με 16.5 μονάδες κατά μέσο όρο.

● Η Rytas τρέχει σερί τεσσάρων νικών, που είναι το μεγαλύτερό της στην ιστορία της διοργάνωσης. Έχει ρεκόρ 8-1 στα τελευταία εννιά εντός έδρας ματς και 4-0 στα τέσσερα τελευταία, αν και τα δύο τελευταία κρίθηκαν με διαφορά ακριβώς δύο πόντων.

● Το Περιστέρι έχει ρεκόρ 3-11 στα 14 τελευταία εκτός έδρας ματς για το BCL, αλλά μία από αυτές τις νίκες ήρθε στο πιο πρόσφατο εκτός έδρας ματς (90-87 στην έδρα της Falco Szombathely). Η ελληνική ομάδα δεν έχει κερδίσει ποτέ διαδοχικά εκτός έδρας ματς στη διοργάνωση. Πέρσι ηττήθηκε και στα δύο εκτός έδρας ματς των Play-Ins, κόντρα στην JDA Dijon.

● Η Rytas είναι στην κορυφή της διοργάνωσης σε πόντους δεύτερης ευκαιρίας, με 20.5 ανά ματς. Αυτό είναι απόρροια του γεγονότος πως οι Λιθουανοί είναι πρώτοι και στα επιθετικά ριμπάουντ με 19 κατά μέσο όρο. Η δεύτερη ομάδα αυτής της λίστας, MHP RIESEN Ludwigsburg, μετρά 15.2 επιθετικά ριμπάουντ ανά παιχνίδι.

● Αν ο Gytis Radzevicius της Rytas κάνει double-double και την Τετάρτη, θα τα έχει καταφέρει σε τρία σερί ματς για πρώτη φορά στην καριέρα του στο BCL. Πέτυχε 10+ πόντους σε πέντε από τα τελευταία έξι εντός έδρας ματς του BCL, όσες φορές τα είχε καταφέρει στα προηγούμενα 14.

● O Trevor Thompson του Περιστερίου έβαλε συνολικά 47 πόντους στα τελευταία τρία παιχνίδια του για το BCL, ενώ είχε 37 στα πρώτα 11. Είχε επίσης 7+ ριμπάουντ και στα τέσσερα τελευταία παιχνίδια του για το BCL, ενώ είχε μόλις 1.2 κατά μέσο όρο στα προηγούμενα 10 ματς της διοργάνωσης.

Pinar Karsiyaka v Rio Breogan

Game 1 - 19:30 – Σμύρνη, Τουρκία

Ο Ben McLemore μετακόμισε από την Αθήνα στο Λούγκο, αλλά συνεχίζει στο BCL

● Η Breogan απέκτησε τον Ben McLemore, που ξεκίνησε τη σεζόν στην AEK Betsson BC και μέτρησε 9.2 πόντους και 3.4 ριμπάουντ κατά μέσο όρο στην Κανονική Περίοδο του BCL. Η Breogan, από την άλλη, έλυσε τη συνεργασία της με τον Justin Anderson.

● Η Karsiyaka τρέχει ρεκόρ 3-0 στα τελευταία τρία εντός έδρας ματς για το BCL. Το μεγαλύτερο σερί της ήταν τα 10 διαδοχικά θετικά αποτελέσματα εντός έδρας στο διάστημα Δεκεμβρίου 2016 – Νοεμβρίου 2017. Η ομάδα από την Σμύρνη πέτυχε 80+ πόντους και στα οκτώ τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της για τη διοργάνωση.

● Η Breogan έχει δώσει έξι ματς στο BCL και όλα αυτά έχουν βρει νικήτρια τη γηπεδούχο ομάδα. Η ομάδα από το Λούγκο δεν έχει βρεθεί μπροστά μετά την πρώτη περίοδο σε κανένα από τα τρία εκτός έδρας παιχνίδια της.

● Η Karsiyaka μετρά 23.7 πόντους κατά μέσο όρο στις δεύτερες περιόδους των αγώνων και δέχεται μόλις 16.3. Αυτή διαφορά είναι η μεγαλύτερη που υπάρχει για ομάδα του BCL σε οποιαδήποτε περίοδο φέτος. Πάντως, είναι η μοναδική περίοδος που οι Τούρκοι έχουν θετικό πρόσημο.

● Ο Vernon Carey Jr. της Karsiyaka έγινε μόλις ο τρίτος παίκτης στην ιστορία του BCL που πέτυχε 15+ πόντους και στα έξι πρώτα παιχνίδια του στη διοργάνωση, μετά τους Chris Wright (επτά ματς) και Jacob Pullen (οκτώ ματς). Ο Carey Jr. είχε επίσης 7+ ριμπάουντ και στα τέσσερα τελευταία παιχνίδια του για το ΒCL.

● Ο Martynas Sajus της Breogan έκανε ρεκόρ καριέρας στο BCL με 24 πόντους και 11 ριμπάουντ στο τελευταίο ματς με την Telkom Baskets Bonn. Ο Sajus, που έχει 22 εμφανίσεις στο BCL συνολικά, μετρούσε 16 πόντους και 13 ριμπάουντ στα πρώτα πέντε παιχνίδια του με την Rio Breogan στη διοργάνωση.

Cholet Basket v Banco di Sardegna Sassari

Game 1 - 21:00 – Σολέ, Γαλλία

Ο Neal Sako της Cholet είναι σε εξαιρετική κατάσταση εσχάτως

● H Sassari απέκτησε τον πολύπειρο πόιντ γκαρντ Brandon Jefferson, που είχε αγωνιστεί στο BCL με την SIG Strasbourg, τη σεζόν 2020-21, μετρώντας 15 πόντους και 3.6 ασίστ ανά ματς.

● Η Cholet έχει ρεκόρ 4-2 στα έξι εντός έδρας παιχνίδια της για το BCL, αλλά έχασε το πιο πρόσφατο (91-85 από την Lenovo Tenerife). Η γαλλική ομάδα ήταν μπροστά στα ημίχρονα και των τριών τελευταίων εντός έδρας ματς.

● Η Sassari, που προέρχεται με νίκη με 97-81 επί της King Szczecin, θέλει να κερδίσει διαδοχικά ματς του BCL για πρώτη φορά στα τελευταία 28 παιχνίδια της στη διοργάνωση. Η Sassari έχει ρεκόρ 2-10 στα τελευταία 12 εκτός έδρας ματς της.

● Η Cholet έχει τη χειρότερη άμυνα του BCL πίσω από το τρίποντο, καθώς επιτρέπει στους αντιπάλους της 13 εύστοχα τρίποντα ανά ματς. Η Sassari πέτυχε 12+ τρίποντα και στα δύο τελευταία παιχνίδια της για το BCL και, αν βάλει 10+ την Τετάρτη, θα είναι η πρώτη φορά στην ιστορία της στο BCL που μετρά διψήφιο αριθμό τριπόντων σε τρία διαδοχικά παιχνίδια.

● Ο Neal Sako της Cholet έβαλε 36 πόντους αθροιστικά στα δύο τελευταία παιχνίδια, ενώ είχε βάλει 26 στα πρώτα τέσσερα του BCL. Ο Sako είχε 5+ ριμπάουντ και στις έξι πρώτες συμμετοχές του στο BCL, συμπεριλαμβανομένων των 9+ στα δύο πιο πρόσφατα εντός έδρας ματς.

● Ο Breein Tyree της Sassari μέτρησε 20+ πόντους και 5+ ασίστ και στα δύο τελευταία παιχνίδια του για το BCL. Είχε τέτοια στατιστική σε ένα από τα πρώτα 13 παιχνίδια του στη διοργάνωση. Ο Tyree πέτυχε 3 ή περισσότερα τρίποντα και στα τρία τελευταία παιχνίδια του στη διοργάνωση, όσες φορές τα είχε καταφέρει στα 12 προηγούμενα.

Hapoel Holon v Filou Oostende

Game 1 - 21:00 – Σζομπατέλι, Ουγγαρία

Ο Pierre-Antoine Gillet διανύει την πιο παραγωγική σεζόν της καριέρας του στο BCL

● Η Holon απέκτησε τον 26χρονο πόιντ γκαρντ, Deondre Burns, που ξεκίνησε τη σεζόν στην BG Gottingen και είχε 12 πόντους και 3.1 ασίστ κατά μέσο όρο στη γερμανική easyCredit BBL.

● Η Holon έχει ρεκόρ 4-0 στα τέσσερα τελευταία παιχνίδια της για τα Play-Ins του BCL, μετρώντας 20+ πόντους και στις οκτώ περιόδους που έπαιξε πέρσι σε αυτή τη φάση της διοργάνωσης, με αντίπαλο την Igokea m:tel.

● Η Oostende έχει ρεκόρ 3-1 στα τέσσερ ματς που έχει δώσει με την Holon στη διοργάνωση.

● Η Oostende, που έκλεισε την Κανονική Περίοδο με δύο διαδοχικές νίκες, ελπίζει να τρέξει σερί τριών νικών για πρώτη φορά από το αντίστοιχο σημείο της περσινής σεζόν όταν νίκησε τα δύο τελευταία ματς της Κανονικής Περιόδου και το πρώτο των Play-In με την Bahcesehir (76-72 εκτός έδρας).

● Η Oostende μετρά 77 πόντους κατά μέσο όρο και παίρνει το 24.9% αυτών των πόντων από τη γραμμή των βολών. Η βελγική ομάδα είναι τρίτη στη διοργάνωση σε εύστοχες βολές, με 19.2 ανά ματς.

● Ο Shawn Dawson της Holon θέλει να φτάσει τους 15+ πόντους σε τρία διαδοχικά ματς για πρώτη φορά στην καριέρα του στο BCL. Πάντως, ο Ισραηλινός διεθνής έχει γνωρίσει την ήττα και στα έξι ματς της διοργάνωσης που έχει πετύχει 15+ πόντους.

● Ο Pierre-Antoine Gillet της Oostende πέτυχε διψήφιο αριθμό πόντων και στα έξι φετινά παιχνίδια του για το BCL και έχει 14.5 πόντους κατά μέσο όρο, επίδοση ρεκόρ για την ίδιο. Ο Βέλγος διεθνής έβαλε τουλάχιστον ένα τρίποντο και στα 17 τελευταία παιχνίδια του για το BCL.

Le Mans Sarthe Basket v Προμηθέας Πάτρας

Game 1 - 21:30 – Λε Μαν, Γαλλία

Ο DeVante’ Jones της Le Mans μετρά 19 πόντους κατά μέσο όρο στα δύο τελευταία ματς για το BCL

● Ο Προμηθέας έλυσε τη συνεργασία του με τον Tim Frazier, που αγωνίστηκε σε μόλις ένα παιχνίδι για την Κανονική Περίοδο.

● Η Le Mans έχει κερδίσει πέντε από τα τελευταία επτά έδρας παιχνίδια της για το BCL και έχει πετύχει 85+ πόντους σε πέντε εξ αυτών. Η γαλλική ομάδα δέχθηκε λιγότερους από 80 πόντους σε 10 από τα 12 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της στη διοργάνωση.

● Ο Προμηθέας έχει ρεκόρ 1-5 στα έξι τελευταία εκτός έδρας ματς για το BCL με την μοναδική νίκη να έρχεται στο πιο πρόσφατο ματς (100-97 στην έδρα της BK Opava). Εννιά από τα 11 εκτός εδρας ματς του Προμηθέα στο BCL έχουν ολοκληρωθεί με μονοψήφια διαφορά.

● Ο Προμηθέας διαθέτει την καλύτερη άμυνα στην τέταρτη περίοδο των αγώνων του BCL, όπου δέχεται μόλις 17.2 πόντους ανά ματς.

● Πάντως, η τέταρτη περίοδος των αγώνων είναι η πιο παραγωγική για την Le Mans, που σημειώνει 23.5 πόντους ανά ματς σε αυτό το δεκάλεπτο. Η Le Mans είναι δεύτερη συνολικά στο BCL σε αυτή την κατηγορία, πίσω μόνο από την ΑΕΚ (24.8π.).

● Ο DeVante’ Jones της Le Mans έχει σημειώσει αθροιστικά 38 πόντους στα δύο τελευταία ματς για το BCL, ενώ είχε συνολικά 30 στα προηγούμενα τρία. Ο Jones είχε 5+ ασίστ και στα πέντε πρώτα παιχνίδια του στη διοργάνωση και αν τα καταφέρει και την Τετάρτη, θα γίνει ο έκτος μόλις παίκτης στην ιστορία του BCL που ξεκινά με 5+ ασίστ στα έξι πρώτα παιχνίδια του στη διοργάνωση.

● Ο Chris Coffey του Προμηθέα μετρά 18.3 πόντους και 8.3 ριμπάουντ κατά μέσο όρο εκτός έδρας έναντι 8 πόντων και 5 ριμπάουντ εντός έδρας.

Bertram Derthona Tortona v Galatasaray EKMAS

Game 1 - 21:30 – Τορτόνα, Ιταλία

Ο πολύπειρος Ιταλός κόουτς, Walter de Raffaele, επιστρέφει στο BCL

● Η Tortona έδωσε τα ηνία στον Walter de Raffaele, που αντικατέστησε τον Marco Ramondino στην θέση του προπονητή. Η ιταλική ομάδα απέκτησε επίσης τον πόιντ γκαρντ Colbey Ross, που ξεκίνησε τη σεζόν στην Buducnost.

● Η Tortona έχει ρεκόρ 3-0 στα τρία εντός έδρας ματς που έχει δώσει για το BCL, σημειώνοντας ακριβώς 91 πόντους και στα δύο πιο πρόσφατα. Και τα τρία ματς κρίθηκαν με διαφορά 7 ή λιγότερων πόντων.

● Το σερί δύο εκτός έδρας νικών που τρέχει η Galatasaray αυτή τη στιγμή είναι το μεγαλύτερό της στη διοργάνωση. Πάντως, η προϊστορία της κόντρα σε ιταλικές ομάδες για το BCL δεν είναι η καλύτερη δυνατή, καθώς είχε ηττηθεί δύο φορές από την Banco di Sardegna Sassari τη σεζόν 2020-21.

● Η Galatasaray μετρά 85.5 πόντους ανά ματς και παίρνει μόλις το 33.1% αυτών από το ζωγραφιστό, ποσοστό χαμηλότερο από κάθε άλλη ομάδα στο BCL φέτος. Από την άλλη, το 41.7% των εύστοχων σουτ της είναι τρίποντα και αυτό είναι αντίστοιχα το υψηλότερο ποσοστό στη διοργάνωση.

● Ο TaShawn Thomas της Tortona απέχει 10 πόντους από το να γίνει ο έβδομος παίκτης με 800+ πόντους καριέρας στο BCL. Έχει πετύχει 12+ πόντους και 10 από τα 11 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια του στη διοργάνωση.

● Ο Akwasi Yeboah της Galatasaray είναι ένας από τους τρεις παίκτες στην ιστορία του BCL που έχουν πετύχει 7+ τρίποντα σε περισσότερα από ένα ματς (σε δύο). Οι άλλοι είναι ο Sasu Salin (5 ματς) και ο James Feldeine (3). Ο Yeboah έχει βάλει συνολικά 19 τρίποντα στα έξι φετινά ματς του BCL ενώ πέρσι είχε 12 σε 14.