05 Μαΐου, 2024
11/12/2023
Preview

Τα 20 πράγματα που πρέπει να γνωρίζετε για τους αγώνες της Τρίτης

MIES (Eλβετία) – Το πρόγραμμα της Τρίτης για την 9η εβδομάδα δράσης της Κανονικής Περιόδου του BCL περιλαμβάνει τέσσερις αγώνες από τρεις ομίλους που, ανεξαρτήτως αποτελεσμάτων, θα καθορίσουν σε μεγάλο βαθμό την κούρσα για μία θέση στα Play-Ins.

Διαβάστε τα 20 πράγματα που πρέπει να γνωρίζετε για τα τέσσερα ματς της Τρίτης:

Tofas Bursa (1-3) v Igokea m:tel (0-4)

Όμιλος H – 19:00 – Προύσα, Τουρκία

Ο Caleb Homesley είχε 29 πόντους στο πρώτο παιχνίδι των δύο ομάδων κι έγινε ο πρώτος παίκτης της Tofas που φτάνει σε τέτοια επίδοση σε αγώνα του BCL

● Η Tofas έχει ρεκόρ 1-6 στα επτά τελευταία παιχνίδια του για το BCL, αλλά η μοναδική νίκη της ήρθε στο πρώτο ματς με την Igokea (104-102 στην παράταση). Η Tofas έχει χάσει τα τέσσερα τελευταία εντός έδρας ματς της, ενώ είχε επτά νίκες στα προηγούμενα εννιά.

● Η Igokea τρέχει σερί 7 ηττών στο BCL κι έχει χάσει και τα επτά αυτά ματς με μέση τιμή διαφοράς 12.9 πόντων. Δέχθηκε 90+ πόντους σε δύο από τα τρία τελευταία εκτός έδρας παιχνίδια της για το BCL, κάτι που είχε συμβεί μόλις μία φορά στα προηγούμενα 13 εκτός έδρας παιχνίδια.

● Η Igokea πετυχαίνει το 52% των πόντων της από το ζωγραφιστό, ποσοστό μεγαλύτερο από κάθε άλλης ομάδας φέτος. Έκανε ρεκόρ με τους 58 πόντους που πήρε από το ζωγραφιστό στο πιο πρόσφατο εκτός έδρας ματς, στην ήττα με 91-85 από την Bertram Derthona Tortona.

● Ο Caleb Homesley πέτυχε 29 πόντους στο πρώτο ματς με την Igokea κι αυτό ήταν το ρεκόρ για παίκτη της Tofas σε αγώνα του BCL. Ο Homesley έχει πετύχει περισσότερους από 15 πόντους σε τρία από τα τέσσερα ματς του BCL, με τη μοναδική εξαίρεση να είναι το εντός έδρας ματς με την Tortona, όταν πέτυχε 8 πόντους.

● Ο Nikola Tanasković της Igokea έχει σημειώσει διψήφιο αριθμό πόντων σε οκτώ από τα τελευταία εννιά παιχνίδια του για το BCL (συμπεριλαμβανομένων των τριών τελευταίων), αλλά η μοναδική εξαίρεση ήταν το πρώτο ματς με την Tofas, όταν σημείωσε 9 πόντους. Αυτό ήταν επίσης το πρώτο του ματς στη διοργάνωση που αποβλήθηκε με πέντε φάουλ.

Προμηθέας Πάτρας (2-2) v JDA Bourgogne Dijon (4-0)

Όμιλος B - 19:30 – Πάτρα, Ελλάδα

Ο Anthony Cowan, η πιο σταθερή επιθετική απειλή του Προμηθέα, είχε πετύχει 22 πόντους στο ματς της Γαλλίας

● Ο Προμηθέας, που έχει χάσει τα δύο τελευταία παιχνίδια της για το BCL, συμπεριλαμβανομένου του προηγούμενου με την Dijon (88-80), δεν έχει χάσει ποτέ τρία σερί ματς στη διοργάνωση. Η ελληνική ομάδα πάντως έχει 3-0 στα τελευταία τρία εντός έδρας παιχνίδια της για τη διοργάνωση.

● Το σερί τεσσάρων νικών που τρέχει η Dijon αυτή τη στιγμή είναι το μεγαλύτερο που έχει τρέξει ποτέ στο BCL. Επίσης, έχει κερδίσει τρία από τα τέσσερα τελευταία εκτός έδρας παιχνίδια της για την Κανονική Περίοδο.

● Η Dijon είναι πρώτη στο BCL φέτος σε διαφορά πόντων στο πρώτο ημίχρονο, καθώς είναι στους 18 κατά μέσο όρο. Συγκεκριμένα, πετυχαίνει 49.3 πόντους κατά μέσο όρο στα πρώτα ημίχρονα των αγώνων και δέχεται 31.3.

● Ο Anthony Cowan, που είχε 22 πόντους στο πρώτο ματς των δύο ομάδων, παραμένει ο μοναδικός παίκτης του Προμηθέα που έχει πετύχει 20+ πόντους σε αγώνα για το φετινό BCL. Ο Αμερικανός γκαρντ είναι επίσης ο μοναδικός παίκτης του Προμηθέα που έχει σημειώσει διψήφιο αριθμό πόντων και στα τέσσερα φετινά ματς της διοργάνωση (είναι 11ος σκόρερ με 16.5 πόντους ανά ματς).

● Ο David Holston κατέγραψε την πιο παραγωγική εμφάνιση για το παίκτη της Dijon φέτος, με τους 25 πόντους που σημείωσε. Ο πόιντ γκαρντ των Γάλλων έχει βάλει 3+ τρίποντα σε τέσσερα από τα πέντε τελευταία παιχνίδια για το BCL.

BK Opava (0-4) v Rytas Vilnius (2-2)

Όμιλος B - 19:30 – Οπάβα, Τσεχία

Ο Margiris Normantas είναι πρώτος… κλέφτης στο φετινό BCL

● H Opava έχει ρεκόρ 2-16 στο BCL συνολικά, αλλά και οι δύο αυτές νίκες ήρθαν εντός έδρας. Εχει χάσει και τα τέσσερα φετινά ματς της στο BCL με διαφορά 35+ πόντων, ενώ στο παρελθόν καμία ομάδα δεν είχε ηττηθεί με τέτοια διαφορά σε διαδοχικά ματς.

● Η Rytas έχει ρεκόρ 2-8 στα τελευταία 10 εκτός έδρας ματς της Κανονικής Περιόδου του BCL. Τέσσερα από τα πέντε τελευταία ματς της Rytas για το BCL κρίθηκαν με διαφορά μικρότερη των πέντε πόντων και η μοναδική εξαίρεση ήταν το πρώτο ματς των δύο ομάδων, όπου οι Λιθουανοί επικράτησαν με 99-63.

● Η Opava είναι πρώτη στη διοργάνωση σε τέμπο με 79.3 κατοχές ανά ματς, αλλά επιτρέπει και 79.2 στους αντιπάλους της. Επίσης, είναι πρώτη σε ποσοστό πόντων από τρίποντων, καθώς παίρνει το 41.5% των πόντων της από αυτό το σημείο.

● Η Opava έχει τρεις από τους τέσσερις παίκτης που μετρούν 4+ λάθη ανά ματς στο φετινό BCL, τους Radovan Kouril (7 ανά ματς), Jakub Sirina (5.3) και Radek Farsky (4.3). Ο Kouril είναι ο μοναδικός παίκτης που έχει κάνει 7+ λάθη σε δύο ματς του φετινού BCL μέχρι τώρα.

● Ο Margiris Normantas της Rytas είναι πρώτος… κλέφτης του BCL φέτος (μαζί με τον Justin Anderson της Rio Breogan), καθώς κάνει 3 κλεψίματα ανά ματς. Ο Normantas, που πέτυχε 16 πόντους στο τελευταίο ματς με τον Προμηθέα, θέλει για πρώτη φορά να πετύχει 15+ πόντους σε διαδοχικά ματς του BCL για πρώτη φορά στην καριέρα του στη διοργάνωση.

Filou Oostende (1-3) v SIG Strasbourg (3-1)

Όμιλος E - 21:30 – Οστάνδη, Βέλγιο

Ο Phil Booth πλήγωσε την παλιά του ομάδα, όταν τη συνάντησε στην Γαλλία τον Οκτώβριο

● Aυτή θα είναι η 10η συνάντηση ανάμεσα σε Oostende και Strasbourg για το BCL, και κάπως έτσι πρόκειται για το πιο σύνηθες ζευγάρι στην ιστορία της διοργάνωσης. Τέσσερα από αυτά τα ματς έχουν διεξαχθεί στην Οστάνδη και η Strasbourg ήταν μπροστά στα ημίχρονα, αλλά και στο φινάλε όλων αυτών των ματς.

● Η Oostende έχει ρεκόρ 1-5 στα έξι τελευταία παιχνιδια της για το BCL, αλλά η μοναδική νίκη ήρθε στο πιο πρόσφατο εντός έδρας ματς (88-83 v Oldenburg). Οι πρωταθλητές Βελγίου δέχθηκαν 80+ πόντους και στα πέντε τελευταία ματς, κάτι που δεν είχε συμβεί ποτέ στα οκτώ χρόνια ιστορίας στη διοργάνωση.

● Η Strasbourg, που προέρχεται από την ήττα με 87-72 στην έδρα της Pinar Karsiyaka, δεν έχει χάσει ποτέ διαδοχικά ματς για την Κανονική Περίοδο του BCL από τον Νοέμβριο του 2021. Και τα τρία τελευταία ματς της Strasbourg για το BCL κρίθηκαν με διψήφιες διαφορές.

● Ο Pierre-Antoine Gillet της Oostende έκανε ρεκόρ καριέρας στο BCL με τους 21 πόντους στο προηγούμενο εντός έδρας ματς με την Strasbourg, τον Οκτώβριο του 2021. Ο Βέλγος διεθνής έχει βάλει τουλάχιστον ένα τρίποντο και στα 27 τελευταία παιχνίδια του για το BCL, στα οποία έπαιξε 25+ λεπτά.

● Ο Phil Booth, πρώην παίκτης της Oostende, ήταν πρώτος σκόρερ της Strasbourg και στα τέσσερα φετινά παιχνίδια της. Έκανε ρεκόρ BCL με 22 πόντους στο πρώτο ματς με την πρώην ομάδα του.